Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Thailand

Thailand
DateAscendingChange
1662Apostolic Vicariate of Siam was established (from Apostolic Vicariate of Cochin and Apostolic Vicariate of Tonking)
1841.09.10Apostolic Vicariate of Siam was renamed as Apostolic Vicariate of Eastern Siam (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Western Siam)
1899.05.04Apostolic Vicariate of Laos was established (from Apostolic Vicariate of Eastern Siam)
1924.12.03Apostolic Vicariate of Eastern Siam was renamed as Apostolic Vicariate of Bangkok
1930.06.30Mission sui juris of Rajaburi was established (from Apostolic Vicariate of Bangkok)
1934.05.28Mission sui juris of Rajaburi was promoted as Apostolic Prefecture of Rajaburi
1941.04.03Apostolic Prefecture of Rajaburi was promoted as Apostolic Vicariate of Rajaburi
1944.05.11Apostolic Vicariate of Chantaburi was established (from Apostolic Vicariate of Bangkok)
1950.12.21Apostolic Vicariate of Laos was renamed as Apostolic Vicariate of Thare (lost territory to establish Apostolic Prefecture of Thakhek)
1953.05.07Apostolic Vicariate of Ubon was established (from Apostolic Vicariate of Thare)
1953.05.07Apostolic Prefecture of Udonthani was established (from Apostolic Vicariate of Thare)
1959.11.17Apostolic Prefecture of Chieng-Mai was established (from Apostolic Vicariate of Bangkok)
1960.03.25Apostolic Vicariate of Thare was renamed as Apostolic Vicariate of Thare and Nonseng
1965.03.22Apostolic Vicariate of Nakhorn-Rajasima was established (from Apostolic Vicariate of Ubon)
1965.12.18Apostolic Vicariate of Bangkok was promoted as Metropolitan Archdiocese of Bangkok (with suffragan sees Bangnokhuek, Chantaburi and Chieng-Mai)
1965.12.18Apostolic Vicariate of Rajaburi was promoted as Diocese of Bangnokhuek (became suffragan of Bangkok)
1965.12.18Apostolic Vicariate of Chantaburi was promoted as Diocese of Chantaburi (became suffragan of Bangkok)
1965.12.18Apostolic Prefecture of Chieng-Mai was promoted as Diocese of Chieng-Mai (became suffragan of Bangkok)
1965.12.18Apostolic Vicariate of Nakhorn-Rajasima was promoted as Diocese of Nakhorn-Rajasima (became suffragan of Thare and Nonseng)
1965.12.18Apostolic Vicariate of Thare and Nonseng was promoted as Metropolitan Archdiocese of Thare and Nonseng (with suffragan sees Nakhorn-Rajasima, Ubon and Udonthani)
1965.12.18Apostolic Vicariate of Ubon was promoted as Diocese of Ubon (became suffragan of Thare and Nonseng)
1965.12.18Apostolic Prefecture of Udonthani was promoted as Diocese of Udonthani (became suffragan of Thare and Nonseng)
1966.10.21Diocese of Bangnokhuek was renamed as Diocese of Ratburi
1967.02.09Diocese of Nakhorn-Sawan was established (from Metropolitan Archdiocese of Bangkok and became suffragan of Bangkok)
1969.06.26Diocese of Ratburi was renamed as Diocese of Ratchaburi (lost territory to establish Diocese of Surat Thani)
1969.06.26Diocese of Surat Thani was established (from Diocese of Ratburi and became suffragan of Bangkok)
1969.07.02Diocese of Chantaburi was renamed as Diocese of Chanthaburi
1969.07.02Diocese of Chieng-Mai was renamed as Diocese of Chiang Mai
1969.07.02Diocese of Nakhorn-Rajasima was renamed as Diocese of Nakhon Ratchasima
1969.07.02Diocese of Nakhorn-Sawan was renamed as Diocese of Nakhon Sawan
1969.07.02Diocese of Ubon was renamed as Diocese of Ubon Ratchathani
1969.07.02Diocese of Udonthani was renamed as Diocese of Udon Thani
1970.06.20Diocese of Chiang Mai lost territory to Diocese of Nakhon Sawan
2018.04.25Diocese of Chiang Rai was established (from Diocese of Chiang Mai and became suffragan of Bangkok)

Last updated on 2023.01.18

© 2023 GCatholic.org

Up