GCatholic.org


Recent Events

in Bosnia and Herzegovina

Bosnia and Herzegovina
DateDescendingRecent Events
2021.11.27

Bosnia and Herzegovina Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), was appointed as Apostolic Visitator to the Parish of Međugorje of Mostar–Duvno (Bosnia and Herzegovina)

2021.08.31

Italy Archbishop Luigi Pezzuto resigned as Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro

2021.08.13

Bosnia and Herzegovina Archbishop Henryk Hoser, S.A.C., Archbishop-Bishop emeritus of Warszawa-Praga (Poland), passed away at 78

2021.05.03

Italy Cardinal Francesco Monterisi, Cardinal-Deacon of S. Paolo alla Regola, was appointed as Cardinal-Priest of S. Paolo alla Regola pro hac vice Title

2021.04.07

Montenegro Fr. Ivan Štironja was consecrated as Bishop of Kotor (Montenegro)

2020.12.22

Montenegro Fr. Ivan Štironja was elected Bishop of Kotor (Montenegro)

2020.10.17

Croatia Fr. Milan Stipić was consecrated as Bishop of Križevci of the Croatians (Croatia)

2020.09.08

Croatia Fr. Milan Stipić, Apostolic Administrator of Križevci of the Croatians (Croatia), was elected Bishop of Križevci of the Croatians (Croatia)

2020.09.03

Croatia Archbishop Dražen Kutleša, Coadjutor Archbishop of Split–Makarska (Croatia), was appointed as Apostolic Administrator of Poreč i Pula (Croatia)

2020.07.11

Bosnia and Herzegovina Bishop Petar Palić, General Secretary of Croatian Bishops’ Conference and Bishop of Hvar–Brač–Vis (Croatia), was appointed as Bishop of Mostar–Duvno (Bosnia and Herzegovina)

Bosnia and Herzegovina Bishop Ratko Perić resigned as Bishop of Mostar–Duvno (Bosnia and Herzegovina)

Croatia Bishop Dražen Kutleša, Bishop of Poreč i Pula (Croatia), was promoted as Coadjutor Archbishop of Split–Makarska (Croatia)

2020.01.24

Bosnia and Herzegovina Archbishop Tomo Vukšić, Vice-President of Episcopal Conference of Bosnia and Herzegovina and Coadjutor Archbishop of Vrhbosna (Bosnia and Herzegovina), was appointed as Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Bosnia and Herzegovina (Bosnia and Herzegovina)

2020.01.22

Bosnia and Herzegovina Bishop Tomo Vukšić, Military Ordinary of Bosnia and Herzegovina (Bosnia and Herzegovina) and Vice-President of Episcopal Conference of Bosnia and Herzegovina, was promoted as Coadjutor Archbishop of Vrhbosna (Bosnia and Herzegovina)

2019.10.18

Bosnia and Herzegovina Bishop Pero Sudar resigned as Auxiliary Bishop of Vrhbosna (Bosnia and Herzegovina)

2019.09.28

Montenegro Bishop Ilija Janjić resigned as Bishop of Kotor (Montenegro)

2019.08.10

Bosnia and Herzegovina Msgr. Slađan Ćosić (高德隆) resigned as Pro-Chargé d’affaires in China

2019.08.06

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2019.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe, was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2019.05.25

Italy Archbishop Luigi Pezzuto resigned as Apostolic Nuncio to Monaco

2019.03.18

Croatia Bishop Nikola Kekić resigned as Bishop of Križevci of the Croatians (Croatia)

Croatia Fr. Milan Stipić was appointed as Apostolic Administrator of Križevci of the Croatians (Croatia)

2018.04.30

Bosnia and Herzegovina Fr. Petar Palić was consecrated as Bishop of Hvar–Brač–Vis (Croatia) and General Secretary of Croatian Bishops’ Conference

2018.03.09

Bosnia and Herzegovina Fr. Petar Palić, General Secretary of Croatian Bishops’ Conference, was elected Bishop of Hvar–Brač–Vis (Croatia)

