GCatholic.org


Bishops of Bangladesh

by Liturgical Precedence

Bangladesh
Date of
ConsecrationAscending
Bishop Ordinaries of Bangladesh (10)
1990.09.12 (2016.11.19)Cardinal Patrick D’Rozario, C.S.C. (76)Cardinal Patrick D’Rozario, C.S.C. (76), Cardinal-Priest of Nostra Signora del SS. Sacramento e Santi Martiri Canadesi, Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh) and President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh
1996.09.06 (2017.02.02)Archbishop Moses Costa, C.S.C. (69)Archbishop Moses Costa, C.S.C. (69), Metropolitan Archbishop of Chattogram (Bangladesh) and Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh
1979.04.04Bishop Theotonius Gomes, C.S.C. (80)Bishop Theotonius Gomes, C.S.C. (80), Titular Bishop of Zucchabar and Auxiliary Bishop emeritus of Dhaka (Bangladesh)
2004.02.13Bishop Paul Ponen Kubi, C.S.C. (63)Bishop Paul Ponen Kubi, C.S.C. (63), Bishop of Mymensingh (Bangladesh)
2005.05.06Bishop Bejoy Nicephorus D’Cruze, O.M.I. (63)Bishop Bejoy Nicephorus D’Cruze, O.M.I. (63), Bishop of Sylhet (Bangladesh)
2007.03.22Bishop Gervas Rozario (68)Bishop Gervas Rozario (68), Bishop of Rajshahi (Bangladesh) and Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh
2009.07.03Bishop Lawrence Subrata Howlader, C.S.C. (54)Bishop Lawrence Subrata Howlader, C.S.C. (54), Bishop of Barishal (Bangladesh)
2012.01.27Bishop Sebastian Tudu (52)Bishop Sebastian Tudu (52), Bishop of Dinajpur (Bangladesh)
2012.06.15Bishop James Romen Boiragi (64)Bishop James Romen Boiragi (64), Bishop of Khulna (Bangladesh)
2016.04.22Bishop Shorot Francis Gomes (54)Bishop Shorot Francis Gomes (54), Titular Bishop of Forma and Auxiliary Bishop of Dhaka (Bangladesh)

as of 2020.01.06

© 2020 GCatholic.org

Up