GCatholic.org


Clerics Regular of Saint Paul (B./C.R.S.P.)

Barnabites

Map

Also known as: Kongregation der Regularkleriker vom hl. Paulus (Barnabiten) (Deutsch) / Clérigos Regulares de San Pablo (Barnabitas) (español) / Clercs Réguliers de Saint Paul (Barnabites) (français) / Chierici Regolari di San Paolo (Barnabiti) (Italiano) / Zgromadzenie Księży świętego Pawła (Barnabici) (polski) / Clérigos Regulares de São Paulo (Barnabitas) (Português) / Congregatio Clericorum Regularium S. Pauli (Barnabitarum) (latine)

Type: Order of Clerics Regular of Pontifical Right (for Men)

Depends on: Congregation for Institutes of Consecrated Life and for Societies of Apostolic Life

Statistics: 73 houses, 386 members (295 priests) (2015)

Address: Via Giacomo Medici 15, 00153 Roma, Italy

Phone: 06.581.23.39

Website: LinkLink

History

Churches


Superiors

Superior General:BrazilFr. Chagas Maria Santos da Silva, B. (56)Fr. Chagas Maria Santos da Silva, B. (56) (2012.07.23 – ...)
Superior General:ItalyFr. Giovanni Villa, B. (2000.07.24 – 2012.07.24)
Superior General:ItalyFr. Luigi M. Villa, B. (1994 – 2000.07.24)
Superior General:ItalyFr. Giuseppe Bassotti, B. (1982 – 1994)
Superior General:ItalyFr. Stefano M. Grancini, B. (1976 – 1982)
Superior General:ItalyFr. Giovanni M. Bernasconi, B. (1964 – 1976)
Superior General:ItalyFr. Emilio Schot, B. (1952 – 1964)
Superior General:ItalyFr. Ildlefonso Clerici, B. (1937.08.11 – 1952)
Superior General:ItalyFr. Ferdinando Napoli, B. (1931 – 1937.08.11)
Superior General:ItalyFr. Guerino Benedetto Fraccalvieri, B. (1922 – 1930.05.25)
Superior General:ItalyFr. Pietro Vigorelli, B. (1910 – 1922)
Superior General:ItalyFr. Ignacio Pica, B. (1907 – 1910)
Superior General:ItalyFr. Felice Fioretti, B. (1904 – 1907)
Superior General:ItalyFr. Joshua Magnaghi, B. (1901 – 1903.05.02)
Superior General:ItalyFr. Luigi Ferrari (Girolamo), B. (1898 – 1901)
Superior General:Fr. Benedict Nisser, B. (1895 – 1897.10.31)
Superior General:ItalyFr. Luigi Ferrari (Girolamo), B. (1889 – 1895)
Superior General:ItalyFr. Alessandro Baravelli, B. (1877 – 1889)
Superior General:ItalyFr. Giuseppe Albini (Guglielmo), B. (1871.08.16 – 1876.12.26)
Superior General:ItalyFr. Alessandro Teppa (Giacinto), B. (1867 – 1871.07.27)
Superior General:ItalyFr. Francesco Caccia, B. (1856 – 1867)
Superior General:ItalyFr. Luigi Albicini, B. (1850? – 1856)
Superior General:ItalyFr. Francesco Caccia, B. (1847 – 1850?)
Superior General:ItalyFr. Paulo Picconi, B. (1841 – 1847)
Superior General:ItalyFr. Luigi Spisni, B. (1838 – 1841.09.08)
Superior General:ItalyFr. Pasquale Malipiero, B. (1835 – 1838)
Superior General:ItalyFr. Carlo Giuseppe Peda, B. (later Bishop) (1829 – 1835)
Superior General:ItalyFr. Prospero Duelli, B. (1826 – 1829)
Superior General:ItalyFr. Ignacio Agostino Scandellari, B. (1823 – 1826)
Superior General:ItalyCardinal Francesco Luigi Fontana, B. (1807 – 1822.03.19)
Superior General:ItalyFr. Mariano Alpruni, B. (1802 – 1807)
Superior General:ItalyFr. Luigi Costioni, B. (1794 – 1800.11.05)
Superior General:ItalyFr. Americo Brucco, B. (1789 – 1794)
Superior General:ItalyFr. Paulo Giuseppe Scati, B. (1785 – 1789.01.20)
Superior General:ItalyFr. Scipione Peruzzini, B. (1779 – 1785)
Superior General:ItalyFr. Ignacio Visconti, B. (1773 – 1779)
