GCatholic.org


Bishops Consecrated

in a.d. 1968

Bishops (160)ElectedConsecratedAscending
USABishop Mark Joseph Hurley

former Bishop of Santa Rosa (USA)

1967.11.211968.01.04
FranceBishop Robert-Jacques-Victor Frossard

former Auxiliary Bishop of Paris (France)

1967.09.301968.01.06
FranceBishop Daniel-Joseph-Louis-Marie Pézeril

former Auxiliary Bishop of Paris (France)

1967.09.301968.01.06
USABishop James Richard Ham, M.M.

former Auxiliary Bishop of Saint Paul and Minneapolis (USA)

1967.11.281968.01.06
GuatemalaBishop José Ramiro Pellecer Samayoa (89)Bishop José Ramiro Pellecer Samayoa (89)

Titular Bishop of Teglata in Proconsulari

Auxiliary Bishop emeritus of Guatemala (Guatemala)

1967.11.281968.01.06
EcuadorArchbishop Vicente Rodrigo Cisneros Durán

former Metropolitan Archbishop of Cuenca (Ecuador)

1967.12.011968.01.07
PeruBishop Luis Armando Bambarén Gastelumendi, S.J. (90)Bishop Luis Armando Bambarén Gastelumendi, S.J. (90)

Bishop emeritus of Chimbote (Peru)

1967.12.011968.01.07
South AfricaBishop John Baptist Minder, O.S.F.S.

former Bishop of Keimoes–Upington (South Africa)

1967.10.121968.01.10
SloveniaBishop Stanislav Lenic

former Auxiliary Bishop of Ljubljana (Slovenia)

1967.11.291968.01.14
EcuadorArchbishop Ernesto Alvarez Alvarez, S.D.B.

former Metropolitan Archbishop of Cuenca (Ecuador)

former Archbishop ad personam

1967.12.011968.01.14
ItalyArchbishop Giovanni Gravelli

former Apostolic Nuncio to Dominican Republic

former Apostolic Delegate to Puerto Rico

1967.12.241968.01.21
Congo-KinshasaBishop Wilhelm Theo van den Elzen, O.S.A.

former Bishop of Doruma–Dungu (Congo-Kinshasa)

1967.09.261968.01.25
EnglandBishop Gerald Moverley

former Bishop of Hallam (England)

1967.12.061968.01.25
Congo-KinshasaArchbishop Augustin Fataki Alueke

former Metropolitan Archbishop of Kisangani (Congo-Kinshasa)

1967.09.261968.01.28
IndiaBishop Winnibald Joseph Menezes

former Auxiliary Bishop of Bombay (India)

1967.11.291968.02.03
FranceBishop Jean Albert Marie Auguste Bernard

former Bishop of Nancy (France)

1967.12.041968.02.10
Congo-KinshasaBishop Victor Van Beurden, SS.CC.

former Bishop of Kole (Congo-Kinshasa)

1967.09.161968.02.11
BrazilBishop José da Silva Chaves (88)Bishop José da Silva Chaves (88)

Bishop emeritus of Uruaçu (Brazil)

1967.11.291968.02.11
SwitzerlandBishop Anton Hänggi

former Bishop of Basel (Switzerland)

1967.12.201968.02.11
ItalyCardinal Antonio Innocenti

former Cardinal-Priest of S. Maria in Aquiro pro hac vice Title

former President of Pontifical Commission “Ecclesia Dei”

1967.12.151968.02.18
USABishop Robert Louis Whelan, S.J.

former Bishop of Fairbanks (USA)

1967.12.061968.02.22
MexicoBishop José López Lara

former Bishop of San Juan de los Lagos (Mexico)

1967.12.111968.02.22
IndiaArchbishop Kuriakose Kunnacherry (Syro-Malabar Rite)

former Metropolitan Archbishop of Kottayam of the Syro-Malabars (India)

1967.12.091968.02.24
BrazilBishop Máximo André Biennès, T.O.R.

former Bishop of São Luíz de Cáceres (Brazil)

1967.11.031968.02.25
LithuaniaBishop Juozapas Pletkus

former Apostolic Administrator of Telšiai (Lithuania)

former Apostolic Administrator of Klaipėda (Lithuania)

