GCatholic.org


Bishops Consecrated

in a.d. 1929

Bishops (81)ElectedConsecratedAscending
ItalyArchbishop Domenico Menna

former Bishop of Mantova (Italy)

1928.11.161929.01.06
SpainBishop José María Eguino Trecu

former Bishop of Santander (Spain)

1928.10.021929.01.13
ItalyCardinal Luigi Sincero

former Cardinal-Bishop of Palestrina

former President of Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law

former President of Pontifical Commission for the Codification of Oriental Canon Law

former Secretary of Sacred Congregation for the Oriental Churches

1929.01.111929.01.13
ItalyBishop Ernesto de Laurentiis

former Bishop of Ischia (Italy)

1928.11.101929.01.20
ChinaBishop Gustave-Joseph Deswazières (祝福), M.E.P.

former Bishop of Beihai 北海 (China)

1928.02.151929.01.27
BelgiumBishop Paolino Ladeuze

former Titular Bishop of Tiberias

1928.10.211929.02.02
EgyptArchbishop Jacques Nessimian (Armenian Rite)

former Archbishop-Bishop of Iskanderiya of the Armenians (Egypt)

1928.07.011929.02.03
ItalyArchbishop Settimio Peroni

former Bishop of Norcia (Italy)

1928.12.171929.02.03
LithuaniaBlessed Archbishop Teofilo Matulionis

former Bishop of Kaišiadorys (Lithuania)

former Archbishop ad personam

1928.12.081929.02.09
IndiaBishop Jacob Abraham Theophilos Kalapurakal (Syro-Malankar Rite)

former Bishop of Tiruvalla of the Syro-Malankars (India)

1932.02.131929.02.16
ChinaBishop Gaetano Mignani (梅雅誼), C.M.

former Bishop of Ji’an 吉安 (China)

1928.07.161929.02.17
HungaryArchbishop József Grósz

former Metropolitan Archbishop of Kalocsa (Hungary)

1928.12.171929.02.24
GermanyBishop Nikolaus Bares

former Bishop of Berlin (Germany)

1929.01.151929.02.24
FranceArchbishop Maurice-Louis Dubourg

former Metropolitan Archbishop of Besançon (France)

1928.12.171929.02.25
UgandaBishop Joseph-Georges-Édouard Michaud, M. Afr.

former Vicar Apostolic of Uganda (Uganda)

1928.11.171929.03.03
USABishop John Francis O’Hern

former Bishop of Rochester (USA)

1929.01.041929.03.09
SpainBishop Manuel López Arana

former Apostolic Administrator of Ciudad Rodrigo (Spain)

1929.02.051929.03.10
FranceBishop Camille Pic

former Bishop of Valence (France)

1928.12.171929.03.12
USABishop Robert John Armstrong

former Bishop of Sacramento (USA)

1929.01.041929.03.12
SpainBishop Feliciano Rocha Pizarro

former Bishop of Plasencia (Spain)

1928.11.091929.03.17
IndiaBishop Bernard James Sullivan, S.J.

former Bishop of Patna (India)

1929.01.151929.03.17
BelgiumBishop Justin Cawet

former Coadjutor Bishop of Namur (Belgium)

1929.01.281929.03.19
AustriaArchbishop Franz Kamprath

former Auxiliary Bishop of Wien (Austria)

1929.02.151929.03.31
BangladeshBishop Giovanni Battista Anselmo, P.I.M.E.

former Bishop of Dinajpur (Bangladesh)

1929.02.071929.04.01
EthiopiaArchbishop Giovanni Maria Emilio Castellani, O.F.M.

former Vicar Apostolic of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia)

former Apostolic Nuncio to Guatemala

former Apostolic Nuncio to El Salvador

1929.01.151929.04.02
JapanBishop Wenceslaus Kinold (ヴェンチェスラオ・キノルド), O.F.M.

former Vicar Apostolic of Sapporo 札幌 (Japan)

1929.03.181929.04.03
HondurasBishop Angelo Maria Navarro

former Bishop of Santa Rosa de Copán (Honduras)

1928.12.171929.04.07
PalestineBishop Francesco Fellinger

former Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine)