Superior General:ItalyFr. German De Noguez, B. (1769 – 1773)
Superior General:ItalyFr. Giovanni Pietro Besozzi, B. (1765 – 1768.02.23)
Superior General:ItalyFr. Silvio Vaini, B. (1764 – 1764.10.11)
Superior General:RomaniaFr. Pius Manzador, B. (later Bishop) (1761 – 1764.11.26)
Superior General:ItalyFr. Paulo Filippo Premoli, B. (1753 – 1761)
Superior General:ItalyFr. Alexandro Viariggi, B. (1749 – 1753)
Superior General:ItalyFr. Gaetano Sola, B. (1743 – 1749)
Superior General:ItalyFr. Giovanni Girolamo Gazzoni, B. (1737 – 1741)
Superior General:ItalyFr. Mario Maccabei, B. (1731 – 1737)
Superior General:FranceFr. Charles Auguste Capitain, B. (1725 – 1731)
Superior General:ItalyFr. Claudio Antonio Strada, B. (1721 – 1724.03.03)
Superior General:ItalyFr. Filippo Petrucci, B. (1717.04.24 – 1721)
Superior General:ItalyFr. Tommaso Francesco Rotario Della Revere, B. (1710 – 1716)
Superior General:ItalyFr. Ildefonso Manara, B. (later Bishop) (1703 – 1709)
Superior General:ItalyFr. Costanzo Saccucci, B. (1698 – 1702.07.13)
Superior General:ItalyFr. Ottavio Visconti, B. (1692 – 1697.06.28)
Superior General:ItalyFr. Maurizio Giribaldi, B. (1686 – 1692)
Superior General:ItalyFr. Alexandro Maderno, B. (1680 – 1685.04.06)
Superior General:ItalyFr. Gabriele Fantes, B. (1674 – 1679.11.23)
Superior General:ItalyFr. Remolo Marchelli, B. (1666 – 1674)
Superior General:ItalyFr. Andrea Cuttica, B. (1662 – 1666.08.06)
Superior General:ItalyFr. Agostino Gallicio, B. (1656 – 1662)
Superior General:ItalyFr. Giovanni Angelo Bossi, B. (1650 – 1656)
Superior General:ItalyFr. Battista Crivelli, B. (1644 – 1650)
Superior General:ItalyFr. Giovenale Falconio, B. (1638 – 1644)
Superior General:ItalyFr. Battista Crivelli, B. (1632 – 1638)
Superior General:ItalyFr. Eliseo Torriani, B. (1629 – 1630.01.22)
Superior General:ItalyFr. Giulio Cavalcani, B. (1623 – 1629)
Superior General:ItalyFr. Girolamo Boverio, B. (1617 – 1623)
Superior General:ItalyFr. Giovanni Ambrosio Mazenta, B. (1612 – 1617)
Superior General:ItalyVenerable Fr. Cosimo Dossena, B. (later Bishop) (1602 – 1612.02.23)
Superior General:ItalyFr. Bonaventura Asinari, B. (1599 – 1600.03.18)
Superior General:ItalyVenerable Fr. Cosimo Dossena, B. (later Bishop) (1593 – 1599)
Superior General:ItalyVenerable Fr. Carlo Bascapè, B. (later Bishop) (1586.05.08 – 1593.02.08)
Superior General:ItalyFr. Martin Del Maino, B. (1585 – 1586.04.10)
Superior General:ItalyFr. Agostino Tornielli, B. (1579 – 1585)
Superior General:ItalyFr. Timoteo Facciardi, B. (1576 – 1579)
Superior General:ItalyFr. Paulo Omodei, B. (1570 – 1576)
Superior General:ItalySaint Fr. Alessandro Sauli, B. (later Bishop) (1567.04.09 – 1570.02.10)
Superior General:ItalyFr. Giampietro Besozzi, B. (1560 – 1567)
Superior General:ItalyFr. Paulo Melso, B. (1558 – 1559.08.03)
Superior General:ItalyFr. Girolamo Marta, B. (1552? – 1558)
Superior General:ItalyFr. Giampietro Besozzi, B. (1546.04.28 – 1552?)
Superior General:ItalyVenerable Fr. Bartolomeo Ferrari, B. (1542 – 1544.11.25)
Superior General:ItalyFr. Jacopo Antonio Morigia, B. (1536.04.15 – 1542)
Founder:ItalySaint Fr. Antonio Maria Zaccaria (Anthony Maria Zaccaria), B. (1530)
Founder:ItalyVenerable Fr. Bartolomeo Ferrari, B. (1530)
Founder:ItalyFr. Jacopo Antonio Morigia, B. (1530)