2018.01.02

Italy Archbishop Giuseppe Leanza resigned as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2017.12.08

Bosnia and Herzegovina Archbishop Henryk Hoser, S.A.C., resigned as Archbishop-Bishop of Warszawa-Praga (Poland)

2017.06.10

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

2017.05.31

Bosnia and Herzegovina Archbishop Henryk Hoser, S.A.C., Archbishop-Bishop of Warszawa-Praga (Poland), was appointed as Apostolic Visitator to the Parish of Međugorje of Mostar–Duvno (Bosnia and Herzegovina)

2017.04.27

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Croatia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2017.01.25

Bosnia and Herzegovina Fr. Petar Palić was appointed as General Secretary of Croatian Bishops’ Conference

2016.12.28

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

2016.05.25

Croatia Fr. Zdenko Križić, O.C.D., was consecrated as Bishop of Gospić–Senj (Croatia)

2016.04.04

Croatia Fr. Zdenko Križić, O.C.D., was elected Bishop of Gospić–Senj (Croatia)

2016.03.19

Bosnia and Herzegovina Msgr. Slađan Ćosić (高德隆) was appointed as Pro-Chargé d’affaires in China

2016.01.16

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro, was appointed as Apostolic Nuncio to Monaco

2015.09.21

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Cardinal-Deacon of S. Ponziano, President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Spain)

2015.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, was appointed as Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe

2015.03.21

Bosnia and Herzegovina Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta and Apostolic Nuncio to Libya, was appointed as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

2015.03.20

Bosnia and Herzegovina Cardinal Vinko Puljić, Metropolitan Archbishop of Vrhbosna (Bosnia and Herzegovina), was appointed as President of Episcopal Conference of Bosnia and Herzegovina

Bosnia and Herzegovina Bishop Tomo Vukšić, Military Ordinary of Bosnia and Herzegovina (Bosnia and Herzegovina), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Bosnia and Herzegovina

Bosnia and Herzegovina Bishop Franjo Komarica resigned as President of Episcopal Conference of Bosnia and Herzegovina

2014.05.28

Italy Cardinal Francesco Monterisi, Cardinal-Deacon of S. Paolo alla Regola and Archpriest emeritus of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Italy)

2014.03.04

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major and Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion, was appointed as President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

2014.01.15

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, was appointed as Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

2014

Bosnia and Herzegovina Fr. Srećko Rimac, O.C.D., resigned as General Secretary of Episcopal Conference of Bulgaria

2013.04.13

Bosnia and Herzegovina Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

2013.02.16

Bosnia and Herzegovina Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Colombia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2012.11.23

Italy Cardinal Francesco Monterisi resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls

2012.11.17

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to El Salvador and Apostolic Nuncio to Belize, was appointed as Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro

2012.07.23

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló resigned as Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2012.06.14

Croatia Bishop Dražen Kutleša succeeded as Bishop of Poreč i Pula (Croatia)

2012.05.21

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro, was appointed as Apostolic Nuncio to Croatia

2012.05.20

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló took possession as Cardinal-Deacon of S. Ponziano

2012.02.18

Spain Archbishop Santos Abril y Castelló, Titular Archbishop of Tamada, Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, was created Cardinal-Deacon of S. Ponziano

2011.12.10

Croatia Msgr. Dražen Kutleša was consecrated as Coadjutor Bishop of Poreč i Pula (Croatia)

2011.11.21

Spain Archbishop Santos Abril y Castelló, Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera, was appointed as Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

2011.10.17

Croatia Msgr. Dražen Kutleša was elected Coadjutor Bishop of Poreč i Pula (Croatia)

2011.09.24

Bosnia and Herzegovina Sr. Marija Jula Ivanišević (Kata), F.D.C., and 4 companions were beatified

2011.09.15

Italy Archbishop Giuseppe Leanza, Apostolic Nuncio to Ireland, was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2011.07.21

Croatia Bishop Slavomir Miklovš, Bishop emeritus of Križevci of the Croatians (Croatia), passed away at 77

...

as of 2021.11.27

© 2021 GCatholic.org

Up