1929.02.261929.04.07
ItalyBishop Salvatore Del Bene

former Bishop of Telese (Italy)

1928.12.151929.04.14
ChinaBishop Evarist Zhang Zhi-liang (張智良)

former Vicar Apostolic of Jining 集寧 (China)

1929.02.021929.04.14
ItalyBishop Matteo Pellegrino

former Bishop of Bobbio–San Colombano (Italy)

1928.12.171929.04.17
HungaryBishop Stefano Hász

former Titular Bishop of Sura

1929.02.281929.04.28
ItalyArchbishop Giovanni Costantini

former Bishop of La Spezia (Italy)

former Bishop of Brugnato (Italy)

former Bishop of Luni–Sarzana

1929.02.081929.05.05
ItalyBishop Federico Emmanuel, S.D.B.

former Bishop of Castellammare di Stabia (Italy)

1929.04.181929.05.10
BrazilArchbishop Marcolino Esmeraldo de Souza Dantas

former Metropolitan Archbishop of Natal (Brazil)

1929.03.011929.05.19
EgyptBishop Ange-Marie-Paul Hiral, O.F.M.

former Vicar Apostolic of Port-Said (Egypt)

1929.03.181929.05.19
PhilippinesBishop William Finnemann, S.V.D.

former Prefect Apostolic of Mindoro (Philippines)

1929.02.081929.05.21
USAArchbishop Gerald Patrick Aloysius O’Hara

former Archbishop-Bishop of Savannah (USA)

former Apostolic Delegate to Great Britain

1929.04.261929.05.21
PhilippinesBishop Cesare Marie Guerrero

former Bishop of San Fernando (Philippines)

1929.02.221929.05.24
ItalyArchbishop Francesco Petronelli

former Archbishop of Barletta (Italy)

former Metropolitan Archbishop of Trani (Italy)

former Apostolic Administrator of Bisceglie (Italy)

1929.01.181929.05.26
PolandArchbishop Walenty Dymek

former Metropolitan Archbishop of Poznań (Poland)

1929.05.101929.05.26
BrazilBishop Pio de Freitas Silveira, C.M.

former Bishop of Joinville (Brazil)

1929.01.251929.06.09
SpainArchbishop Luciano Pérez Platero

former Metropolitan Archbishop of Burgos (Spain)

1929.02.051929.06.09
SpainCardinal Manuel Arce y Ochotorena

former Cardinal-Priest of Ss. Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio

former Metropolitan Archbishop of Tarragona (Spain)

1929.02.051929.06.16
ArgentinaBishop Pedro Dionisio Tibiletti

former Bishop of San Luis (Argentina)

1929.01.251929.06.23
FranceCardinal Clément-Émile Roques

former Cardinal-Priest of S. Balbina

former Metropolitan Archbishop of Rennes (France)

1929.04.151929.06.24
FranceBishop Hippolyte Tréhiou

former Bishop of Vannes (France)

1929.04.151929.06.24
ItalyCardinal Francesco Borgongini Duca

former Cardinal-Priest of S. Maria in Vallicella

former Pontifical Delegate for the Shrine of the Holy House of Loreto

former Pontifical Administrator of the Patriarchal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls

1929.06.071929.06.29
FranceCardinal Pierre-Marie Gerlier

former Cardinal-Priest of SS. Trinità al Monte Pincio

former Metropolitan Archbishop of Lyon (France)

1929.05.141929.07.02
ChinaBishop Edward Thomas Sheehan (徐安慶), C.M.

former Vicar Apostolic of Yujiang 餘江 (China)

1929.02.041929.07.14
SloveniaBishop Gregorij Rožman

former Bishop of Ljubljana (Slovenia)

1929.03.171929.07.14
TanzaniaBishop Burcardo Huwiler, M. Afr.

former Vicar Apostolic of Bubuka (Tanzania)

1929.03.181929.07.14
CanadaArchbishop Basile Vladimir Ladyka, O.S.B.M. (Ukrainian Rite)

former Apostolic Exarch of Manitoba of the Ukrainians (Canada)