Living Bishops (2 Bishops)

ItalyBishop Sergio Pagano, B. (68)Bishop Sergio Pagano, B. (68), Titular Bishop of Celene and Prefect of Vatican Secret Archives

AlbaniaBishop Giovanni Peragine, B. (52)Bishop Giovanni Peragine, B. (52), Apostolic Administrator of Southern Albania of the Albanese (Albania) and Titular Bishop of Phœnice

Other Present Prelates (2)

ItalyFr. Giovanni Peragine, B.Fr. Giovanni Peragine, B., President of Union of the European Conferences of Major Superiors (U.C.E.S.M.)

AfghanistanFr. Giovanni M. Scalese, B. (62)Fr. Giovanni M. Scalese, B. (62), Ecclesiastical Superior of Afghanistan (Afghanistan)


Deceased Bishops (7 Cardinals, 4 Archbishops, 49 Bishops)

2016: ItalyBishop Andrea Maria Erba, B., Bishop emeritus of Velletri–Segni (Italy)

2010: BrazilBishop Miguel Maria Giambelli, B., Bishop emeritus of Bragança do Pará (Brazil)

1987: ItalyBishop Placido Maria Cambiaghi, B., Bishop emeritus of Novara (Italy)

1982: BrazilBishop Eliseu Maria Coroli, B., Bishop-Prelate emeritus of Guamá (Brazil)

1948: ItalyBishop Luigi Maria Grassi, B., Bishop of Alba (Italy)

1947: ItalyArchbishop Mario Giardini, B., Archbishop emeritus of Ancona e Umana (Italy)

1896: ItalyCardinal Giuseppe Maria Graniello, B., Cardinal-Priest of Ss. Quirico e Giulitta

1892: ItalyArchbishop Luigi Maria Aguilar, B., Metropolitan Archbishop of Brindisi (Italy) and Bishop of Ostuni (Italy)

1884: ItalyCardinal Luigi Bilio, B., Cardinal-Bishop of Sabina, Major Penitentiary of Sacred Apostolic Penitentiary and Secretary of Commission of Roman and Universal Inquisition

1854: ItalyCardinal Luigi Lambruschini, B., Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina, Prefect of Sacred Congregation of Rites, Prefect of Sacred Congregation of Studies and Cardinal Vice-Dean of Sacred College of Cardinals

1851: ItalyCardinal Antonio Maria Cadolini, B., Cardinal-Priest of S. Clemente and Bishop of Ancona e Umana (Italy)

1847: ItalyArchbishop Stanislao Vincenzo Tomba, B., Archbishop of Camerino (Italy) and Bishop of Treia (Italy)

1843: ItalyBishop Carlo Giuseppe Peda, B., Bishop of Assisi (Italy)

1832: Bishop Luigi Grondona, B., Titular Bishop of Calydon

1822: ItalyCardinal Francesco Luigi Fontana, B., Cardinal-Priest of S. Maria sopra Minerva, Prefect of Sacred Congregation of the Propagation of the Faith and Superior General of Clerics Regular of Saint Paul (Barnabites)

1802: SwitzerlandCardinal Hyacinthe Sigismond Gerdil, B., Cardinal-Priest of S. Cecilia, Prefect of Sacred Congregation of the Index and Prefect of Sacred Congregation of the Propagation of the Faith

1802: HungaryBishop József Fengler, B., Bishop of Győr (Hungary)

1798: MyanmarBishop Marcello Cortenovis, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

1794: MyanmarBishop Gaetano Mantegazza, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

>1792: Bishop Vincenzo Sangermano, B., Titular Bishop emeritus of Auzia

1786: ItalyBishop Ubaldo Baldassini, B., Bishop of Jesi (Italy)

