GCatholic.org


Recent Events

in Solomon Islands

Solomon Islands
DateDescendingRecent Events
2021.06.03

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Australia, was appointed as Apostolic Nuncio to Cyprus, Apostolic Nuncio to Israel and Apostolic Delegate to Jerusalem and Palestine

2021.02.02

India Archbishop Kurian Mathew Vayalunkal, Apostolic Nuncio to Algeria, was appointed as Apostolic Nuncio to Tunisia

2021.01.01

India Archbishop Kurian Mathew Vayalunkal, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Algeria

2020.04.17

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to Qatar, was appointed as Apostolic Nuncio to Guatemala

2018.10.14

Solomon Islands Fr. Peter Houhou was consecrated as Bishop of Auki (Solomon Islands)

2018.08.07

Solomon Islands Bishop John Doaninoel, S.M., Auxiliary Bishop of Honiara (Solomon Islands), passed away at 68

2018.07.03

Solomon Islands Fr. Peter Houhou was elected Bishop of Auki (Solomon Islands)

2018.05.25

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Guinea and Apostolic Nuncio to Mali, was appointed as Apostolic Nuncio to El Salvador

2018.02.03

Italy Cardinal Antonio Maria Vegliò, Cardinal-Deacon of S. Cesareo in Palatio and President emeritus of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Italy)

2017.11.19

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, Cardinal-Priest of S. Maria in Portico pro hac vice Title and Archpriest emeritus of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls, passed away at 92

2017.05.13

USA Archbishop Michael Wallace Banach, Apostolic Delegate to Mauritania, Apostolic Nuncio to Senegal, Apostolic Nuncio to Cape Verde and Apostolic Nuncio to Guinea-Bissau, was appointed as Apostolic Nuncio to Mauritania

2017.05.06

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to United Arab Emirates and Apostolic Nuncio to Yemen, was appointed as Apostolic Nuncio to Qatar

2017.01.01

Italy Cardinal Antonio Maria Vegliò resigned as President of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

2016.09.21

India Archbishop Kurian Mathew Vayalunkal, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Solomon Islands

2016.09.01

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés resigned as Apostolic Nuncio to Albania

2016.08.22

USA Archbishop Michael Wallace Banach, Apostolic Delegate to Mauritania, Apostolic Nuncio to Senegal and Apostolic Nuncio to Cape Verde, was appointed as Apostolic Nuncio to Guinea-Bissau

2016.07.30

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Bahrain and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, was appointed as Apostolic Nuncio to Yemen

2016.07.25

India Msgr. Kurian Mathew Vayalunkal was consecrated as Titular Archbishop of Ratiaria and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2016.07.09

USA Archbishop Michael Wallace Banach, Apostolic Delegate to Mauritania and Apostolic Nuncio to Senegal, was appointed as Apostolic Nuncio to Cape Verde

2016.06.22

Solomon Islands Bishop Christopher Michael Cardone, O.P., Bishop of Auki (Solomon Islands), was promoted as Metropolitan Archbishop of Honiara (Solomon Islands)

Solomon Islands Archbishop Adrian Thomas Smith, S.M., resigned as Metropolitan Archbishop of Honiara (Solomon Islands)

2016.06.20

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, Cardinal-Deacon of S. Maria in Portico, was appointed as Cardinal-Priest of S. Maria in Portico pro hac vice Title

2016.05.03

India Msgr. Kurian Mathew Vayalunkal was elected Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Titular Archbishop of Ratiaria

2016.04.26

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, was appointed as Apostolic Nuncio to Bahrain and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates

2016.04.05

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Tanzania, was appointed as Apostolic Nuncio to Kuwait and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula

2016.03.19

USA Archbishop Michael Wallace Banach, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Delegate to Mauritania and Apostolic Nuncio to Senegal

2015.02.17

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo, was appointed as Apostolic Nuncio to Australia

2014.03.10

Italy Archbishop Francesco De Nittis, Titular Archbishop of Tunes, passed away at 80

