GCatholic.org


Bishops of Uruguay

by Liturgical Precedence

Uruguay
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Uruguay (21)
2012.03.04 (2015.02.14)Cardinal Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B. (60)Cardinal Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B. (60), Cardinal-Priest of S. Galla and Metropolitan Archbishop of Montevideo (Uruguay)
1996.07.28 (1998.12.04)Archbishop Nicolás Cotugno Fanizzi, S.D.B. (81)Archbishop Nicolás Cotugno Fanizzi, S.D.B. (81), Metropolitan Archbishop emeritus of Montevideo (Uruguay)
1981.12.12Bishop Vartán Waldir Boghossian, S.D.B. (80)Bishop Vartán Waldir Boghossian, S.D.B. (80), Bishop emeritus of San Gregorio de Narek en Buenos Aires of the Armenians (Argentina) and Apostolic Exarch emeritus of América Latina e México of the Armenians (Brazil)
1982.12.12Bishop Raúl Horacio Scarrone Carrero (88)Bishop Raúl Horacio Scarrone Carrero (88), Bishop emeritus of Florida (Uruguay)
1984.03.18Bishop Pablo Jaime Galimberti di Vietri (78)Bishop Pablo Jaime Galimberti di Vietri (78), Bishop emeritus of Salto (Uruguay)
1985.12.21Bishop Rodolfo Pedro Wirz Kraemer (77)Bishop Rodolfo Pedro Wirz Kraemer (77), Bishop emeritus of Maldonado–Punta del Este (Uruguay)
1986.07.13Bishop Orlando Romero Cabrera (86)Bishop Orlando Romero Cabrera (86), Bishop emeritus of Canelones (Uruguay)
1988.06.11Bishop Luis del Castillo Estrada, S.J. (88)Bishop Luis del Castillo Estrada, S.J. (88), Bishop emeritus of Melo (Uruguay)
1995.03.26Bishop Carlos María Collazzi Irazábal, S.D.B. (72)Bishop Carlos María Collazzi Irazábal, S.D.B. (72), Bishop of Mercedes (Uruguay) and Vice-President of Episcopal Conference of Uruguay
2002.09.08Bishop Leopoldo Hermes Garin Bruzzone (72)Bishop Leopoldo Hermes Garin Bruzzone (72), Titular Bishop of Benepota and Auxiliary Bishop of Canelones (Uruguay)
2003.09.27Bishop Heriberto Andrés Bodeant Fernández (64)Bishop Heriberto Andrés Bodeant Fernández (64), Bishop of Melo (Uruguay)
2004.04.25Bishop Martín Pablo Pérez Scremini (70)Bishop Martín Pablo Pérez Scremini (70), Bishop of Florida (Uruguay)
2007.09.08Bishop Arturo Eduardo Fajardo Bustamante (58)Bishop Arturo Eduardo Fajardo Bustamante (58), Bishop of San José de Mayo (Uruguay) and President of Episcopal Conference of Uruguay
2007.09.16Bishop Daniel Kozelinski Netto (68)Bishop Daniel Kozelinski Netto (68), Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians
2009.12.20Bishop Milton Luis Tróccoli Cebedio (56)Bishop Milton Luis Tróccoli Cebedio (56), Bishop of Maldonado–Punta del Este–Minas (Uruguay) and Secretary General of Episcopal Conference of Uruguay
2010.03.20Bishop Alberto Francisco María Sanguinetti Montero (74)Bishop Alberto Francisco María Sanguinetti Montero (74), Bishop of Canelones (Uruguay)
2010.11.28Bishop Jaime Rafael Fuentes Martín (75)Bishop Jaime Rafael Fuentes Martín (75), Bishop emeritus of Minas (Uruguay)
2018.06.17Bishop Luis Eduardo González Cedrés (48)Bishop Luis Eduardo González Cedrés (48), Titular Bishop of Thugga and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay)
2018.08.12Bishop Pedro Ignacio Wolcan Olano (66)Bishop Pedro Ignacio Wolcan Olano (66), Bishop of Tacuarembó (Uruguay)
2018.09.29Bishop Pablo León Hakimian (66)Bishop Pablo León Hakimian (66), Bishop of San Gregorio de Narek en Buenos Aires of the Armenians (Argentina) and Apostolic Exarch of América Latina e México of the Armenians (Brazil)
2018.09.30Bishop Pablo Alfonso Jourdán Alvariza (56)Bishop Pablo Alfonso Jourdán Alvariza (56), Titular Bishop of Medianas Zabuniorum and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay)

as of 2020.03.05

© 2020 GCatholic.org

Up