GCatholic.org


Bishops of Eritrea

by Liturgical Precedence

Eritrea
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Eritrea (4)
2001.09.16 (2015.01.19)Archbishop Menghesteab Tesfamariam, M.C.C.J. (72)Archbishop Menghesteab Tesfamariam, M.C.C.J. (72), Metropolitan of Asmara of the Eritreans (Eritrea) and President of Council of the Eritrean Church
2002.01.13Bishop Thomas Osman, O.F.M. Cap. (71)Bishop Thomas Osman, O.F.M. Cap. (71), Bishop of Barentu of the Eritreans (Eritrea)
2003.03.02Bishop Kidane Yebio (63)Bishop Kidane Yebio (63), Bishop of Keren of the Eritreans (Eritrea)
2012.05.20Bishop Fikremariam Hagos Tsalim (50)Bishop Fikremariam Hagos Tsalim (50), Bishop of Segheneyti of the Eritreans (Eritrea)

as of 2021.09.10

© 2021 GCatholic.org

Up