GCatholic.org


Xaverian Missionary Fathers (S.X.)

Xaverians

Also known as: Pia Società di San Francesco Saverio per le missioni estere (Saveriani) (Italiano) / Pia Sociedade de São Francisco Xavier para as Missões Estrangeiras (Português) / 聖方濟沙勿略會 (正體中文) / Pia Societas Sancti Francisci Xaverii pro exteris missionibus (latine) / Gesellschaft des hl. Franz Xaver für auswärtige Missionen (Xaverianer-Missionare) (Deutsch) / Javerianos (español) / Société de saint François Xavier pour les missions étrangères (français)

Type: Clerical Religious Congregation of Pontifical Right (for Men)

Depends on: Congregation for Institutes of Consecrated Life and for Societies of Apostolic Life

Statistics: 136 houses, 756 members (595 priests) (2016)

Address: Viale Vaticano 40, 00165 Roma, Italy

Phone: 06.39.37.54.21

Website: LinkLink

History

Churches


Superiors

Superior General:SpainFr. Fernando García, S.X.Fr. Fernando García, S.X. (2017.08.14 – ...)
Superior General:Fr. Mario Carmelo Mula, S.X. (2016.12.18 – 2017.08.14)
Superior General:ItalyFr. Luigi Menegazzo, S.X. (2013.07.04 – 2016.12.18)
Superior General:ItalyFr. Rino Benzoni, S.X. (2001? – 2013.07)
Superior General:Fr. Francesco Marini, S.X. (1989 – 2001?)
Superior General:ItalyFr. Gabriele Ferrari, S.X. (1977 – 1989)
Founder:ItalySaint Fr. Guido Maria Conforti (later Archbishop) (1895.12.03)

Living Bishops (3 Bishops)

Sierra LeoneBishop George Biguzzi, S.X. (82)Bishop George Biguzzi, S.X. (82), Bishop emeritus of Makeni (Sierra Leone)

Sierra LeoneBishop Natale Paganelli, S.X. (61)Bishop Natale Paganelli, S.X. (61), Titular Bishop of Gadiaufala and Apostolic Administrator of Makeni (Sierra Leone)

BrazilBishop Adolfo Zon Pereira, S.X. (62)Bishop Adolfo Zon Pereira, S.X. (62), Bishop of Alto Solimões (Brazil)


Deceased Bishops (8 Bishops)

2004: Congo-KinshasaBishop Danilo Catarzi, S.X., Bishop emeritus of Uvira (Congo-Kinshasa)

1995: BrazilBishop Angelo Frosi, S.X., Bishop of Abaetetuba (Brazil)

1992: Sierra LeoneBishop Augusto Fermo Azzolini, S.X., Bishop emeritus of Makeni (Sierra Leone)

1991: ChinaBishop Faustino M. Tissot (丁玉守), S.X., Bishop emeritus of Zhengzhou 鄭州 (China)

1991: IndonesiaBishop Raimondo Cesare Bergamin, S.X., Bishop emeritus of Padang (Indonesia)

1978: BangladeshBishop Dante Battaglierin, S.X., Bishop emeritus of Khulna (Bangladesh)

1970: ChinaBishop Assuero Teogano Bassi (巴友仁), S.X., Bishop of Luoyang 洛陽 (China)

1944: ChinaBishop Luigi Calza (賈師誼), S.X., Vicar Apostolic of Zhengzhou 鄭州 (China)

Other Former Prelates (1)

1961: IndonesiaFr. Pascal de Martino, S.X., Prefect Apostolic of Padang (Indonesia)


as of 2018.10.16

© 2018 GCatholic.org

Up