GCatholic.org


Officials

Officials

LebanonArchimandrite Elie Maalouf, B.C.Archimandrite Elie Maalouf, B.C.Permalink

Superior General of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist

Born: (Lebanon)

Superior General of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist (2013.08 – ...)

CanadaFr. Allen MacDonald, C.C. (50)Fr. Allen MacDonald, C.C. (50)Permalink

General Superior of Companions of the Cross

Born:1966.12.11 (Canada)
Ordained Priest:1994.05.14

General Superior of Companions of the Cross (2016.09.02 – ...)

LebanonFr. Elie Madi, L.M. (59)Fr. Elie Madi, L.M. (59)Permalink

Superior General of Congregation of the Lebanese Maronite Missionaries

Born:1957.09.12 (Lebanon)
Ordained Priest:1983.07.09

Superior General of Congregation of the Lebanese Maronite Missionaries (? – ...)

CanadaSr. Louise Madore, F.d.L.S.Permalink

Superior General of Daughters of Wisdom

Born: (Canada)

President of International Union of Superiors General (U.I.S.G.) (2008 – 2009)

Superior General of Daughters of Wisdom (2012 – ...)

ItalyFr. Corrado Maggioni, S.M.M. (61)Fr. Corrado Maggioni, S.M.M. (61)Permalink

Undersecretary of Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments

Born:1956 (Italy)
Ordained Priest:1982.03.20

Undersecretary of Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments (2014.11.05 – ...)

PolandFr. Józef Marian Maj, S.J. (61)Fr. Józef Marian Maj, S.J. (61)Permalink

Vice-Director for Administration of Vatican Observatory

Born:1956 (Poland)
Ordained Priest:1982

Vice-Director for Administration of Vatican Observatory (2009.09 – ...)

South AfricaSr. Hermenegild Makoro, C.P.S.Permalink

Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors
Secretary General of Southern African Catholic Bishops’ Conference

Born: (South Africa)

Secretary General of Southern African Catholic Bishops’ Conference (2012.03 – ...)

Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors (2014.12.17 – ...)

PolandMsgr. Paweł Malecha (53)Msgr. Paweł Malecha (53)Permalink

Substitute Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura

Born:1964 (Poland)
Ordained Priest:1990

Substitute Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura (2012.04.30 – ...)

IndiaFr. Joseph Varghese Maliakkal, O.C.D.Fr. Joseph Varghese Maliakkal, O.C.D.Permalink

President of Pontifical Theological Faculty and Pontifical Institute of Spirituality (Teresianum)

Born: (India)

President of Pontifical Theological Faculty and Pontifical Institute of Spirituality (Teresianum) (2011 – ...)

UkraineFr. Illya Mamchak, M.S.U. (54)Fr. Illya Mamchak, M.S.U. (54)Permalink

Hegumen of Ukrainian Studite Monks

Born:1963.06.25 (Ukraine)
Ordained Priest:1991.05.16

Hegumen of Ukrainian Studite Monks (2015.04.29 – ...)

ItalyMr. Gianfranco Mammì (61)Permalink

Director General of Institute for Works of Religion

Born:1956 (Italy)

Deputy Director General of Institute for Works of Religion (2015.03.06 – 2015.11.24)

Director General of Institute for Works of Religion (2015.11.24 – ...)

TanzaniaFr. Antonius Mamsery, M.S.C.Fr. Antonius Mamsery, M.S.C.Permalink

Superior General of Missionaries of the Holy Cross

Born: (Tanzania)

Superior General of Missionaries of the Holy Cross (? – ...)

IndiaFr. Varghese Manjaly, C.S.T.Fr. Varghese Manjaly, C.S.T.Permalink

Superior General of Congregation of Saint Theresa of the Child Jesus “Little Flower”

Born: (India)

Superior General of Congregation of Saint Theresa of the Child Jesus “Little Flower” (2006 – ...)

NamibiaTwitter FeedFr. Thomas Manninezhath, C.M.I.Fr. Thomas Manninezhath, C.M.I.Permalink

Secretary General of Namibian Catholic Bishop’s Conference

Born: (Namibia)

Secretary General of Namibian Catholic Bishop’s Conference (? – ...)

ItalyFr. Francesco Marinelli, O.M. (72)Fr. Francesco Marinelli, O.M. (72)Permalink

Superior General of Order of the Minims

Born:1945 (Italy)
Ordained Priest:1971.10.24

Superior General of Order of the Minims (2006.07.13 – ...)

ItalyTwitter FeedMsgr. Guido Marini (52)Msgr. Guido Marini (52)Permalink

Master of Papal Liturgical Celebrations of Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff

Born:1965.01.31 (Italy)
Ordained Priest:1989.02.04

Master of Papal Liturgical Celebrations of Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff (2007.10.01 – ...)

