GCatholic.org


Benedictine Congregation of Saint Ottilien (O.S.B.)

Missionary Benedictines

Map

Also known as: Benediktinerkongregation von St. Ottilien (Deutsch) / Congrégation des bénédictins missionnaires de Sainte-Odile (français) / Congregazione Benedettina di Sant’Ottilia (Italiano) / 本篤會聖奧提來會 (正體中文)

Type: Monastic Order of Pontifical Right (for Men)

Confederation: Benedictine Confederation of the Order of Saint Benedict (Benedictines)

Depends on: Congregation for Institutes of Consecrated Life and for Societies of Apostolic Life

Statistics: 24 houses, 1,148 members (334 priests) (2016)

Address: Erzabtei, D-86941 St. Ottilien, Germany

Phone: (08193) 71.800

Website: Link

History

Churches


Superiors

President:GermanyArchabbot Jeremias Schröder, O.S.B. (54)Archabbot Jeremias Schröder, O.S.B. (54) (2012.10.13 – ...)
Superior General:GermanyArchabbot Jeremias Schröder, O.S.B. (54)Archabbot Jeremias Schröder, O.S.B. (54) (2000.10.05 – 2012.10.13)
Superior General:GermanyArchabbot Notker D. Wolf, O.S.B. (later Abbot Primate) (1977.10.01 – 2000.09.07)
Superior General:GermanyBishop Viktor Josef Dammertz, O.S.B. (89)Archabbot Viktor Josef Dammertz, O.S.B. (89) (later Bishop) (1975 – 1977.09.22)
Superior General:GermanyArchabbot Heinrich Suso Brechter, O.S.B. (1957.07.16 – 1974)
Superior General:GermanyArchabbot Chrysostomus Schmid, O.S.B. (1931 – 1957.05.15)
Superior General:GermanyArchabbot Norbert Weber, O.S.B. (1902.12.18 – 1931)
Superior General:GermanyAbbot Ildefons Schober, O.S.B. (later Archabbot) (1896 – 1902)
Superior General:GermanyAbbot Andreas Amrhein, O.S.B. (1884 – 1895)

Living Bishops (2 Bishops)

GermanyBishop Viktor Josef Dammertz, O.S.B. (89)Bishop Viktor Josef Dammertz, O.S.B. (89), Bishop emeritus of Augsburg (Germany)

GermanyBishop Dominicus Meier, O.S.B. (59)Bishop Dominicus Meier, O.S.B. (59), Titular Bishop of Castro di Sardegna and Auxiliary Bishop of Paderborn (Germany)

Other Present Prelates (1)

North KoreaAbbot Blasio Park Hyun-dong, O.S.B. (48)Abbot Blasio Park Hyun-dong (블라시오 박현동), O.S.B. (48), Apostolic Administrator of Tŏkwon 덕원 (North Korea)


Deceased Bishops (7 Bishops)

2015: TanzaniaBishop Placidus Gervasius Nkalanga, O.S.B., Bishop emeritus of Bukoba (Tanzania)

1990: TanzaniaBishop Eberhard Spiess, O.S.B., Abbot Ordinary emeritus of Peramiho (Tanzania)

1981: TanzaniaBishop Joachim Ammann, O.S.B., Abbot Ordinary emeritus of Ndanda (Tanzania)

1975: TanzaniaBishop Anthony Victor Hälg, O.S.B., Abbot Ordinary emeritus of Ndanda (Tanzania)

1966: TanzaniaBishop Gallus Steiger, O.S.B., Abbot Ordinary emeritus of Peramiho (Tanzania)

1950: North KoreaBishop Bonifatius Sauer (신상원 보니파시오), O.S.B., Abbot Ordinary of Tŏkugen (North Korea) and Apostolic Administrator of Kanko (North Korea)

1950: ChinaBishop Theodor Breher (白化東 / 브레허 白화동 주교), O.S.B., Bishop of Yanji 延吉 (China)

Other Former Prelates (3)

>2013: North KoreaAbbot Simon Peter Ri Hyong-u (이형우 시몬베드로), O.S.B., Apostolic Administrator emeritus of Tŏkwon 덕원 (North Korea)

>2005: North KoreaAbbot Placidus Ri Tong-ho (이동호 플라치도), O.S.B., Apostolic Administrator emeritus of Hamhung 함흥 (North Korea) and Apostolic Administrator emeritus of Tŏkwon 덕원 (North Korea)

1990: ChinaFr. Timotheus Bitterli (이성도 디모테오), O.S.B., Apostolic Administrator emeritus of Yanji 延吉 (China) and Apostolic Administrator emeritus of Tŏkwon 덕원 (North Korea)


as of 2019.01.02

© 2019 GCatholic.org

Up