Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Australia

Australia
DateAscendingChange
1816Apostolic Prefecture of New Holland was established (from Apostolic Vicariate of London District)
1819.04.04Apostolic Prefecture of New Holland was suppressed (to Apostolic Vicariate of Cape of Good Hope and adjacent territories)
1834.06.03Apostolic Vicariate of New Holland and Van Diemen’s Land was restored (from Apostolic Vicariate of Cape of Good Hope and adjacent territories)
1842.04.05Apostolic Vicariate of Adelaide was established (from Apostolic Vicariate of New Holland and Van Diemen’s Land)
1842.04.05Apostolic Vicariate of Hobart was established (from Apostolic Vicariate of New Holland and Van Diemen’s Land)
1842.04.05Apostolic Vicariate of New Holland and Van Diemen’s Land was renamed as Apostolic Vicariate of Sydney (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Adelaide and Apostolic Vicariate of Hobart)
1842.04.22Apostolic Vicariate of Adelaide was promoted as Diocese of Adelaide (became suffragan of Sydney)
1842.04.22Apostolic Vicariate of Hobart was promoted as Diocese of Hobart (became suffragan of Sydney)
1842.04.22Apostolic Vicariate of Sydney was promoted as Metropolitan Archdiocese of Sydney (with suffragan sees Adelaide and Hobart)
1845.05.06Apostolic Vicariate of Essington was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1845.05.06Apostolic Vicariate of King George Sounde - The Sound was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and Diocese of Adelaide and became suffragan of Sydney)
1845.05.06Diocese of Perth was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1847Apostolic Vicariate of King George Sounde - The Sound was suppressed (to Diocese of Adelaide and Diocese of Perth)
1847.05.27Apostolic Vicariate of Essington was promoted as Diocese of Victoria
1847.06.25Diocese of Maitland was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1847.06.25Diocese of Melbourne was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1859.04.12Diocese of Brisbane was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1862.11.17Diocese of Goulburn was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1865.06.20Diocese of Bathurst was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1866.11.01Metropolitan Archdiocese of Sydney lost territory to Diocese of Maitland
1867.03.12Abbacy nullius of New Norcia was established (from Diocese of Perth and became suffragan of Sydney)
1869.11.28Diocese of Armidale was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1874.03.30Diocese of Ballarat was established (from Diocese of Melbourne and became suffragan of Melbourne)
1874.03.30Diocese of Melbourne was promoted as Metropolitan Archdiocese of Melbourne (with suffragan sees Adelaide, Ballarat, Perth and Sandhurst and lost territory to establish Diocese of Ballarat and Diocese of Sandhurst)
1874.03.30Diocese of Sandhurst was established (from Diocese of Melbourne and became suffragan of Melbourne)
1877.01.30Apostolic Vicariate of Queensland was established (from Diocese of Brisbane and became suffragan of Sydney)
1882.12.29Diocese of Rockhampton was established (from Diocese of Brisbane and became suffragan of Sydney)
1885Apostolic Vicariate of Queensland lost territory to Diocese of Victoria
1887.05.05Diocese of Grafton was established (from Diocese of Armidale, gained territory from Diocese of Maitland and became suffragan of Sydney)
1887.05.05Diocese of Maitland lost territory to Diocese of Armidale and Diocese of Grafton
1887.05.10Diocese of Adelaide was promoted as Metropolitan Archdiocese of Adelaide (with suffragan sees Port Augusta and Victoria and lost territory to establish Diocese of Port Augusta)
1887.05.10Diocese of Brisbane was promoted as Metropolitan Archdiocese of Brisbane (with suffragan sees Rockhampton and Cooktown)
1887.05.10Apostolic Vicariate of Queensland was renamed as Apostolic Vicariate of Cooktown (became suffragan of Brisbane)
1887.05.10Apostolic Vicariate of Kimberley in Western Australia was established (from Diocese of Perth and became suffragan of Melbourne)
1887.05.10Diocese of Port Augusta was established (from Diocese of Adelaide and became suffragan of Adelaide)
1887.05.10Diocese of Sale was established (from Metropolitan Archdiocese of Melbourne and became suffragan of Melbourne)
1887.05.10Diocese of Wilcannia was established (from Diocese of Armidale, Diocese of Bathurst and Diocese of Goulburn and became suffragan of Sydney)