1967.11.081968.02.25
MexicoBishop Alfredo Torres Romero

former Bishop of Toluca (Mexico)

1967.12.301968.02.25
GermanyCardinal Johannes Joachim Degenhardt

former Cardinal-Priest of S. Liborio

former Metropolitan Archbishop of Paderborn (Germany)

1968.03.121968.03.01
IraqBishop Curiacos Moussess (Chaldean Rite)

former Bishop of Amadiyah of the Chaldeans (Iraq)

1967.11.171968.03.03
ChileBishop Carlos Marcio Camus Larenas

former Bishop of Linares (Chile)

1968.01.311968.03.03
EnglandBishop Anthony Joseph Emery

former Bishop of Portsmouth (England)

1967.12.061968.03.08
Costa RicaBishop Ignacio Nazareno Trejos Picado (90)Bishop Ignacio Nazareno Trejos Picado (90)

Bishop emeritus of San Isidro de El General (Costa Rica)

1968.01.051968.03.08
IrelandBishop John McCormack

former Bishop of Meath (Ireland)

1968.01.291968.03.10
USABishop Dennis Walter Hickey

former Auxiliary Bishop of Rochester (USA)

1968.01.051968.03.14
Trinidad and TobagoArchbishop Gordon Anthony Pantin, C.S.Sp.

former Metropolitan Archbishop of Port of Spain (Trinidad and Tobago)

1967.11.291968.03.19
MexicoBishop Román Acevedo Rojas

former Auxiliary Bishop of Morelia (Mexico)

1967.11.291968.03.19
CameroonBishop André Charles Lucien Loucheur, C.S.Sp.

former Bishop of Bafia (Cameroon)

1968.01.111968.03.19
ItalyBishop Pietro Gazzoli

former Auxiliary Bishop of Brescia (Italy)

1968.02.031968.03.19
BrazilBishop Eliseu Maria Gomes de Oliveira, O. Carm.

former Bishop of Itabuna (Brazil)

1968.02.031968.03.19
TanzaniaBishop Joseph Sipendi

former Bishop of Moshi (Tanzania)

1968.01.111968.03.24
ItalyBishop Luigi Bongianino

former Bishop of Tortona (Italy)

1968.02.021968.03.24
PhilippinesBishop Bienvenido Solon Tudtud

former Bishop-Prelate of Marawi (Philippines)

1968.02.051968.03.24
BrazilBishop Jorge Scarso, O.F.M. Cap.

former Bishop of Patos de Minas (Brazil)

1967.11.291968.03.25
GuatemalaBishop Luis Mario Martínez de Lejarza Valle, S.J.

former Auxiliary Bishop of Guatemala (Guatemala)

1968.01.081968.03.25
NigeriaBishop Donal Joseph Murray, C.S.Sp.

former Bishop of Makurdi (Nigeria)

1968.01.111968.03.29
IndiaBishop Francis Ekka

former Bishop of Raigarh (India)

1967.11.291968.03.30
NicaraguaCardinal Miguel Obando Bravo, S.D.B.

former Cardinal-Priest of S. Giovanni Evangelista a Spinaceto

former Metropolitan Archbishop of Managua (Nicaragua)

1968.01.181968.03.31
USABishop Raymond James Vonesh

former Auxiliary Bishop of Joliet (USA)

1968.01.051968.04.03
TurkeyArchbishop Giovanni Enrico Boccella, T.O.R.

former Metropolitan Archbishop of Izmir (Turkey)

1967.09.091968.04.17
ItalyArchbishop Guerino Grimaldi

former Metropolitan Archbishop of Salerno–Campagna–Acerno (Italy)

1968.02.021968.04.21
ArgentinaArchbishop Blas Victorio Conrero

former Metropolitan Archbishop of Tucumán (Argentina)

1968.02.031968.04.21
PolandBishop Piotr Bednarczyk

former Auxiliary Bishop of Tarnów (Poland)

1968.02.211968.04.21
SloveniaBishop Vekoslav Grmic

former Auxiliary Bishop of Maribor (Slovenia)

