GCatholic.org


Bishops Celebrating Their Jubilees

in South Korea (2018–2030)

South Korea
DateAscendingJubileeBishop Jubilarian
2018.01.2925 years as priestBishop John Baptist Jung Shin-chul (53)Bishop John Baptist Jung Shin-chul (정신철 세례자 요한)
2018.06.2950 years as priestBishop James Kim Ji-seok (78)Bishop James Kim Ji-seok (김지석 야고보)
2018.11.2360 years as priestBishop Michael Pak Jeong-il (91)Bishop Michael Pak Jeong-il (박정일 미카엘)
2019.01.2125 years as priestBishop John Moon Hee-jong (52)Bishop John Moon Hee-jong (문희종(文熙鍾) 요한 세례자)
2019.01.2625 years as priestBishop Simon Ok Hyun-jjn (50)Bishop Simon Ok Hyun-jjn (옥현진 시몬 신부)
2019.03.2525 years as bishopArchbishop Andreas Choi Chang-mou (82)Archbishop Andreas Choi Chang-mou (최창무 안드레아)
2019.07.2550 years as bishopBishop René Marie Albert Dupont, M.E.P. (89)Bishop René Marie Albert Dupont (두봉 레나도), M.E.P.
2019.12.1425 years as bishopBishop John of the Cross Chang Yik (84)Bishop John of the Cross Chang Yik (장익 십자가의 요한)
2019.12.1550 years as priestBishop Vincent Ri Pyung-ho (77)Bishop Vincent Ri Pyung-ho (이병호 빈첸시오)
2020.01.2550 years as bishopJapanBishop Peter Takaaki Hirayama (94)Bishop Peter Takaaki Hirayama (ペトロ平山高明)
2020.03.2070 years as priestArchbishop Victorinus Youn Kong-hi (93)Archbishop Victorinus Youn Kong-hi (윤공희 빅토리노)
2020.10.0350 years as bishopCardinal Nicholas Cheong Jin-suk (86)Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk (정진석(鄭鎮奭) 니콜라오)
2021.02.1025 years as priestBishop Pius Moon Chang-woo (55)Bishop Pius Moon Chang-woo (문창우(文昌宇) 비오)
2021.02.2225 years as bishopBishop Paul Choi Deok-ki (70)Bishop Paul Choi Deok-ki (최덕기 바오로)
2021.03.1860 years as priestCardinal Nicholas Cheong Jin-suk (86)Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk (정진석(鄭鎮奭) 니콜라오)
2021.06.0950 years as priestBishop Joseph Lee Han-taek, S.J. (83)Bishop Joseph Lee Han-taek (이한택 요셉), S.J.
2021.06.2725 years as bishopSwitzerlandArchbishop Emil Paul Tscherrig (71)Archbishop Emil Paul Tscherrig
2021.08.2460 years as bishopBishop William John McNaughton, M.M. (91)Bishop William John McNaughton (나길모 굴리엘모), M.M.
2022.07.2260 years as priestItalyArchbishop Giovanni Battista Morandini (81)Archbishop Giovanni Battista Morandini
2022.11.3050 years as bishopArchbishop Paul Ri Moun-hi (83)Archbishop Paul Ri Moun-hi (이문희 바오로)
2022.12.2160 years as priestBishop Joseph Kyeong Kap-ryong (88)Bishop Joseph Kyeong Kap-ryong (경갑룡 요셉)
2023.03.3060 years as priestBishop John of the Cross Chang Yik (84)Bishop John of the Cross Chang Yik (장익 십자가의 요한)
2023.06.0960 years as priestArchbishop Andreas Choi Chang-mou (82)Archbishop Andreas Choi Chang-mou (최창무 안드레아)
2023.06.1370 years as priestBishop William John McNaughton, M.M. (91)Bishop William John McNaughton (나길모 굴리엘모), M.M.
2023.06.2970 years as priestBishop René Marie Albert Dupont, M.E.P. (89)Bishop René Marie Albert Dupont (두봉 레나도), M.E.P.
2023.08.2270 years as priestBishop Paul Kim Tchang-ryeol (91)Bishop Paul Kim Tchang-ryeol (김창렬 바오로)
2023.08.2525 years as priestBishop John Bosco Chang Shin-ho (52)Bishop John Bosco Chang Shin-ho (장신호 요한 보스코)
2023.10.2060 years as bishopArchbishop Victorinus Youn Kong-hi (93)Archbishop Victorinus Youn Kong-hi (윤공희 빅토리노)
2023.12.0850 years as priestCardinal Andrew Yeom Soo-jung (74)Cardinal Andrew Yeom Soo-jung (염수정(廉洙政) 안드레아)
2023.12.0850 years as priestBishop Lucas Kim Woon-hoe (73)Bishop Lucas Kim Woon-hoe (김운회 루가)
2024.04.1150 years as priestSwitzerlandArchbishop Emil Paul Tscherrig (71)Archbishop Emil Paul Tscherrig
