Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Malaysia

Malaysia
DateAscendingChange
1558.02.04Diocese of Malacca was established (from Diocese of Goa and became suffragan of Goa)
1838Diocese of Malacca was suppressed (to Apostolic Vicariate of Ava and Pegu)
1841.09.10Apostolic Vicariate of Western Siam was restored (from Apostolic Vicariate of Siam)
1855.09.04Apostolic Prefecture of Labuan and Borneo was established (from Apostolic Vicariate of Batavia)
1886.06.28Apostolic Vicariate of Western Siam lost territory to Diocese of Macau 澳門
1888.08.19Apostolic Vicariate of Western Siam was promoted as Diocese of Malacca (became suffragan of Pondicherry)
1927.02.05Apostolic Prefecture of Labuan and Borneo was renamed as Apostolic Prefecture of Northern Borneo (lost territory to establish Apostolic Prefecture of Sarawak)
1927.02.05Apostolic Prefecture of Sarawak was established (from Apostolic Prefecture of Labuan and Borneo)
1952.02.14Apostolic Prefecture of Northern Borneo was promoted as Apostolic Vicariate of Jesselton
1952.02.14Apostolic Prefecture of Sarawak was promoted as Apostolic Vicariate of Kuching
1953.09.19Diocese of Malacca was promoted as Archdiocese of Malacca (without ecclesiastical province)
1955.02.25Diocese of Kuala Lumpur was established (from Archdiocese of Malacca and became suffragan of Malacca–Singapore)
1955.02.25Archdiocese of Malacca was promoted as Metropolitan Archdiocese of Malacca–Singapore (with suffragan sees Kuala Lumpur and Penang and lost territory to establish Diocese of Kuala Lumpur and Diocese of Penang)
1955.02.25Diocese of Penang was established (from Archdiocese of Malacca and became suffragan of Malacca–Singapore)
1959.12.19Apostolic Vicariate of Miri was established (from Apostolic Vicariate of Kuching)
1968.03.22Apostolic Vicariate of Jesselton was renamed as Apostolic Vicariate of Kota Kinabalu
1972.12.18Diocese of Kuala Lumpur was promoted as Metropolitan Archdiocese of Kuala Lumpur (with suffragan sees Malacca–Johor and Penang)
1972.12.18Metropolitan Archdiocese of Malacca–Singapore was demoted as Diocese of Malacca–Johor (lost territory to establish Archdiocese of Singapore and became suffragan of Kuala Lumpur)
1976.05.31Apostolic Vicariate of Kota Kinabalu was promoted as Diocese of Kota Kinabalu (became suffragan of Kuching)
1976.05.31Apostolic Vicariate of Kuching was promoted as Metropolitan Archdiocese of Kuching (with suffragan sees Kota Kinabalu and Miri)
1976.05.31Apostolic Vicariate of Miri was promoted as Diocese of Miri (became suffragan of Kuching)
1985.05.27Diocese of Malacca–Johor was renamed as Diocese of Melaka–Johor
1986.12.22Diocese of Sibu was established (from Metropolitan Archdiocese of Kuching and became suffragan of Kuching)
1992.12.17Diocese of Keningau was established (from Diocese of Kota Kinabalu and became suffragan of Kuching)
2007.07.16Diocese of Sandakan was established (from Diocese of Kota Kinabalu and became suffragan of Kuching)
2008.05.23Diocese of Kota Kinabalu was promoted as Metropolitan Archdiocese of Kota Kinabalu (with suffragan sees Keningau and Sandakan)

as of 2022.08.03

© 2022 GCatholic.org

Up