GCatholic.org


Bishops of Ethiopia

by Liturgical Precedence

Ethiopia
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Ethiopia (18)
1998.01.25 (2015.02.14)Cardinal Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M. (71)Cardinal Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M. (71), Cardinal-Priest of S. Romano Martire, Metropolitan of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia), President of Ethiopian and Eritrean Episcopal Conference and President of Council of the Ethiopian Church
1982.12.10Bishop Domenico Crescentino Marinozzi, O.F.M. Cap. (93)Bishop Domenico Crescentino Marinozzi, O.F.M. Cap. (93), Titular Bishop of Iucundiana and Vicar Apostolic emeritus of Soddo–Hosanna (Ethiopia)
1993.05.23Bishop Woldetensaé Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap. (79)Bishop Woldetensaé Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap. (79), Titular Bishop of Asuoremixta and Vicar Apostolic emeritus of Harar (Ethiopia)
1994.03.19Bishop Lorenzo Ceresoli, M.C.C.J. (88)Bishop Lorenzo Ceresoli, M.C.C.J. (88), Titular Bishop of Fallaba and Vicar Apostolic emeritus of Awasa (Ethiopia)
2002.01.20Bishop Tesfaselassie Medhin (67)Bishop Tesfaselassie Medhin (Tesfay) (67), Bishop of Adigrat of the Ethiopics (Ethiopia)
2003.05.10Bishop Abraham Desta (68)Bishop Abraham Desta (68), Vicar Apostolic of Meki (Ethiopia) and Titular Bishop of Horrea Aninici
2004.02.08Bishop Musie Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap. (70)Bishop Musie Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap. (70), Bishop of Emdeber of the Ethiopics (Ethiopia)
2007.03.04Bishop Rodrigo Mejía Saldarriaga, S.J. (81)Bishop Rodrigo Mejía Saldarriaga, S.J. (81), Titular Bishop of Vulturia and Vicar Apostolic emeritus of Soddo (Ethiopia)
2009.08.30Bishop Theodorus van Ruijven, C.M. (81)Bishop Theodorus van Ruijven, C.M. (81), Titular Bishop of Utimma and Vicar Apostolic emeritus of Nekemte (Ethiopia)
2010.01.24Bishop Markos Ghebremedhin, C.M. (53)Bishop Markos Ghebremedhin, C.M. (53), Vicar Apostolic of Jimma–Bonga (Ethiopia) and Titular Bishop of Gummi in Proconsulari
2010.01.31Bishop Angelo Moreschi, S.D.B. (67)Bishop Angelo Moreschi, S.D.B. (67), Vicar Apostolic of Gambella (Ethiopia) and Titular Bishop of Elephantaria in Mauretania
2010.04.11Bishop Woldeghiorghis Mathewos (78)Bishop Woldeghiorghis Mathewos (78), Titular Bishop of Turuda and Vicar Apostolic emeritus of Hosanna (Ethiopia)
2010.04.18Bishop Lisane-Christos Matheos Semahun (60)Bishop Lisane-Christos Matheos Semahun (60), Bishop of Bahir Dar–Dessie of the Ethiopics (Ethiopia)
2013.08.13Bishop Varghese Thottamkara, C.M. (60)Bishop Varghese Thottamkara, C.M. (60), Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia) and Titular Bishop of Chullu
2013.11.24Bishop Tsegaye Keneni Derara (76)Bishop Tsegaye Keneni Derara (76), Vicar Apostolic of Soddo (Ethiopia) and Titular Bishop of Maximiana in Byzacena
2016.05.29Bishop Angelo Pagano, O.F.M. Cap. (66)Bishop Angelo Pagano, O.F.M. Cap. (66), Vicar Apostolic of Harar (Ethiopia) and Titular Bishop of Ficus
2016.10.08Bishop Roberto Bergamaschi, S.D.B. (65)Bishop Roberto Bergamaschi, S.D.B. (65), Vicar Apostolic of Awasa (Ethiopia) and Titular Bishop of Ambia
2017.07.02Bishop Seyoum Franso Noel (49)Bishop Seyoum Franso Noel (49), Vicar Apostolic of Hosanna (Ethiopia) and Titular Bishop of Eminentiana

as of 2020.02.08

© 2020 GCatholic.org

Up