ItalyFr. Silvano Marisa, M.S. (70)Fr. Silvano Marisa, M.S. (70)Permalink

Superior General of Missionaries of Our Lady of LaSalette

Born:1946.09.27 (Italy)
Ordained Priest:1973.12.16

Superior General of Missionaries of Our Lady of LaSalette (2012.04.24 – ...)

Fr. Isaac C. Martinez Chuquizana, M.S.A.Fr. Isaac C. Martinez Chuquizana, M.S.A.Permalink

Animator General of Clerical Society of the Missionaries of the Holy Apostles

SpainBr. Juan Andrés Martos Moro, F.S.F. (69)Permalink

Superior General of Brothers of the Holy Family of Belley

Born:1948 (Spain)

Superior General of Brothers of the Holy Family of Belley (2007 – ...)

ItalyMr. Francesco Masci (39)Permalink

Director of Department of Technology of Secretariat for Communications

Born:1978 (Italy)

Director of Department of Technology of Secretariat for Communications (2016.02.09 – ...)

Msgr. Georges MasriMsgr. Georges MasriPermalink

Procurator at Rome of the Syriacs

Procurator at Rome of the Syriacs (2013 – ...)

FranceSr. Françoise Massy, F.M.M. (70)Permalink

Superior General of Franciscan Missionaries of Mary

Born:1947.03.02 (France)

Superior General of Franciscan Missionaries of Mary (2014.10.01 – ...)

KenyaMsgr. Benjamin Kituto MaswiliMsgr. Benjamin Kituto MaswiliPermalink

Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Kenya (Kenya)

Born: (Kenya)

Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Kenya (Kenya) (2016.12.30 – ...)

PolandFr. Bogusz Stanisław Matula, O.F.M.Fr. Bogusz Stanisław Matula, O.F.M.Permalink

Secretary of International Marian Pontifical Academy

Born: (Poland)

Secretary of International Marian Pontifical Academy (2017.05.31 – ...)

SloveniaFr. Tomaž Mavrič, C.M. (58)Fr. Tomaž Mavrič, C.M. (58)Permalink

Superior General of Congregation of the Mission (Vincentians, Lazarists)

Born:1959.05.09 (Argentina)
Ordained Priest:1983.06.29

Superior General of Congregation of the Mission (Vincentians, Lazarists) (2016.07.05 – ...)

BrazilFr. Geraldo Magela de Lima Mayrink, S.D.N. (59)Fr. Geraldo Magela de Lima Mayrink, S.D.N. (59)Permalink

Superior General of Missionaries of Our Lady of the Most Blessed Sacrament

Born:1957.10.25 (Brazil)
Ordained Priest:1982.12.05

Superior General of Missionaries of Our Lady of the Most Blessed Sacrament (2010.01.14 – ...)

ItalyProf. Danilo Mazzoleni (67)Permalink

Rector of Pontifical Institute of Christian Archaeology

Born:1950 (Italy)

Rector of Pontifical Institute of Christian Archaeology (2004 – 2007)

Rector of Pontifical Institute of Christian Archaeology (2013.10.04 – ...)

ItalyMsgr. Guido Mazzotta (72)Msgr. Guido Mazzotta (72)Permalink

Prelate-Secretary of Pontifical Academy of St. Thomas Aquinas

Born:1945 (Italy)
Ordained Priest:1968.07.06

Prelate-Secretary of Pontifical Academy of St. Thomas Aquinas (2016.06.22 – ...)

AustraliaMs. Kathleen McCormackPermalink

Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

Born: (Australia)

Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors (2014.12.17 – ...)

USAFr. Mark McDonald, M.S.C. (75)Fr. Mark McDonald, M.S.C. (75)Permalink

Superior General of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus (Sacred Heart Missionaries)

Born:1942.07.22 (USA)
Ordained Priest:1968.06.29

Superior General of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus (Sacred Heart Missionaries) (2005.09 – ...)

ScotlandMsgr. Gerard McKay (68)Msgr. Gerard McKay (68)Permalink

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota

Born:1949 (Scotland)

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota (2004.06.08 – ...)

ColombiaFr. Gustavo Mejia, M.X.Y.Fr. Gustavo Mejia, M.X.Y.Permalink

Superior General of Yarumal Society for the Foreign Missions

Born: (Colombia)

Superior General of Yarumal Society for the Foreign Missions (2009 – ...)

PhilippinesFr. Marving S. MejiaFr. Marving S. MejiaPermalink

Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of the Philippines (C.B.C.P.)

Born: (Philippines)

Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of the Philippines (C.B.C.P.) (2013.07.07 [2013.12.01] – ...)

MexicoMsgr. José Fernando Mejía Yáñez, M.G. (62)Msgr. José Fernando Mejía Yáñez, M.G. (62)Permalink

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota

Born:1955 (Mexico)

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota (2016.03.22 – ...)