1968.02.271968.04.21
BoliviaArchbishop René Fernández Apaza

former Metropolitan Archbishop of Cochabamba (Bolivia)

1968.03.021968.04.21
BelgiumArchbishop Jean Jadot

former Pro-President of Secretariat for Non-Christians

1968.02.231968.05.01
USABishop Thomas John Gumbleton (88)Bishop Thomas John Gumbleton (88)

Titular Bishop of Ululi

Auxiliary Bishop emeritus of Detroit (USA)

1968.03.081968.05.01
USABishop Walter Joseph Schoenherr

former Auxiliary Bishop of Detroit (USA)

1968.03.081968.05.01
BrazilBishop Servílio Conti, I.M.C.

former Bishop-Prelate of Roraima (Brazil)

1965.01.011968.05.05
PhilippinesCardinal José Tomás Sánchez

former Cardinal-Priest of S. Pio V a Villa Carpegna pro hac vice Title

former Metropolitan Archbishop of Nueva Segovia (Philippines)

former Prefect of Congregation for Clergy

1968.02.051968.05.12
ItalyCardinal Lorenzo Antonetti

former Cardinal-Priest of S. Agnese in Agone pro hac vice Title

former Pontifical Legate for the Basilica of St. Francis of Assisi

1968.02.231968.05.12
FranceBishop Francis Jules Joseph Marie Barbu

former Bishop of Quimper (France)

1968.02.281968.05.12
CanadaArchbishop Austin-Emile Burke

former Metropolitan Archbishop of Halifax (Canada)

1968.02.011968.05.14
PhilippinesBishop Godofredo Pedernal Pisig

former Bishop of Borongan (Philippines)

1968.02.261968.05.18
AlgeriaBishop Jean-Marie Michel Arthur Alix Zacharie Raimbaud, M. Afr.

former Bishop of Laghouat (Algeria)

1968.01.111968.05.19
ChileBishop Orozimbo Fuenzalida y Fuenzalida

former Bishop of San Bernardo (Chile)

1968.03.131968.05.19
FranceBishop Jean-François Étienne Motte, O.F.M.

former Auxiliary Bishop of Cambrai (France)

1968.03.161968.05.19
SomaliaBishop Antonio Silvio Zocchetta, O.F.M.

former Vicar Apostolic of Mogadishu (Somalia)

1968.02.161968.05.23
SamoaCardinal Pio Taofinu’u, S.M.

former Cardinal-Priest of S. Onofrio

former Metropolitan Archbishop of Samoa–Apia (Samoa)

1968.01.111968.05.29
MexicoBishop Serafín Vásquez Elizalde

former Bishop of Ciudad Guzmán (Mexico)

1968.03.161968.05.29
IndiaBishop Ignatius P. Lobo

former Bishop of Belgaum (India)

1967.09.261968.06.02
UkraineBishop Jan Nowicki

former Apostolic Administrator of Lviv (Ukraine)

1968.03.231968.06.02
French PolynesiaArchbishop Michel-Gaspard Coppenrath

former Metropolitan Archbishop of Papeete (French Polynesia)

1968.02.161968.06.03
USABishop John Joseph Cassata

former Bishop of Fort Worth (USA)

1968.03.121968.06.05
BrazilBishop Benjamin de Souza Gomes

former Bishop of Paranavaí (Brazil)

1968.03.111968.06.09
JapanBishop Félix Ley (フェリックス・レイ), O.F.M. Cap.

former Apostolic Administrator of Okinawa and the Southern Islands 琉球列島 (Japan)

1968.03.111968.06.09
GermanyBishop Karl Heinz Jacoby

former Auxiliary Bishop of Trier (Germany)

1968.05.031968.06.11
GermanyBishop Alfred Kleinermeilert (90)Bishop Alfred Kleinermeilert (90)

Titular Bishop of Pausula

Auxiliary Bishop emeritus of Trier (Germany)

1968.05.031968.06.11
MyanmarBishop Joseph Mahn Erie

former Bishop of Bassein (Myanmar)

