GCatholic.org


Interdicasterial Commission on Particular Churches

Dicastery of the Roman Curia

Also known as: Permanent Interdicasterial Commission on the Designation of Heads of Particular Churches, as well as the Constitution and Modification of These Churches and of Their Organs (English) / Commissione Interdicasteriale Permanente per la Provvista delle Chiese Particolari, Nonché la Costituzione e il Mutamento di Esse e dei Loro Organismi (Italiano)

History

Documents: Documents (x 2)


Present Officials

President (2013.08.31 – ...):ItalyCardinal Pietro Parolin (62)Cardinal Pietro Parolin (62)

Cardinal-Priest of Ss. Simone e Giuda Taddeo a Torre Angela

Secretary of State of Secretariat of State

President of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe

Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

Member of Council of Cardinals to assist in the governance of the Universal Church and to reform the Roman Curia

Cardinal Protector of Pontifical Ecclesiastical Academy


Past Officials

President:ItalyCardinal Tarcisio Bertone, S.D.B. (82)Cardinal Tarcisio Bertone, S.D.B. (82) (2006.09.15 – 2013.08.31)
President:ItalyCardinal Angelo Sodano (89)Cardinal Angelo Sodano (89) (1991.06.29 – 2006.09.15)

as of 2017.10.13

© 2017 GCatholic.org

Up