GCatholic.org


Recent Events

in Venezuela

Venezuela
DateDescendingRecent Events
2017.09.29

Venezuela Fr. Luis Enrique Rojas Ruiz was consecrated as Titular Bishop of Unizibira and Auxiliary Bishop of Mérida (Venezuela)

2017.09.23

Venezuela Fr. Helizandro Terán Bermúdez, O.S.A. was consecrated as Bishop of Ciudad Guayana (Venezuela)

2017.07.29

Venezuela Fr. Helizandro Terán Bermúdez, O.S.A. was elected Bishop of Ciudad Guayana (Venezuela)

2017.06.19

Venezuela Fr. Luis Enrique Rojas Ruiz was elected Titular Bishop of Unizibira and Auxiliary Bishop of Mérida (Venezuela)

2017.06.11

Venezuela Cardinal Baltazar Enrique Porras Cardozo took possession as Cardinal-Priest of Ss. Giovanni Evangelista e Petronio

2016.11.19

Venezuela Archbishop Baltazar Enrique Porras Cardozo, Metropolitan Archbishop of Mérida (Venezuela), was created Cardinal-Priest of Ss. Giovanni Evangelista e Petronio

2016.10.25

Venezuela Archbishop Roberto Lückert León resigned as Metropolitan Archbishop of Coro (Venezuela)

Venezuela Bishop Mariano José Parra Sandoval, Bishop of Ciudad Guayana (Venezuela), was promoted as Metropolitan Archbishop of Coro (Venezuela)

2016.10.14

Venezuela Fr. Arturo Marcelino Sosa Abascal, S.J. was appointed as Superior General of Society of Jesus (Jesuits), Vice-Grand Chancellor of Pontifical Gregorian University and Vice-Grand Chancellor of Pontifical Oriental Institute

2016.10.08

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Titular Bishop of Eminentiana, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians, was appointed as Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2016.09

Italy Archbishop Giacinto Berloco resigned as Apostolic Nuncio to Belgium and Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.08.06

Venezuela Fr. Carlos Alfredo Cabezas Mendoza was consecrated as Bishop of Punto Fijo (Venezuela)

2016.07.28

Venezuela Fr. Rafael Serrano, F.M.I. was appointed as Superior General of Congregation of the Sons of Mary Immaculate

2016.07.15

Venezuela Bishop Víctor Manuel Pérez Rojas resigned as Bishop of San Fernando de Apure (Venezuela)

Venezuela Bishop Alfredo Enrique Torres Rondón, Titular Bishop of Sassura and Auxiliary Bishop of Mérida (Venezuela), was appointed as Bishop of San Fernando de Apure (Venezuela)

2016.07.09

Venezuela Fr. Enrique José Parravano Marino, S.D.B. was consecrated as Titular Bishop of Isola and Auxiliary Bishop of Caracas (Venezuela)

2016.06.18

Venezuela Fr. Polito Rodríguez Méndez was consecrated as Bishop of San Carlos de Venezuela (Venezuela)

2016.06.04

Venezuela Fr. Carlos Alfredo Cabezas Mendoza was elected Bishop of Punto Fijo (Venezuela)

2016.05.28

Venezuela Msgr. Francisco Escalante Molina was consecrated as Titular Archbishop of Gratiana, Apostolic Nuncio to Republic of Congo and Apostolic Nuncio to Gabon

2016.05.21

Venezuela Fr. Víctor Hugo Basabe was consecrated as Bishop of San Felipe (Venezuela) and Secretary General of Episcopal Conference of Venezuela

Venezuela Archbishop-elect Francisco Escalante Molina, Apostolic Nuncio to Republic of Congo, was appointed as Apostolic Nuncio to Gabon

2016.04.27

Venezuela Fr. Enrique José Parravano Marino, S.D.B. was elected Titular Bishop of Isola and Auxiliary Bishop of Caracas (Venezuela)

2016.04.08

Venezuela Fr. Polito Rodríguez Méndez was elected Bishop of San Carlos de Venezuela (Venezuela)

2016.03.19

Venezuela Msgr. Francisco Escalante Molina was elected Titular Archbishop of Gratiana and Apostolic Nuncio to Republic of Congo

2016.03.11

Venezuela Fr. Víctor Hugo Basabe, Secretary General of Episcopal Conference of Venezuela, was elected Bishop of San Felipe (Venezuela)

Venezuela Bishop Nelson Antonio Martínez Rust resigned as Bishop of San Felipe (Venezuela)

2016.02.06

Venezuela Fr. Pablo Modesto González Pérez, S.D.B. was consecrated as Bishop of Guasdualito (Venezuela)

2016.01.10

Venezuela Fr. Jonny Eduardo Reyes Sequera, S.D.B. was consecrated as Vicar Apostolic of Puerto Ayacucho (Venezuela) and Titular Bishop of Canapium

2015.12.03

Venezuela Diocese of Guasdualito was established (from Diocese of Barinas and Diocese of San Fernando de Apure) (Venezuela)

Venezuela Fr. Pablo Modesto González Pérez, S.D.B. was elected Bishop of Guasdualito (Venezuela)

