Bishops of Denmark

by Liturgical Precedence

Denmark
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Denmark (3)
1995.05.07Bishop Czeslaw Kozon (70)Bishop Czeslaw Kozon (70), Bishop of KĂžbenhavn (Denmark) and President of Scandinavian Episcopal Conference
2001.02.03Bishop Petro Kryk (77)Bishop Petro Kryk (Piotr) (77), Titular Bishop of Castra Martis and Apostolic Exarch emeritus of Germany and Scandinavia of the Ukrainians (Germany)
2006.02.15Bishop Bohdan Dzyurakh, C.SS.R. (55)Bishop Bohdan Dzyurakh, C.SS.R. (55), Apostolic Exarch of Germany and Scandinavia of the Ukrainians (Germany) and Titular Bishop of Vagada

Last updated on 2022.08.30

© 2022 GCatholic.org

Up