1784: ItalyBishop Salvatore Andreani, B., Bishop of Lodi (Italy)

1780: MyanmarBishop Gherardo Cortenovis, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

1777: ItalyBishop Carlo Augusto Peruzzini, B., Bishop of Tolentino (Italy) and Bishop of Macerata (Italy)

1776: MyanmarBishop Giovanni Maria Percoto, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

>1775: Bishop Francesco Agostino de La Roque, B., Titular Bishop emeritus of Eumenia

1774: RomaniaBishop Pius Manzador, B., Bishop of Transilvania (Romania)

1765: Bishop Benigno Avenati, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

1757: ItalyBishop Giovanni Girolamo della Torre, B., Bishop of Luni–Sarzana

1756: MyanmarBishop Paolo Antonio Nerini, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

1745: MyanmarBishop Pio Gallizia, B., Vicar Apostolic of Ava and Pegu (Myanmar)

1743: ItalyArchbishop Gian Francesco Arborio di Gattinara, B., Metropolitan Archbishop of Torino (Italy)

1743: ItalyBishop Gian Mercurino Antonio Gattinara, B., Bishop of Alessandria (Italy)

1743: HungaryBishop Adolf Groll, B., Bishop of Győr (Hungary)

1738: VietnamBishop Alexandre de Alexandris, B., Vicar Apostolic of Cochin (Vietnam)

1727: ItalyBishop Ambrogio Spinola, B., Bishop of Luni–Sarzana

>1727: ItalyBishop Pietro Antonio Pietrasanta, B., Bishop emeritus of Martirano

1726: ItalyBishop Ildefonso Manara, B., Bishop of Bobbio (Italy)

1726: ItalyBishop Giovanni Michele Teroni, B., Bishop of Venosa (Italy)

1713: ItalyBishop Giovanni Maria Visconti, B., Bishop of Novara (Italy)

1712: FranceBishop Raffaele Raggi, B., Bishop of Aléria

1711: ItalyBishop Enrico Vialardi di Villanova, B., Bishop of Mantova (Italy)

>1710: ItalyBishop Paolo Andrea Borelli, B., Bishop emeritus of Noli (Italy)

1708: ItalyCardinal Giacomo Antonio Morigia, B., Cardinal-Priest of S. Cecilia, Archbishop-Bishop of Pavia (Italy) and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

1689: HungaryBishop Giorgio Trivulzio, B., Auxiliary Bishop of Esztergom (Hungary)

1680: ItalyBishop Ottavio Boldoni, B., Bishop of Teano (Italy)

1680: ItalyBishop Carlo Filippo Sfondrati, B., Bishop of Volterra (Italy)

1677: ItalyBishop Ottaviano della Rovere, B., Bishop of Fossano (Italy)

1665: ItalyBishop Paolo Vincenzo Roero, B., Bishop of Asti (Italy)

1664: ItalyBishop Carlo Filippo Mei, B., Bishop of Bisignano (Italy)

1664: ItalyBishop Sebastiano Dossena, B., Bishop of Alife (Italy)

1663: ItalyBishop Mansueto Merati, B., Bishop of Acerra (Italy)

1658: ItalyBishop Ottavio Asinari, B., Bishop of Ivrea (Italy)

1655: ItalyBishop Martino Denti de’ Cipriani, B., Bishop of Strongoli

1649: ItalyBishop Cristoforo Giarda, B., Bishop of Castro del Lazio

1621: ItalyBishop Isidoro Pentorio, B., Bishop of Asti (Italy)

1620: ItalyVenerable Bishop Cosimo Dossena, B., Bishop of Tortona (Italy)

1615: ItalyVenerable Bishop Carlo Bascapè, B., Bishop of Novara (Italy)

1592: ItalySaint Bishop Alessandro Sauli, B., Bishop of Pavia (Italy)

1565: ItalyBishop Bernardino della Croce, B., Bishop emeritus of Como (Italy)

Other Former Prelates (2)

>2014: AfghanistanFr. Giuseppe Moretti, B., Ecclesiastical Superior emeritus of Afghanistan (Afghanistan)

>1987: ItalyFr. Virginio Colciago, B., Magister emeritus of Pontifical Academy Cultorum Martyrum


as of 2017.10.18

© 2017 GCatholic.org

Up