2015.10.24

Venezuela Fr. Juan Carlos Bravo Salazar was consecrated as Bishop of Acarigua–Araure (Venezuela)

2015.10.14

Venezuela Bishop José Angel Divassón Cilveti, S.D.B. resigned as Vicar Apostolic of Puerto Ayacucho (Venezuela)

Venezuela Fr. Jonny Eduardo Reyes Sequera, S.D.B. was elected Titular Bishop of Canapium and Vicar Apostolic of Puerto Ayacucho (Venezuela)

2015.08.10

Venezuela Fr. Juan Carlos Bravo Salazar was elected Bishop of Acarigua–Araure (Venezuela)

2015.08.04

Venezuela Bishop Fernando José Castro Aguayo, Titular Bishop of Ampora and Auxiliary Bishop of Caracas (Venezuela), was appointed as Bishop of Margarita (Venezuela)

2015.07.12

Venezuela Fr. Ernesto José Romero Rivas, O.F.M. Cap. was consecrated as Vicar Apostolic of Tucupita (Venezuela) and Titular Bishop of Nova Sparsa

2015.07.10

Venezuela Msgr. Benito Adán Méndez Bracamonte was consecrated as Military Ordinary of Venezuela (Venezuela)

2015.07.04

Venezuela Fr. Juan de Dios Peña Rojas was consecrated as Bishop of El Vigía–San Carlos del Zulia (Venezuela)

2015.06.08

Venezuela Msgr. Benito Adán Méndez Bracamonte was elected Military Ordinary of Venezuela (Venezuela)

2015.04.17

Venezuela Fr. Juan de Dios Peña Rojas was elected Bishop of El Vigía–San Carlos del Zulia (Venezuela)

2015.04.07

Venezuela Fr. Ernesto José Romero Rivas, O.F.M. Cap. was elected Titular Bishop of Nova Sparsa and Vicar Apostolic of Tucupita (Venezuela)

2015.03.21

France Archbishop André Dupuy resigned as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

2015.02.21

Venezuela Archbishop Edgar Peña Parra, Apostolic Nuncio to Pakistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Mozambique

2015

Venezuela Fr. Víctor Hugo Basabe was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Venezuela

Venezuela Bishop Jesús González de Zárate Salas resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Venezuela

2014.11.10

Venezuela Bishop Jesús Tomás Zárraga Colmenares resigned as Bishop of San Carlos de Venezuela (Venezuela)

2014.10.13

Venezuela Bishop José Hernán Sánchez Porras, Military Ordinary of Venezuela (Venezuela), passed away at 70

2014.10.11

Italy Cardinal Pietro Parolin took possession as Cardinal-Priest of Ss. Simone e Giuda Taddeo a Torre Angela

2014.07.11

Venezuela Bishop Jorge Anibal Quintero Chacón, Bishop of Margarita (Venezuela), was appointed as Bishop of Barcelona (Venezuela)

2014.07.06

Venezuela Fr. José Trinidad Fernández Angulo was consecrated as Titular Bishop of Cerenzia and Auxiliary Bishop of Caracas (Venezuela)

2014.07

Italy Cardinal Pietro Parolin, Secretary of State of Secretariat of State, President of Interdicasterial Commission on Particular Churches, President of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe, Cardinal Protector of Pontifical Ecclesiastical Academy and Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion, was appointed as Member of Council of Cardinals to assist in the governance of the Universal Church and to reform the Roman Curia

2014.06.28

Venezuela Bishop Antonio José Ramírez Salaverría, Bishop emeritus of Maturín (Venezuela), passed away at 96

2014.06.07

Venezuela Bishop Juan María Leonardi Villasmil, Bishop of Punto Fijo (Venezuela), passed away at 67

2014.05.26

Venezuela Bishop Felipe González González, O.F.M. Cap., Vicar Apostolic of Tucupita (Venezuela), was appointed as Vicar Apostolic of Caroní (Venezuela)

2014.04.17

Venezuela Fr. José Trinidad Fernández Angulo was elected Titular Bishop of Cerenzia and Auxiliary Bishop of Caracas (Venezuela)

2014.02.24

Venezuela Cardinal Jorge Liberato Urosa Savino resigned as Member of Council of Cardinals for the Study of Organisational and Economic Problems of the Apostolic See

2014.02.22

Italy Archbishop Pietro Parolin, Titular Archbishop of Acquapendente, Secretary of State of Secretariat of State, President of Interdicasterial Commission on Particular Churches, President of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe, Cardinal Protector of Pontifical Ecclesiastical Academy and Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion, was created Cardinal-Priest of Ss. Simone e Giuda Taddeo a Torre Angela

2014.02.08

Venezuela Fr. Raúl Biord Castillo, S.D.B. was consecrated as Bishop of La Guaira (Venezuela)

2014.01.20

Venezuela Bishop César Ramón Ortega Herrera resigned as Bishop of Barcelona (Venezuela)

2014.01.15

Italy Archbishop Pietro Parolin, Secretary of State of Secretariat of State, President of Interdicasterial Commission on Particular Churches, President of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe and Cardinal Protector of Pontifical Ecclesiastical Academy, was appointed as Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up