Bishops of Cyprus

by Liturgical Precedence

Cyprus
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Cyprus (11)
1988.01.06 (1987.12.11)Patriarch Michel Sabbah (89)Patriarch Michel Sabbah (89), Patriarch emeritus of Jerusalem (Palestine), former President of Conference of the Latin Bishops of the Arab Regions, former President of Assembly of Catholic Ordinaries of the Holy Land and Grand Prior emeritus of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem
1992.07.22 (2008.06.21)Patriarch Fouad Twal (82)Patriarch Fouad Twal (82), Patriarch emeritus of Jerusalem (Palestine), former President of Conference of the Latin Bishops of the Arab Regions, former President of Assembly of Catholic Ordinaries of the Holy Land and Grand Prior emeritus of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem
2016.09.10 (2020.10.24)Patriarch Pierbattista Pizzaballa, O.F.M. (57)Patriarch Pierbattista Pizzaballa, O.F.M. (57), Patriarch of Jerusalem (Palestine), President of Conference of the Latin Bishops of the Arab Regions, President of Assembly of Catholic Ordinaries of the Holy Land and Grand Prior of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem
2005.10.02 (2010.05.22)Archbishop Maroun Elias Nimeh Lahham (74)Archbishop Maroun Elias Nimeh Lahham (74), Titular Archbishop of Medaba and Auxiliary Bishop emeritus of Jerusalem (Palestine)
2021.07.29 (2021.06.19)Archbishop Selim Jean Sfeir (64)Archbishop Selim Jean Sfeir (64), Archbishop of Cyprus of the Maronites (Cyprus)
1982.01.06Bishop Salim Sayegh (87)Bishop Salim Sayegh (87), Titular Bishop of Aquæ in Proconsulari and Auxiliary Bishop emeritus of Jerusalem (Palestine)
1993.07.03Bishop Kamal Hanna Bathish (91)Bishop Kamal Hanna Bathish (91), Titular Bishop of Ierichus and Auxiliary Bishop emeritus of Jerusalem (Palestine)
1993.07.03Bishop Giacinto-Boulos Marcuzzo (77)Bishop Giacinto-Boulos Marcuzzo (77), Titular Bishop of Emmaüs and Auxiliary Bishop emeritus of Jerusalem (Palestine)
2010.05.27Bishop William Hanna Shomali (72)Bishop William Hanna Shomali (72), Titular Bishop of Lydda and Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine)
2022.04.30Bishop Rafic Nahra (63)Bishop Rafic Nahra (63), Titular Bishop of Verbe and Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine)
2022.05.06Bishop Jamal Khader Daibes (58)Bishop Jamal Khader Daibes (58), Titular Bishop of Patara and Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine)

Last updated on 2023.01.25

© 2023 GCatholic.org

Up