1888.08.03Diocese of Hobart was promoted as Metropolitan Archdiocese of Hobart
1888.08.10Diocese of Victoria was renamed as Diocese of Victoria–Palmerston
1898.01.30Diocese of Geraldton was established (from Diocese of Perth and became suffragan of Sydney)
1900.06.13Diocese of Grafton was renamed as Diocese of Lismore
1910.05.04Mission sui juris of Drisdale River was established (from Apostolic Vicariate of Kimberley in Western Australia and became suffragan of Melbourne)
1913.08.28Diocese of Perth was promoted as Metropolitan Archdiocese of Perth (with suffragan sees Geraldton, Kimberley in Western Australia and Drisdale River)
1914Metropolitan Archdiocese of Hobart was demoted as Archdiocese of Hobart (without ecclesiastical province)
1917Diocese of Goulburn lost territory to Metropolitan Archdiocese of Sydney
1917.07.28Diocese of Bathurst lost territory to Diocese of Wilcannia–Forbes
1917.07.28Diocese of Wagga Wagga was established (from Diocese of Goulburn and became suffragan of Sydney)
1917.07.28Diocese of Wilcannia was renamed as Diocese of Wilcannia–Forbes (gained territory from Diocese of Bathurst)
1929.05.28Metropolitan Archdiocese of Brisbane lost territory to Diocese of Rockhampton
1929.05.28Diocese of Toowoomba was established (from Metropolitan Archdiocese of Brisbane and became suffragan of Brisbane)
1930.02.12Diocese of Townsville was established (from Diocese of Rockhampton and became suffragan of Brisbane)
1938.03.29Diocese of Victoria–Palmerston was renamed as Diocese of Darwin (gained territory from Apostolic Vicariate of Papua)
1941.07.08Apostolic Vicariate of Cooktown was promoted as Diocese of Cairns
1948.02.05Archdiocese of Canberra and Goulburn was established (from the suppressed Diocese of Goulburn and without ecclesiastical province)
1948.02.05Diocese of Goulburn was suppressed (to establish Archdiocese of Canberra and Goulburn)
1951.06.07Diocese of Port Augusta was renamed as Diocese of Port Pirie
1951.11.15Diocese of Wollongong was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and Archdiocese of Canberra and Goulburn and became suffragan of Sydney)
1954.11.12Diocese of Bunbury was established (from Metropolitan Archdiocese of Perth and became suffragan of Perth)
1958.05.10Apostolic Vicariate of Australia (Ukrainian Rite) was established
1959Metropolitan Archdiocese of Melbourne lost territory to Diocese of Sale
1959.11.13Apostolic Vicariate of Kimberley in Western Australia was renamed as Apostolic Vicariate of Kimberleys
1960.02.19Abbacy nullius of New Norcia lost territory to Metropolitan Archdiocese of Perth
1966Diocese of Maitland lost territory to Diocese of Lismore
1966Metropolitan Archdiocese of Sydney lost territory to Diocese of Maitland
1966.06.07Apostolic Vicariate of Kimberleys was promoted as Diocese of Broome
1967.02.14Diocese of Darwin lost territory to Diocese of Cairns
1969.03.06Military Vicariate of Australia was established
1971.09.08Mission sui juris of Drisdale River was renamed as Mission sui juris of Kalumburu
1971.09.21Abbacy nullius of New Norcia lost territory to Metropolitan Archdiocese of Perth
1973.06.25Diocese of Saint Maron of Sydney (Maronite Rite) was established (without ecclesiastical province)
1981Mission sui juris of Kalumburu was suppressed (to Diocese of Broome)
1982.03.12Abbacy nullius of New Norcia was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Perth)
1982.06.24Apostolic Vicariate of Australia (Ukrainian Rite) was promoted as Diocese of Saints Peter and Paul of Melbourne (became suffragan of Melbourne)
1986.04.08Diocese of Broken Bay was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1986.04.08Diocese of Parramatta was established (from Metropolitan Archdiocese of Sydney and became suffragan of Sydney)
1986.07.21Military Vicariate of Australia was promoted as Military Ordinariate of Military Ordinariate of Australia
1987.03.26Diocese of Saint Michael’s of Sydney (Greek-Melkite Rite) was established (without ecclesiastical province)
1995.06.14Diocese of Maitland was renamed as Diocese of Maitland–Newcastle
2006.10.21Diocese of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean Rite) was established (without ecclesiastical province)
2012.06.15Personal Ordinariate of Our Lady of the Southern Cross (Anglican Rite) was established
2013.12.23Diocese of Saint Thomas the Apostle of Melbourne (Syro-Malabar Rite) was established (without ecclesiastical province)

Last updated on 2022.11.09

© 2022 GCatholic.org

Up