ItalySr. Mary Melone, S.F.A. (52)Permalink

Rector Magnificus of Pontifical University Antonianum

Born:1964.08.16 (Italy)

Rector Magnificus of Pontifical University Antonianum (2014.07.03 – ...)

ArgentinaAbbot Mamerto Menapace, O.S.B. (75)Abbot Mamerto Menapace, O.S.B. (75)Permalink

President of Cono-Sur Benedictine Congregation of the Holy Cross

Born:1942.01.24 (Argentina)

President of Cono-Sur Benedictine Congregation of the Holy Cross (1995.06.14 – ...)

FranceFr. Michel Ménard, P.S.J.Fr. Michel Ménard, P.S.J.Permalink

Superior General of Society of Priests of Saint James

Born: (France)

Superior General of Society of Priests of Saint James (1993 – ...)

ItalyFr. Luigi Menegazzo, S.X. (65)Fr. Luigi Menegazzo, S.X. (65)Permalink

Superior General of Xaverian Missionary Fathers (Xaverians)

Born:1952.07.16 (Italy)

Superior General of Xaverian Missionary Fathers (Xaverians) (2013.07.04 – ...)

ItalyFr. Andrea Meschi, C.S.S.Fr. Andrea Meschi, C.S.S.Permalink

Superior General of Congregation of the Sacred Stigmata (Stigmatines)

Born: (Italy)

Superior General of Congregation of the Sacred Stigmata (Stigmatines) (2000.02.04 – ...)

GermanyDr. Jochen Messemer (51)Permalink

Member of Council for the Economy

Born:1966.03.28 (Germany)

Member of Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See (2013.07.18 – 2014.05.22)

Member of Council for the Economy (2014.03.08 – ...)

SwitzerlandAbbot Christian Meyer, O.S.B. (50)Abbot Christian Meyer, O.S.B. (50)Permalink

President of Benedictine Congregation of Switzerland

Born:1967 (Switzerland)

President of Benedictine Congregation of Switzerland (2015 – ...)

BrazilFr. Ângelo Ademir Mezzari, R.C.I. (60)Fr. Ângelo Ademir Mezzari, R.C.I. (60)Permalink

Superior General of Rogationists of the Heart of Jesus (Rogationists)

Born:1957.04.02 (Brazil)
Ordained Priest:1984.12.22

Superior General of Rogationists of the Heart of Jesus (Rogationists) (2010.08.02 – ...)

PolandFr. Edmund Jan Michalski, M.S.F. (59)Fr. Edmund Jan Michalski, M.S.F. (59)Permalink

Moderator Supremus of Congregation of Missionaries of the Holy Family

Born:1957.11.16 (Poland)
Ordained Priest:1985.06.12

Moderator Supremus of Congregation of Missionaries of the Holy Family (2007.10.10 – ...)

PolandFr. Klaudiusz Michalski, O.F.M. Cap. (54)Fr. Klaudiusz Michalski, O.F.M. Cap. (54)Permalink

Superior General of Sons of the Sorrowful Mother of God

Born:1963.07.25 (Poland)

Superior General of Sons of the Sorrowful Mother of God (? – ...)

KyrgyzstanFr. Janez Mihelčič, S.J. (75)Fr. Janez Mihelčič, S.J. (75)Permalink

Apostolic Administrator ad nutum Sanctae Sedis of Kyrgyzstan (Kyrgyzstan)

Born:1942.05.13 (Slovenia)
Ordained Priest:1975.03.23

Apostolic Administrator ad nutum Sanctae Sedis of Kyrgyzstan (Kyrgyzstan) (2016.07.31 – ...)

ItalyProf. Gian Piero Milano (69)Permalink

Member of Financial Security Committee
Promoter of Justice of Tribunal of the Vatican City State

Born:1947.11.23 (Italy)

Member of Financial Security Committee (2013.10.19 – ...)

Promoter of Justice of Tribunal of the Vatican City State (2013.10.19 – ...)

ItalyMsgr. Pietro Milite (46)Msgr. Pietro Milite (46)Permalink

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota

Born:1970.11.16 (Italy)
Ordained Priest:1995

Promoter of Justice of Tribunal of the Roman Rota (2013.06.28 – 2015.01.09)

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota (2015.01.09 – ...)

SpainFr. Fernando Millán Romeral, O. Carm. (54)Fr. Fernando Millán Romeral, O. Carm. (54)Permalink

Prior General of Order of the Brothers of Our Lady of Mount Carmel (Carmelites)

Born:1962.08.19 (Spain)
Ordained Priest:1989.01.21

Prior General of Order of the Brothers of Our Lady of Mount Carmel (Carmelites) (2007.09.13 – ...)

