GCatholic.org


Officials

Officials

EgyptMsgr. Yoannis Lahzi Gaid (43)Msgr. Yoannis Lahzi Gaid (43)Permalink

Second Private Secretary of the Pope

Born:1975 (Egypt)

Second Private Secretary of the Pope (2014.04.17 – ...)

BelarusArchimandrite Jan Sergiusz Gajek, M.I.C. (69)Archimandrite Jan Sergiusz Gajek, M.I.C. (69)Permalink

Apostolic Visitator in Belarus of the Belarussians

Born:1949.02.02 (Poland)
Ordained Priest:1974.06.23

Apostolic Visitator in Belarus of the Belarussians (1994 – ...)

BoliviaFr. Jesús Galeote, O.F.M. (67)Fr. Jesús Galeote, O.F.M. (67)Permalink

Apostolic Administrator of Camiri (Bolivia)

Born:1951.09.21 (Spain)
Ordained Priest:1976.09.05

Apostolic Administrator of Camiri (Bolivia) (2017.08.02 – ...)

SpainSr. María Soledad Galerón Gutiérrez, R.M.I.Permalink

Superior General of Claretian Missionary Sisters

Born: (Spain)

Superior General of Claretian Missionary Sisters (2005 – ...)

ItalyDr. Gabriella Gambino (50)Permalink

Undersecretary for Life of Dicastery for Laity, Family and Life

Born:1968.04.24 (Italy)

Undersecretary for Life of Dicastery for Laity, Family and Life (2017.11.07 – ...)

SpainFr. Fernando García, S.X.Fr. Fernando García, S.X.Permalink

Superior General of Xaverian Missionary Fathers (Xaverians)

Born: (Spain)

Superior General of Xaverian Missionary Fathers (Xaverians) (2017.08.14 – ...)

SpainFr. Rafael García de la Serrana Villalobos (54)Fr. Rafael García de la Serrana Villalobos (54)Permalink

Director of Directorate of Technical Services of the Governatorate of the Vatican City State

Born:1964.10.04 (Spain)
Ordained Priest:2009

Vice-Director of Directorate of Technical Services of the Governatorate of the Vatican City State (2013.01.26 – 2013.10.01)

Director of Directorate of Technical Services of the Governatorate of the Vatican City State (2013.10.01 – ...)

SpainTwitter FeedDr. Paloma García Ovejero (43)Permalink

Vice-Director of Press Office of the Holy See

Born:1975.08.12 (Spain)

Vice-Director of Press Office of the Holy See (2016.08.01 – ...)

ItalyFr. Venanzio GasparoniFr. Venanzio GasparoniPermalink

Superior General of Society of Saint Cajetan

Born: (Italy)

Superior General of Society of Saint Cajetan (2015.07.24 – ...)

ItalyFr. Alessandro Gazzola, C.S. (63)Fr. Alessandro Gazzola, C.S. (63)Permalink

Superior General of Congregation of the Missionaries of Saint Charles Borromeo (Scalabrinians)

Born:1955.06.14 (Italy)
Ordained Priest:1982

Superior General of Congregation of the Missionaries of Saint Charles Borromeo (Scalabrinians) (2012.11.21 – ...)

USAFr. Robert Joseph Geisinger, S.J. (60)Fr. Robert Joseph Geisinger, S.J. (60)Permalink

Promoter of Justice of Congregation for the Doctrine of the Faith

Born:1958 (USA)

Promoter of Justice of Congregation for the Doctrine of the Faith (2014.09.10 – ...)

ItalyFr. Roberto Genuin, O.F.M. Cap. (57)Fr. Roberto Genuin, O.F.M. Cap. (57)Permalink

Minister General of Order of Capuchin Friars Minor (Capuchin Franciscans)

Born:1961.09.20 (Italy)
Ordained Priest:1987.06.27

Minister General of Order of Capuchin Friars Minor (Capuchin Franciscans) (2018.09.03 – ...)

ItalyFr. Gianfranco Ghirlanda, S.J. (76)Fr. Gianfranco Ghirlanda, S.J. (76)Permalink

Papal Assistant of Congregation of the Legionaries of Christ

Born:1942.07.05 (Italy)
Ordained Priest:1973

Rector Magnificus of Pontifical Gregorian University (2004.09.01 – 2010.09.01)

Papal Assistant of Congregation of the Legionaries of Christ (2014.07.04 – ...)

ItalyDr. Giacomo Ghisani (49)Permalink

Vice-Director General of Dicastery for Communications

Born:1969 (Italy)

Member of Committee for the reform for the Vatican Media (2014.07.09 – 2015)

Vice-Director General of Dicastery for Communications (2015.06.27 – ...)

Director of Administration of Vatican Radio (2016.03.01 – 2016)

ItalyDr. Linda Ghisoni (53)Permalink

Undersecretary for Laity of Dicastery for Laity, Family and Life

Born:1965 (Italy)

Undersecretary for Laity of Dicastery for Laity, Family and Life (2017.11.07 – ...)

ItalyDr. Domenico Giani (56)Permalink

President of Fire Department of the Vatican City State
Inspector General of Corps of Gendarmerie of the Vatican City State
Director of Directorate of Security Services and Civil Protection of the Governatorate of the Vatican City State
Member of Financial Security Committee

Born:1962.08.16 (Italy)

Director of Directorate of Security Services and Civil Protection of the Governatorate of the Vatican City State (2006.06.03 – ...)

Inspector General of Corps of Gendarmerie of the Vatican City State (2006.06.03 – ...)