1929.05.201929.07.14
TanzaniaBishop Antoon Oomen, M. Afr.

former Vicar Apostolic of Mwanza (Tanzania)

1929.03.181929.07.21
UruguayArchbishop Miguel Paternain, C.SS.R.

former Bishop of Florida (Uruguay)

1929.04.201929.07.21
ItalyBlessed Cardinal Alfredo Ildefonso Schuster, O.S.B. Cas.

former Cardinal-Priest of Ss. Silvestro e Martino ai Monti

former Metropolitan Archbishop of Milano (Italy)

1929.06.261929.07.21
ChinaArchbishop Cyrill Rudolph Jarre (楊恩賚), O.F.M.

former Metropolitan Archbishop of Jinan 濟南 (China)

1929.05.181929.07.25
IcelandBishop Martino Meulenberg, S.M.M.

former Vicar Apostolic of Islanda (Iceland)

1929.05.301929.07.25
ItalyBishop Giovanni Jeremich

former Auxiliary Bishop of Venezia (Italy)

1929.05.311929.07.25
EnglandArchbishop Thomas Leighton Williams

former Metropolitan Archbishop of Birmingham (England)

1929.06.231929.07.25
CroatiaBishop Josip Marija Carevic

former Bishop of Dubrovnik (Croatia)

1929.04.131929.08.04
ItalyArchbishop Ercole Attuoni

former Metropolitan Archbishop of Fermo (Italy)

1929.07.151929.08.11
Northern IrelandBishop Daniel Mageean

former Bishop of Down and Connor (Northern Ireland)

1929.05.291929.08.25
AustraliaBishop James Byrne

former Bishop of Toowoomba (Australia)

1929.05.281929.09.01
IndiaBishop William Bouter, M.H.M.

former Bishop of Nellore (India)

1929.05.281929.09.08
AustraliaBishop John Aloysius Coleman

former Bishop of Armidale (Australia)

1929.05.311929.09.08
AustraliaBishop Edmund Joseph Gleeson, C.SS.R.

former Bishop of Maitland (Australia)

1929.05.311929.09.15
FranceArchbishop Louis-Joseph Fillon

former Metropolitan Archbishop of Bourges (France)

1929.06.211929.09.24
ScotlandArchbishop Andrew Thomas McDonald, O.S.B.

former Metropolitan Archbishop of Saint Andrews and Edinburgh (Scotland)

1929.07.191929.09.24
SpainBishop Lino Rodrigo Ruesca

former Bishop of Huesca (Spain)

1929.05.011929.09.29
BrazilBishop Daniel Henrique Hostin, O.F.M.

former Bishop of Lages (Brazil)

1929.08.021929.09.29
BrazilBishop Antonio Colturato, O.F.M. Cap.

former Bishop of Botucatu (Brazil)

1929.08.021929.10.04
BelgiumBishop Henri Lamiroy

former Bishop of Brugge (Belgium)

1929.08.061929.10.14
USAArchbishop Ivan Bucko (Ukrainian Rite)

former Auxiliary Exarch of United States of America of the Ukrainians (USA)

1929.09.161929.10.20
ItalyArchbishop Luigi Bondini, O.F.M. Conv.

former Titular Archbishop of Perge

1929.09.291929.10.20
USABishop Aloysius Joseph Willinger, C.SS.R.

former Bishop of Monterey–Fresno (USA)

1929.03.081929.10.28
MyanmarBishop Frédéric-Joseph-Marie Provost, M.E.P.

former Vicar Apostolic of Southern Burma (Myanmar)

1929.05.201929.11.21
TurkeyArchbishop Giovanni Battista Dellepiane

former Apostolic Nuncio to Austria

1929.07.181929.11.30
FranceArchbishop Antonin-Fernand Drapier, O.P.

former Apostolic Delegate to Indochina

1929.10.071929.12.22
USABishop Joseph Henry Albers

former Bishop of Lansing (USA)

1929.12.161929.12.27
FranceCardinal Jean Verdier, P.S.S.

former Cardinal-Priest of S. Balbina

former Metropolitan Archbishop of Paris (France)

1929.11.181929.12.29

© 2018 GCatholic.org

Up