1968.02.161968.06.12
USABishop Michael Ryan Patrick Dempsey

former Auxiliary Bishop of Chicago (USA)

1968.05.021968.06.13
USABishop Alfred Leo Abramowicz

former Auxiliary Bishop of Chicago (USA)

1968.05.081968.06.13
USABishop John Edgar McCafferty

former Auxiliary Bishop of Rochester (USA)

1968.01.051968.06.14
USAArchbishop William Donald Borders

former Metropolitan Archbishop of Baltimore (USA)

1968.05.021968.06.14
MexicoBishop Luis Rojas Mena

former Bishop of Culiacán (Mexico)

1968.05.061968.06.16
USABishop Maurice John Dingman

former Bishop of Des Moines (USA)

1968.04.021968.06.19
MadagascarBishop Robert Lucien Chapuis, M.E.P.

former Bishop of Mananjary (Madagascar)

1968.04.091968.06.23
ParaguayBishop Juan Bockwinckel, S.V.D.

former Bishop-Prelate of Encarnación (Paraguay)

1968.05.111968.06.23
ParaguayBishop Francisco Cedzich, S.V.D.

former Bishop-Prelate of Alto Paraná (Paraguay)

1968.05.111968.06.23
CanadaBishop Roger-Alfred Despatie

former Bishop of Hearst (Canada)

1968.05.201968.06.28
ArgentinaBishop Miguel Angel Alemán Eslava, S.D.B.

former Bishop of Río Gallegos (Argentina)

1968.04.081968.06.29
UruguayBishop Andrés María Rubio Garcia, S.D.B.

former Bishop of Mercedes (Uruguay)

1968.05.181968.06.29
GermanyCardinal Friedrich Wetter (90)Cardinal Friedrich Wetter (90)

Cardinal-Priest of S. Stefano al Monte Celio

Metropolitan Archbishop emeritus of München und Freising (Germany)

Apostolic Administrator emeritus of München und Freising (Germany)

1968.05.281968.06.29
SingaporeArchbishop Gregory Yong Sooi Ngean (楊瑞元)

former Archbishop of Singapore (Singapore)

1968.04.091968.07.01
USABishop Timothy Joseph Harrington

former Bishop of Worcester (USA)

1968.04.021968.07.02
FranceBishop Henri Lugagne-Delpon

former Bishop of Pamiers (France)

1968.05.311968.07.02
GermanyBishop Alois Brems

former Bishop of Eichstätt (Germany)

1968.05.281968.07.06
PeruBishop Enrique Pélach y Feliú

former Bishop of Abancay (Peru)

1968.06.201968.07.14
Sri LankaArchbishop Oswald Thomas Colman Gomis (85)Archbishop Oswald Thomas Colman Gomis (85)

Metropolitan Archbishop emeritus of Colombo (Sri Lanka)

1968.04.091968.07.17
Sri LankaBishop Edmund Joseph Fernando, O.M.I.

former Bishop of Badulla (Sri Lanka)

1968.04.091968.07.17
PhilippinesArchbishop Francisco Raval Cruces

former Metropolitan Archbishop of Zamboanga (Philippines)

1968.04.021968.07.24
BeninArchbishop Christophe Adimou

former Metropolitan Archbishop of Cotonou (Benin)

former President of Episcopal Conference of Benin

1968.03.111968.07.25
VenezuelaBishop Mariano Gutiérrez Salazar, O.F.M. Cap.

former Vicar Apostolic of Caroní (Venezuela)

1968.03.111968.07.28
SpainBishop José Cerviño Cerviño

former Bishop of Tui–Vigo (Spain)

1968.06.041968.07.28
PhilippinesBishop Vicente Ataviado y Tumalad

former Bishop of Maasin (Philippines)

1968.06.171968.08.08
ArgentinaArchbishop Jorge Manuel López

former Metropolitan Archbishop of Rosario (Argentina)

1968.05.201968.08.15
CanadaBishop Paul John O’Byrne

former Bishop of Calgary (Canada)

1968.06.201968.08.22
USABishop John Joseph Fitzpatrick

former Bishop of Brownsville (USA)

1968.06.241968.08.28
USABishop William Michael Cosgrove

former Bishop of Belleville (USA)