ItalyProf. Cesare Mirabelli (74)Permalink

Councillor General of Pontifical Commission for the Vatican City State

Born:1942.12.29 (Italy)

Councillor General of Pontifical Commission for the Vatican City State (2005.03.16 – ...)

SpainFr. Miguel Miró Miró, O.A.R. (68)Fr. Miguel Miró Miró, O.A.R. (68)Permalink

Prior General of Order of Augustinian Recollects (Augustinian Recollects)

Born:1949 (Spain)
Ordained Priest:1978

Prior General of Order of Augustinian Recollects (Augustinian Recollects) (2010.11.10 – ...)

ItalyMsgr. Luigi Mistò (65)Msgr. Luigi Mistò (65)Permalink

President of Pontifical Commission for the Activities of Public Juridical Persons of the Church in the Healthcare Sector
Secretary of the Administrative Section of Secretariat for the Economy

Born:1952.06.24 (Italy)
Ordained Priest:1976.06.12

Secretary of Administration of the Patrimony of the Apostolic See (2011.07.07 – 2015.04.14)

Secretary of the Administrative Section of Secretariat for the Economy (2015.04.14 – ...)

President of Pontifical Commission for the Activities of Public Juridical Persons of the Church in the Healthcare Sector (2016.01.30 – ...)

FranceMsgr. Maurice Monier (64)Msgr. Maurice Monier (64)Permalink

Pro-Dean of Tribunal of the Roman Rota

Born:1952.12.21 (France)
Ordained Priest:1977

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota (1995.01.09 – 2016.12.12)

Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law (2014.08.27 – 2015)

Pro-Dean of Tribunal of the Roman Rota (2016.12.12 – ...)

ChileMs. Juany Monsalve MoyaPermalink

President of Confederation of Secular Institutes in Latin America (C.I.S.A.L.)

Born: (Chile)

President of Confederation of Secular Institutes in Latin America (C.I.S.A.L.) (? – ...)

ItalyMsgr. Gianpaolo MontiniMsgr. Gianpaolo MontiniPermalink

Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura

Born: (Italy)

Substitute Defender of the Bond of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura (2000 – 2004.11.24)

Substitute Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura (2004.11.24 – 2008.04.12)

Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura (2008.04.12 – ...)

SpainFr. Alejandro Moral Antón, O.S.A. (62)Fr. Alejandro Moral Antón, O.S.A. (62)Permalink

Prior General of Order of Saint Augustine (Augustinians)

Born:1955.06.01 (Spain)
Ordained Priest:1981.06.20

Prior General of Order of Saint Augustine (Augustinians) (2013.09.04 – ...)

SwitzerlandLieutenant Colonel Philippe Morard (45)Permalink

Vice Commander of Pontifical Swiss Guard

Born:1972.02.09 (Switzerland)

Vice Commander of Pontifical Swiss Guard (2015.07.03 – ...)

USAMsgr. James Patrick Moroney (64)Msgr. James Patrick Moroney (64)Permalink

Executive Secretary of “Vox Clara” Committee

Born:1953.01.05 (USA)
Ordained Priest:1980.06.28

Executive Secretary of “Vox Clara” Committee (2001 – ...)

ItalyFr. Nello Morrea, C.R.M.Fr. Nello Morrea, C.R.M.Permalink

Superior General of Clerics Regular Minor

Born: (Italy)

Superior General of Clerics Regular Minor (? – ...)

ItalyFr. Franco Moscone, C.R.S.Fr. Franco Moscone, C.R.S.Permalink

Superior General of Clerics Regular of Somasca (Somascans)

Born: (Italy)

Superior General of Clerics Regular of Somasca (Somascans) (2008.03 – ...)

GermanySr. Ingeborg Müller, C.P.S.Permalink

Superior General of Missionary Sisters of the Precious Blood

Born: (Germany)

Superior General of Missionary Sisters of the Precious Blood (2007.07.24 – ...)

FranceFr. Philippe Mura, R.S.V. (61)Fr. Philippe Mura, R.S.V. (61)Permalink

Superior General of Religious of Saint Vincent de Paul

Born:1956 (France)

Superior General of Religious of Saint Vincent de Paul (2008.05.01 – ...)

Congo-KinshasaMsgr. Jean-Marie Mate Musivi Mpendawatu (62)Msgr. Jean-Marie Mate Musivi Mpendawatu (62)Permalink

Secretary of Dicastery for Promoting Integral Human Development

Born:1955.07.18 (Congo-Kinshasa)
Ordained Priest:1982.08.26

Undersecretary of Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers (2009.09.01 – 2011.07.14)

Secretary of Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers (2011.07.14 – 2017.01.01)

Secretary of Dicastery for Promoting Integral Human Development (2017.01.01 – ...)

© 2017 GCatholic.org

Up