2024.08.2425 years as bishopBishop Gabriel Chang Bong-hun (71)Bishop Gabriel Chang Bong-hun (장봉훈 가브리엘)
2024.12.0950 years as priestBishop Peter Kang U-il (73)Bishop Peter Kang U-il (강우일 베드로)
2024.12.1425 years as bishopBishop Peter Lee Ki-heon (70)Bishop Peter Lee Ki-heon (이기헌 베드로)
2025.02.0250 years as priestBishop Francis Xavier Ahn Myong-ok (72)Bishop Francis Xavier Ahn Myong-ok (안명옥 프란치스코 하비에르)
2025.07.0550 years as priestArchbishop Hyginus Kim Hee-joong (71)Archbishop Hyginus Kim Hee-joong (김희중 히지노)
2025.10.1050 years as priestBishop Paul Choi Deok-ki (70)Bishop Paul Choi Deok-ki (최덕기 바오로)
2025.12.0850 years as priestBishop Peter Lee Ki-heon (70)Bishop Peter Lee Ki-heon (이기헌 베드로)
2025.12.2360 years as priestArchbishop Paul Ri Moun-hi (83)Archbishop Paul Ri Moun-hi (이문희 바오로)
2026.01.0825 years as bishopBishop Francis Xavier Ahn Myong-ok (72)Bishop Francis Xavier Ahn Myong-ok (안명옥 프란치스코 하비에르)
2026.02.2060 years as priestPhilippinesArchbishop Osvaldo Padilla (76)Archbishop Osvaldo Padilla
2026.05.0350 years as priestBishop Gabriel Chang Bong-hun (71)Bishop Gabriel Chang Bong-hun (장봉훈 가브리엘)
2026.12.0425 years as bishopBishop John Chrysostom Kwon Hyeok-ju (61)Bishop John Chrysostom Kwon Hyeok-ju (권혁주 요한 크리소스토모)
2026.12.1750 years as priestArchbishop Paul Tschang In-nam (68)Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교)
2027.01.2525 years as bishopCardinal Andrew Yeom Soo-jung (74)Cardinal Andrew Yeom Soo-jung (염수정(廉洙政) 안드레아)
2027.01.2525 years as bishopBishop Joseph Lee Han-taek, S.J. (83)Bishop Joseph Lee Han-taek (이한택 요셉), S.J.
2027.03.1670 years as priestItalyCardinal Francesco Monterisi (84)Cardinal Francesco Monterisi
2027.03.1970 years as priestJapanBishop Peter Takaaki Hirayama (94)Bishop Peter Takaaki Hirayama (ペトロ平山高明)
2027.03.2550 years as bishopBishop Joseph Kyeong Kap-ryong (88)Bishop Joseph Kyeong Kap-ryong (경갑룡 요셉)
2027.05.3150 years as bishopBishop Michael Pak Jeong-il (91)Bishop Michael Pak Jeong-il (박정일 미카엘)
2027.11.2125 years as bishopBishop Lucas Kim Woon-hoe (73)Bishop Lucas Kim Woon-hoe (김운회 루가)
2028.01.0625 years as bishopArchbishop Paul Tschang In-nam (68)Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교)
2028.05.1425 years as bishopBishop Mathias Ri Iong-hoon (67)Bishop Mathias Ri Iong-hoon (이용훈 마티아)
2028.06.2960 years as priestBishop James Kim Ji-seok (78)Bishop James Kim Ji-seok (김지석 야고보)
2028.08.1825 years as bishopArchbishop Hyginus Kim Hee-joong (71)Archbishop Hyginus Kim Hee-joong (김희중 히지노)
2028.08.1925 years as bishopBishop Lazzaro You Heung-sik (66)Bishop Lazzaro You Heung-sik (유흥식 라자로)
2028.11.2370 years as priestBishop Michael Pak Jeong-il (91)Bishop Michael Pak Jeong-il (박정일 미카엘)
2029.03.0650 years as priestBishop Mathias Ri Iong-hoon (67)Bishop Mathias Ri Iong-hoon (이용훈 마티아)
2029.07.2560 years as bishopBishop René Marie Albert Dupont, M.E.P. (89)Bishop René Marie Albert Dupont (두봉 레나도), M.E.P.
2029.12.0950 years as priestBishop Lazzaro You Heung-sik (66)Bishop Lazzaro You Heung-sik (유흥식 라자로)
2029.12.1560 years as priestBishop Vincent Ri Pyung-ho (77)Bishop Vincent Ri Pyung-ho (이병호 빈첸시오)
2030.01.2560 years as bishopJapanBishop Peter Takaaki Hirayama (94)Bishop Peter Takaaki Hirayama (ペトロ平山高明)
2030.02.2550 years as priestBishop Francis Xavier Yu Soo-il, O.F.M. (73)Bishop Francis Xavier Yu Soo-il (유수일 프란치스코 하비에르 / 劉修一), O.F.M.
2030.10.0360 years as bishopCardinal Nicholas Cheong Jin-suk (86)Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk (정진석(鄭鎮奭) 니콜라오)

© 2018 GCatholic.org

Up