2014.02.05

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Mali

2013.11.06

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi was appointed as Apostolic Nuncio to Guinea

2013.05.18

USA Archbishop Michael Wallace Banach, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Solomon Islands

2013.04.27

USA Msgr. Michael Wallace Banach was consecrated as Titular Archbishop of Memphis and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2013.04.16

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi resigned as Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

USA Archbishop-elect Michael Wallace Banach was appointed as Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2013.02.22

USA Msgr. Michael Wallace Banach, Permanent Observer to Office of the United Nations and Specialized Institutions in Vienna (UNOV), Permanent Observer to United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), Permanent Representative to International Atomic Energy Agency (IAEA) and Permanent Representative to Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), was elected Titular Archbishop of Memphis

2012.06.10

Italy Cardinal Antonio Maria Vegliò took possession as Cardinal-Deacon of S. Cesareo in Palatio

2012.03.24

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2012.03.17

Italy Msgr. Santo Rocco Gangemi was consecrated as Titular Archbishop of Umbriatico and Apostolic Nuncio to Solomon Islands

2012.02.18

Italy Archbishop Antonio Maria Vegliò, Titular Archbishop of Eclano and President of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, was created Cardinal-Deacon of S. Cesareo in Palatio

2012.01.27

Italy Msgr. Santo Rocco Gangemi was elected Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Titular Archbishop of Umbriatico

2011.11.10

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Tanzania

2011.06.09

Solomon Islands Bishop John Doaninoel, S.M., Auxiliary Bishop of Rabaul (Papua New Guinea), was appointed as Auxiliary Bishop of Honiara (Solomon Islands)

2010.11.20

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Pakistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo

2009.07.03

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls

2009.02.28

Italy Archbishop Antonio Maria Vegliò, Secretary of Congregation for the Oriental Churches, was appointed as President of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

2008.07.26

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Albania

2008.03.08

Solomon Islands Fr. John Doaninoel, S.M., was consecrated as Titular Bishop of Girus Tarasii and Auxiliary Bishop of Rabaul (Papua New Guinea)

2007.12.06

Solomon Islands Fr. John Doaninoel, S.M., was elected Auxiliary Bishop of Rabaul (Papua New Guinea) and Titular Bishop of Girus Tarasii

2007.09.01

Solomon Islands Fr. Luciano Capelli, S.D.B., was consecrated as Bishop of Gizo (Solomon Islands)

2007.06.05

Solomon Islands Fr. Luciano Capelli, S.D.B., was elected Bishop of Gizo (Solomon Islands)

Solomon Islands Bishop Bernard Cyril O’Grady, O.P., resigned as Bishop of Gizo (Solomon Islands)

2007.02.04

Solomon Islands Bishop Gerard Francis Loft, S.M., Bishop emeritus of Auki (Solomon Islands), passed away at 73

2007.01.22

USA Msgr. Michael Wallace Banach was appointed as Permanent Observer to Office of the United Nations and Specialized Institutions in Vienna (UNOV), Permanent Observer to United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), Permanent Representative to International Atomic Energy Agency (IAEA) and Permanent Representative to Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE)

2006.07.17

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo took possession as Cardinal-Deacon of S. Maria in Portico

2006.05.23

Philippines Msgr. Francisco Montecillo Padilla was consecrated as Titular Archbishop of Nebbio, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Apostolic Nuncio to Solomon Islands

2006.04.01

Philippines Msgr. Francisco Montecillo Padilla was elected Apostolic Nuncio to Solomon Islands, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Titular Archbishop of Nebbio

2006.03.31

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Pakistan

2006.03.24

Italy Archbishop Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, Titular Archbishop of Tuscania and Archpriest of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls, was created Cardinal-Deacon of S. Maria in Portico

2006.01.30

Italy Archbishop Giovanni Ceirano, Titular Archbishop of Tagase, passed away at 78

2006

Italy Archbishop Andrea Cordero Lanza di Montezemolo resigned as Assessor of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem

...

as of 2021.10.27

© 2021 GCatholic.org

Up