GCatholic.org


Bishops of Cayman Islands

by Liturgical Precedence

Cayman Islands
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Cayman Islands (2)
1984.01.25 (1994.11.26)Cardinal Adam Joseph Maida (89)Cardinal Adam Joseph Maida (89), Cardinal-Priest of Ss. Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio, Metropolitan Archbishop emeritus of Detroit (USA) and Ecclesiastical Superior emeritus of Cayman Islands (Cayman Islands)
1996.07.09 (2009.01.05)Archbishop Allen Henry Vigneron (71)Archbishop Allen Henry Vigneron (71), Metropolitan Archbishop of Detroit (USA), Ecclesiastical Superior of Cayman Islands (Cayman Islands) and Vice-President of United States Conference of Catholic Bishops

as of 2020.02.08

© 2020 GCatholic.org

Up