President of Fire Department of the Vatican City State (2006.06.03 – ...)

Member of Financial Security Committee (2013.08.08 – ...)

ItalyMr. Osvaldo GianoliPermalink

Director of Directorate of Pontifical Villas of the Governatorate of the Vatican City State

Born: (Italy)

Director of Directorate of Pontifical Villas of the Governatorate of the Vatican City State (2013.12.07 [2014.01.06] – ...)

EnglandFr. Wojciech Giertych, O.P. (67)Fr. Wojciech Giertych, O.P. (67)Permalink

Theologian of Prefecture of the Papal Household

Born:1951.09.27 (England)
Ordained Priest:1981.06.20

Theologian of Prefecture of the Papal Household (2005.12.01 – ...)

SpainFr. José María Gil Tamayo (61)Fr. José María Gil Tamayo (61)Permalink

Secretary General of Episcopal Conference of Spain

Born:1957.06.05 (Spain)
Ordained Priest:1980

Secretary General of Episcopal Conference of Spain (2013.11.20 – ...)

ItalyDr. Flaminia Giovanelli (70)Permalink

Undersecretary of Dicastery for Promoting Integral Human Development

Born:1948.05.24 (Italy)

Undersecretary of Pontifical Council for Justice and Peace (2010.01.21 – 2017.01.01)

Undersecretary of Dicastery for Promoting Integral Human Development (2017.07.08 – ...)

SwitzerlandAbbot Jean-Michel Girard, C.R.B. (70)Abbot Jean-Michel Girard, C.R.B. (70)Permalink

Abbot Primate of Confederation of Canons Regular of Saint Augustine
Superior General of Canons Regular of the Hospitaller Congregation of Great Saint Bernard

Born:1948 (Switzerland)
Ordained Priest:1974

Superior General of Canons Regular of the Hospitaller Congregation of Great Saint Bernard (2014.10.29 – ...)

Abbot Primate of Confederation of Canons Regular of Saint Augustine (2016.10.11 – ...)

PolandFr. Ryszard Głowacki, S.Chr. (62)Fr. Ryszard Głowacki, S.Chr. (62)Permalink

Superior General of Society of Christ for Polish Immigrants

Born:1956.04.11 (Poland)
Ordained Priest:1982.05.25

Superior General of Society of Christ for Polish Immigrants (2013.07.04 – ...)

PolandMsgr. Robert Gołębiowski (56)Msgr. Robert Gołębiowski (56)Permalink

Defender of the Bond of Tribunal of the Roman Rota

Born:1962 (Poland)
Ordained Priest:1988.05.28

Substitute Defender of the Bond of Tribunal of the Roman Rota (2011.01.29 – 2016.05.13)

Defender of the Bond of Tribunal of the Roman Rota (2016.05.13 – ...)

PortugalFr. Manuel Joaquim Gomes Barbosa, S.C.I. (60)Fr. Manuel Joaquim Gomes Barbosa, S.C.I. (60)Permalink

Secretary General of Episcopal Conference of Portugal

Born:1957.12.15 (Portugal)
Ordained Priest:1984.08.12

Secretary General of Episcopal Conference of Portugal (2014.04.29 – ...)

PortugalFr. Nuno da Silva Gonçalves, S.J. (60)Fr. Nuno da Silva Gonçalves, S.J. (60)Permalink

Rector Magnificus of Pontifical Gregorian University

Born:1958.07.16 (Portugal)
Ordained Priest:1986.07.12

Rector Magnificus of Pontifical Gregorian University (2016.09.01 – ...)

IndiaSr. Arina Gonsalves, R.J.M.Permalink

Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

Born: (India)

Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors (2018.02.17 – ...)

SloveniaProf. Nataša Govekar (43)Permalink

Director of Pastoral Theology Department of Dicastery for Communications

Born:1975 (Slovenia)

Director of Pastoral Theology Department of Dicastery for Communications (2016.02.09 – ...)

SwitzerlandColonel Christoph Graf (57)Permalink

Commander of Pontifical Swiss Guard
Member of Financial Security Committee

Born:1961.09.05 (Switzerland)

Vice Commander of Pontifical Swiss Guard (2010.10.11 – 2015.02.07)

Commander of Pontifical Swiss Guard (2015.02.07 – ...)

Member of Financial Security Committee (2016.04.04 – ...)

GermanyMsgr. Markus Graulich, S.D.B. (54)Msgr. Markus Graulich, S.D.B. (54)Permalink

Undersecretary of Pontifical Council for Legislative Texts

Born:1964.08.13 (Germany)
Ordained Priest:1994.06.25

Substitute Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura (2009.06.19 – 2011.12.13)

Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota (2011.12.13 – 2014.05.22)

Undersecretary of Pontifical Council for Legislative Texts (2014.05.22 – ...)

FranceFr. Benoît Grière, A.A. (60)Fr. Benoît Grière, A.A. (60)Permalink

Superior General of Congregation of the Augustinians of the Assumption (Assumptionists)

Born:1958.05.22 (France)
Ordained Priest:1995

Superior General of Congregation of the Augustinians of the Assumption (Assumptionists) (2011.05.11 – ...)

MaltaFr. Mark Grima, M.S.S.P.Fr. Mark Grima, M.S.S.P.Permalink

Superior General of Missionary Society of Saint Paul

Born: (Malta)

Superior General of Missionary Society of Saint Paul (2012.06.22 – ...)

© 2018 GCatholic.org

Up