Bishops of North Korea

by Liturgical Precedence

North Korea
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of North Korea (7)
2002.01.25 (2014.02.22)Cardinal Andrew Yeom Soo-jung (78)Cardinal Andrew Yeom Soo-jung (염수정 안드레아 / 廉洙政) (78), Cardinal-Priest of S. Crisogono, Metropolitan Archbishop emeritus of Seoul 서울 (South Korea) and former Apostolic Administrator of Pyong-yang 평양 (North Korea)
2014.02.05 (2021.10.28)Archbishop Peter Chung Soon-taick, O.C.D. (61)Archbishop Peter Chung Soon-taick (정순택 베드로 / 鄭淳澤), O.C.D. (61), Metropolitan Archbishop of Seoul 서울 (South Korea) and Apostolic Administrator of Pyong-yang 평양 (North Korea)
2002.11.21Bishop Lucas Kim Woon-hoe (77)Bishop Lucas Kim Woon-hoe (김운회 루가) (77), Bishop emeritus of Chunchon 춘천 (South Korea) and former Apostolic Administrator of Hamhung 함흥 (North Korea)
2014.02.05Bishop Timothy Yu Gyoung-chon (59)Bishop Timothy Yu Gyoung-chon (유경촌 티모테오 / 宇慶川) (59), Titular Bishop of Puppi and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)
2015.08.28Bishop Benedictus Son Hee-song (65)Bishop Benedictus Son Hee-song (손희송 베네딕토 / 孫凞松) (65), Titular Bishop of Campli and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)
2017.08.17Bishop Job Koo Yo-bi (71)Bishop Job Koo Yo-bi (구요비 욥 / 具要備) (71), Titular Bishop of Sfasferia and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)
2021.01.06Bishop Simon Kim Ju-young (52)Bishop Simon Kim Ju-young (김주영 시몬 / 金周瑩) (52), Bishop of Chuncheon 춘천 (South Korea) and Apostolic Administrator of Hamhung 함흥 (North Korea)

Last updated on 2022.08.30

© 2022 GCatholic.org

Up