Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Equatorial Guinea

Equatorial Guinea
DateAscendingChange
1855.10.10Apostolic Prefecture of Annobon, Corisco and Fernando Poo Islands was established (from Apostolic Vicariate of Deux Guinées et Sénégambie)
1904.05.12Apostolic Prefecture of Annobon, Corisco and Fernando Poo Islands was promoted as Apostolic Vicariate of Fernando Poo
1965.08.09Apostolic Vicariate of Río Muni was established (from Apostolic Vicariate of Fernando Poo)
1966.05.03Apostolic Vicariate of Río Muni was promoted as Diocese of Bata (without ecclesiastical province)
1966.05.03Apostolic Vicariate of Fernando Poo was promoted as Diocese of Santa Isabel (without ecclesiastical province)
1974.04.14Diocese of Santa Isabel was renamed as Diocese of Malabo
1982.10.15Diocese of Ebebiyín was established (from Diocese of Bata and became suffragan of Malabo)
1982.10.15Diocese of Malabo was promoted as Metropolitan Archdiocese of Malabo (with suffragan sees Bata and Ebebiyín)
2014.01.13Apostolic Exarchate of Western and Central Africa (Maronite Rite) was established
2017.04.01Diocese of Evinayong was established (from Diocese of Bata and became suffragan of Malabo)
2017.04.01Diocese of Mongomo was established (from Diocese of Ebebiyín and became suffragan of Malabo)
2018.02.28Apostolic Exarchate of Western and Central Africa (Maronite Rite) was promoted as Diocese of Annunciation of Ibadan (without ecclesiastical province)

Last updated on 2022.11.09

© 2022 GCatholic.org

Up