Bishops of Paraguay

by Liturgical Precedence

Paraguay
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Paraguay (21)
1997.11.08 (2022.08.27)Cardinal Adalberto Martínez Flores (71)Cardinal Adalberto Martínez Flores (71), Cardinal-Priest of S. Giovanni a Porta Latina, Metropolitan Archbishop of Asunción (Paraguay), President of Episcopal Conference of Paraguay and Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Paraguay (Paraguay)
1982.08.15 (2002.06.15)Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R. (83)Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R. (83), Metropolitan Archbishop emeritus of Asunción (Paraguay)
2006.04.22 (2011.11.08)Archbishop Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid, S.D.B. (78)Archbishop Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid, S.D.B. (78), Metropolitan Archbishop emeritus of Asunción (Paraguay)
1976.05.01Bishop Claudio Silvero Acosta, S.C.I. (87)Bishop Claudio Silvero Acosta, S.C.I. (87), Titular Bishop of Curubis and Auxiliary Bishop emeritus of Encarnación (Paraguay)
1980.08.10Bishop Mario Melanio Medina Salinas (83)Bishop Mario Melanio Medina Salinas (83), Bishop emeritus of San Juan Bautista (Paraguay)
1986.05.21Bishop Lucio Alfert, O.M.I. (81)Bishop Lucio Alfert, O.M.I. (81), Titular Bishop of Tubyza and Vicar Apostolic emeritus of Pilcomayo (Paraguay)
1991.12.22Bishop Catalino Claudio Giménez Medina, I.Sch. (82)Bishop Catalino Claudio Giménez Medina, I.Sch. (82), Bishop emeritus of Caacupé (Paraguay)
1994.01.06Bishop Ricardo Jorge Valenzuela Ríos (68)Bishop Ricardo Jorge Valenzuela Ríos (68), Bishop of Caacupé (Paraguay)
1994.05.08Bishop Juan Bautista Gavilán Velásquez (71)Bishop Juan Bautista Gavilán Velásquez (71), Bishop of Coronel Oviedo (Paraguay)
1998.06.07Bishop Ignacio Gogorza Izaguirre, S.C.I. di Béth. (86)Bishop Ignacio Gogorza Izaguirre, S.C.I. di Béth. (86), Bishop emeritus of Encarnación (Paraguay)
1998.09.20Bishop Cándido Cárdenas Villalba (81)Bishop Cándido Cárdenas Villalba (81), Bishop emeritus of Benjamín Aceval (Paraguay)
2007.09.16Bishop Daniel Kozelinski Netto (70)Bishop Daniel Kozelinski Netto (70), Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians
2009.08.30Bishop Joaquín Hermes Robledo Romero (72)Bishop Joaquín Hermes Robledo Romero (72), Bishop of San Lorenzo (Paraguay)
2013.08.03Bishop Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B. (51)Bishop Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B. (51), Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo (Paraguay) and Titular Bishop of Media
2013.09.15Bishop Miguel Ángel Cabello Almada (57)Bishop Miguel Ángel Cabello Almada (57), Bishop of Concepción (Paraguay)
2013.12.21Bishop Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp. (62)Bishop Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp. (62), Bishop of San Pedro (Paraguay) and Vice-President of Episcopal Conference of Paraguay
2014.12.20Bishop Francisco Javier Pistilli Scorzara, I.Sch. (57)Bishop Francisco Javier Pistilli Scorzara, I.Sch. (57), Bishop of Encarnación (Paraguay)
2014.12.21Bishop Heinz Wilhelm Steckling, O.M.I. (75)Bishop Heinz Wilhelm Steckling, O.M.I. (75), Bishop of Ciudad del Este (Paraguay)
2016.05.28Bishop Pedro Collar Noguera (59)Bishop Pedro Collar Noguera (59), Bishop of San Juan Bautista (Paraguay)
2018.08.04Bishop Amancio Francisco Benítez Candia (49)Bishop Amancio Francisco Benítez Candia (49), Bishop of Benjamín Aceval (Paraguay) and General Secretary of Episcopal Conference of Paraguay
2018.08.05Bishop Celestino Ocampo Gaona (61)Bishop Celestino Ocampo Gaona (61), Bishop of Carapeguá (Paraguay)

Last updated on 2023.01.25

© 2023 GCatholic.org

Up