1968.06.121968.09.03
PhilippinesBishop Porfirio R. Iligan

former Bishop of Masbate (Philippines)

1968.06.171968.09.03
SpainArchbishop José Méndez Asensio

former Metropolitan Archbishop of Granada (Spain)

1968.07.221968.09.03
USABishop Francis Joseph Gossman

former Bishop of Raleigh (USA)

1968.07.151968.09.11
USAArchbishop Daniel Anthony Cronin (90)Archbishop Daniel Anthony Cronin (90)

Metropolitan Archbishop emeritus of Hartford (USA)

1968.06.101968.09.12
VietnamBishop Jacques Nguyễn Văn Mầu

former Bishop of Vinh Long (Vietnam)

1968.07.121968.09.12
USABishop Francis John Mugavero

former Bishop of Brooklyn (USA)

1968.07.151968.09.12
BrazilBishop Pascàsio Rettler, O.F.M.

former Bishop of Bacabal (Brazil)

1968.07.241968.09.12
GermanyBishop Mathias Dionys Albert Paul Defregger

former Auxiliary Bishop of München und Freising (Germany)

1968.07.031968.09.14
GermanyBishop Ernst Tewes, C.O.

former Auxiliary Bishop of München und Freising (Germany)

1968.07.031968.09.14
IraqBishop Joseph Babana (Chaldean Rite)

former Bishop of Zaku of the Chaldeans (Iraq)

1968.03.071968.09.15
Congo-KinshasaBishop Albert Tshomba Yungu

former Bishop of Tshumbe (Congo-Kinshasa)

1968.04.091968.09.15
SwitzerlandBishop Giuseppe Martinoli

former Bishop of Lugano (Switzerland)

1968.07.301968.09.15
ItalyArchbishop Benvenuto Matteucci

former Metropolitan Archbishop of Pisa (Italy)

1968.08.151968.09.21
USABishop Joseph Crescent McKinney

former Auxiliary Bishop of Grand Rapids (USA)

1968.07.241968.09.26
JordanArchbishop Saba Youakim, B.S. (Greek-Melkite Rite)

former Archbishop of Petra and Philadelphia of the Greek-Melkites (Jordan)

1968.09.091968.09.29
Cote d’IvoireCardinal Bernard Agré

former Cardinal-Priest of S. Giovanni Crisostomo a Monte Sacro Alto

former Metropolitan Archbishop of Abidjan (Cote d’Ivoire)

1968.06.081968.10.03
SwitzerlandBishop Pierre Mamie

former Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Switzerland)

1968.07.151968.10.06
South KoreaBishop Joseph Chang Byung-hwa (장병화 요셉)

former Bishop of Masan 마산 (South Korea)

1968.08.031968.10.07
GermanyBishop Karl Borromäus Flügel

former Auxiliary Bishop of Regensburg (Germany)

1968.09.071968.10.07
USABishop Arthur Joseph O’Neill

former Bishop of Rockford (USA)

1968.08.191968.10.11
SyriaArchbishop Clément Abdulla Eliane Rahal (Syriac Rite)

former Metropolitan Archbishop of Damascus of the Syriacs (Syria)

1968.08.201968.10.12
USABishop Paul Francis Anderson

former Bishop of Duluth (USA)

former Auxiliary Bishop of Sioux Falls (USA)

1968.07.191968.10.17
IsraelArchbishop Joseph-Marie Raya (Greek-Melkite Rite)

former Archbishop of Akka of the Greek-Melkites (Israel)

1968.09.091968.10.20
USABishop Michael Joseph Dudick (Ruthenian Rite)

former Bishop of Passaic of the Ruthenians (USA)

1968.07.291968.10.24
UgandaBishop Cesare Asili

former Bishop of Lira (Uganda)

1968.07.121968.10.27
SpainBishop Ramón Malla Call

former Bishop of Lleida (Spain)

1968.07.241968.10.27
ItalyBishop Guglielmo Giaquinta

former Bishop of Tivoli (Italy)

1968.09.241968.11.01
MexicoArchbishop Boutros Raï, B.A. (Greek-Melkite Rite)

former Bishop of Nuestra Señora del Paraíso en México of the Greek-Melkites (Mexico)

1968.09.091968.11.10
BangladeshBishop Joachim J. Rozario, C.S.C.

former Bishop of Chittagong (Bangladesh)

1968.08.031968.11.17
Sri LankaBishop Leo Rajendram Antony

former Bishop of Trincomalee–Batticaloa (Sri Lanka)

1968.08.031968.11.21
CanadaArchbishop Gilles Joseph Napoléon Ouellet, P.M.E.

former Metropolitan Archbishop of Rimouski (Canada)

1968.10.051968.11.23
ItalyArchbishop Girolamo Prigione

former Apostolic Nuncio to Mexico

1968.08.271968.11.24
PolandBishop Józef Rozwadowski

former Bishop of Łódź (Poland)

1968.10.291968.11.24
UkraineBishop Sofron Dmyterko, O.S.B.M. (Ukrainian Rite)

former Bishop of Ivano-Frankivsk of the Ukrainians (Ukraine)

19681968.11.30
RwandaBishop Phocas Nikwigize (99)Bishop Phocas Nikwigize (99)

Bishop emeritus of Ruhengeri (Rwanda)

1968.09.051968.11.30
ItalyBishop Ovidio Lari

former Bishop of Aosta (Italy)

1968.10.151968.11.30
EgyptArchbishop Paul Antaki (Greek-Melkite Rite)

former Protosyncellus of Egypt and Sudan of the Greek-Melkites (Egypt)

1968.09.091968.12.01
ZimbabweArchbishop Ernst Heinrich Karlen, C.M.M.

former Metropolitan Archbishop of Bulawayo (Zimbabwe)

1968.09.261968.12.03
AustraliaBishop Ronald Austin Mulkearns

former Bishop of Ballarat (Australia)

1968.09.051968.12.04
ColombiaArchbishop Samuel Silverio Buitrago Trujillo, C.M.

former Metropolitan Archbishop of Popayán (Colombia)

1968.10.111968.12.07
BangladeshArchbishop Michael Rozario

former Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh)

1968.09.051968.12.08
ItalyBishop Alessandro Staccioli, O.M.I. (86)Bishop Alessandro Staccioli, O.M.I. (86)

Titular Bishop of Tauriano

Auxiliary Bishop emeritus of Siena–Colle di Val d’Elsa–Montalcino (Italy)

1968.09.261968.12.08
GermanyBishop Wolfgang Große

former Auxiliary Bishop of Essen (Germany)

1968.10.121968.12.08
ItalyArchbishop Ferdinando Lambruschini

former Metropolitan Archbishop of Perugia (Italy)

former Bishop of Città della Pieve (Italy)

1968.10.151968.12.08
IcelandBishop Hendrik Hubert Frehen, S.M.M.

former Bishop of Reykjavík (Iceland)

1968.10.181968.12.08
IrelandBishop Joseph A. Carroll

former Auxiliary Bishop of Dublin (Ireland)

1968.10.041968.12.10
SpainArchbishop Ramón Torrella Cascante

former Metropolitan Archbishop of Tarragona (Spain)

1968.10.221968.12.14
SpainBishop José Capmany Casamitjana

former Auxiliary Bishop of Barcelona (Spain)

1968.10.221968.12.14
SpainBishop Ramón Daumal Serra

former Auxiliary Bishop of Barcelona (Spain)

1968.10.221968.12.14
SpainBishop José María Guix Ferreres

former Bishop of Vic (Spain)

1968.10.221968.12.14
ItalyBishop Livio Maritano

former Bishop of Acqui (Italy)

1968.10.191968.12.15
ItalyBishop Salvatore Di Salvo

former Bishop of Nicosia (Italy)

1968.10.311968.12.21
ItalyArchbishop Ferdinando Palatucci

former Archbishop of Amalfi–Cava de’ Tirreni (Italy)

1968.10.121968.12.22
PolandBishop Edward Henryk Materski

former Bishop of Radom (Poland)

1968.10.291968.12.22

© 2018 GCatholic.org

Up