GCatholic.org


Recent Events

in Uruguay

Uruguay
DateDescendingRecent Events
2017.08.08

Uruguay Bishop Julio César Bonino Bonino, Bishop of Tacuarembó (Uruguay), passed away at 70

2016.10.08

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Titular Bishop of Eminentiana, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians, was appointed as Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2016.06.20

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, Cardinal-Deacon of S. Maria in Portico, was appointed as Cardinal-Priest of S. Maria in Portico pro hac vice Title

2016.04.01

Uruguay Bishop Heriberto Andrés Bodeant Fernández resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Carlos María Collazzi Irazábal, S.D.B., Bishop of Mercedes (Uruguay) and First Vice-President of Latin American Episcopal Council, was appointed as President of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Milton Luis Tróccoli Cebedio, Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Rodolfo Pedro Wirz Kraemer resigned as President of Episcopal Conference of Uruguay

2016.03.02

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio emeritus to Macedonia and Apostolic Nuncio emeritus to Bulgaria, passed away at 77

2015.06.17

Uruguay Bishop Francisco Domingo Barbosa Da Silveira, Bishop emeritus of Minas (Uruguay), passed away at 71

2015.05.17

Uruguay Cardinal Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B. took possession as Cardinal-Priest of S. Galla

2015.05.13

Uruguay Bishop Carlos María Collazzi Irazábal, S.D.B., Bishop of Mercedes (Uruguay), was appointed as First Vice-President of Latin American Episcopal Council

2015.02.14

Uruguay Archbishop Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Montevideo (Uruguay), was created Cardinal-Priest of S. Galla

2014.07.11

Italy Archbishop Anselmo Guido Pecorari, Apostolic Nuncio to Bulgaria, was appointed as Apostolic Nuncio to Macedonia

2014.06.14

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia, Special Representative to African Union (AU) and Apostolic Nuncio to Djibouti, was appointed as Apostolic Nuncio to Uruguay

2014.05.02

Uruguay Prof. Guzmán Carriquiry Lecour, Secretary of Pontifical Commission for Latin America, was appointed as Secretary of Vice-President of Pontifical Commission for Latin America

2014.04.25

Italy Archbishop Anselmo Guido Pecorari, Apostolic Nuncio to Uruguay, was appointed as Apostolic Nuncio to Bulgaria

2014.04

Poland Archbishop Janusz Bolonek resigned as Apostolic Nuncio to Bulgaria and Apostolic Nuncio to Macedonia

2014.03.10

Italy Archbishop Francesco De Nittis, Apostolic Nuncio emeritus to Uruguay, passed away at 80

2014.02.11

Uruguay Archbishop Nicolás Cotugno Fanizzi, S.D.B. resigned as Metropolitan Archbishop of Montevideo (Uruguay)

Uruguay Bishop Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B., Titular Bishop of Phelbes and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay), was promoted as Metropolitan Archbishop of Montevideo (Uruguay)

2013.01.12

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina), was appointed as Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians

2013.01

Uruguay Bishop Heriberto Andrés Bodeant Fernández, Bishop of Melo (Uruguay), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Carlos María Collazzi Irazábal, S.D.B. resigned as President of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Arturo Eduardo Fajardo Bustamante, Bishop of San José de Mayo (Uruguay), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Rodolfo Pedro Wirz Kraemer, Bishop of Maldonado–Punta del Este (Uruguay), was appointed as President of Episcopal Conference of Uruguay

2012.03.04

Uruguay Fr. Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B. was consecrated as Titular Bishop of Phelbes and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay)

2011.12.10

Uruguay Fr. Daniel Fernando Sturla Berhouet, S.D.B. was elected Titular Bishop of Phelbes and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay)

2011.06.22

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Auxiliary Bishop of São João Batista em Curitiba of the Ukrainians (Brazil), was appointed as Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2011.06.08

Brazil Bishop Roberto Francisco Ferrería Paz, Titular Bishop of Accia and Auxiliary Bishop of Niterói (Brazil), was appointed as Bishop of Campos (Brazil)

2011.05.14

Uruguay Prof. Guzmán Carriquiry Lecour, Undersecretary of Pontifical Council for the Laity, was appointed as Secretary of Pontifical Commission for Latin America

2011.05.04

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio to Bulgaria, was appointed as Apostolic Nuncio to Macedonia

2010.11.28

Uruguay Fr. Jaime Rafael Fuentes Martín was consecrated as Bishop of Minas (Uruguay)

2010.10.16

Uruguay Fr. Jaime Rafael Fuentes Martín was elected Bishop of Minas (Uruguay)

2010.03.20

Uruguay Fr. Alberto Sanguinetti Montero was consecrated as Bishop of Canelones (Uruguay)

2010.02.23

Uruguay Bishop Orlando Romero Cabrera resigned as Bishop of Canelones (Uruguay)

Uruguay Fr. Alberto Sanguinetti Montero was elected Bishop of Canelones (Uruguay)

2009.12.20

Uruguay Fr. Milton Luis Tróccoli Cebedio was consecrated as Titular Bishop of Munatiana and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay)

2009.11.27

Uruguay Fr. Milton Luis Tróccoli Cebedio was elected Titular Bishop of Munatiana and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay)

2009.07.03

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls

2009.07.01

Uruguay Bishop Francisco Domingo Barbosa Da Silveira resigned as Bishop of Minas (Uruguay)

2009.06.13

Uruguay Bishop Heriberto Andrés Bodeant Fernández, Titular Bishop of Ampora and Auxiliary Bishop of Salto (Uruguay), was appointed as Bishop of Melo (Uruguay)

Uruguay Bishop Luis del Castillo Estrada, S.J. resigned as Bishop of Melo (Uruguay)

2008.12.18

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Djibouti

2008.10.24

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Mozambique, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU)

2008.09.07

Uruguay Bishop Daniel Gil Zorrilla, S.J., Bishop emeritus of Salto (Uruguay), passed away at 78

2008.05.24

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio to Uruguay, was appointed as Apostolic Nuncio to Bulgaria

Italy Archbishop Anselmo Guido Pecorari was appointed as Apostolic Nuncio to Uruguay

2008.03.15

Uruguay Bishop Martín Pablo Pérez Scremini, Titular Bishop of Vazari and Auxiliary Bishop of Montevideo (Uruguay), was appointed as Bishop of Florida (Uruguay)

Uruguay Bishop Raúl Horacio Scarrone Carrero resigned as Bishop of Florida (Uruguay)

2008.02.22

Brazil Fr. Roberto Francisco Ferrería Paz was consecrated as Titular Bishop of Accia and Auxiliary Bishop of Niterói (Brazil)

2008.01.17

Italy Archbishop Anselmo Guido Pecorari resigned as Apostolic Nuncio to Rwanda

2007.12.19

Brazil Fr. Roberto Francisco Ferrería Paz was elected Titular Bishop of Accia and Auxiliary Bishop of Niterói (Brazil)

2007.09.16

Brazil Fr. Daniel Kozelinski Netto was consecrated as Titular Bishop of Eminentiana and Auxiliary Bishop of São João Batista em Curitiba of the Ukrainians (Brazil)

2007.09.08

Uruguay Fr. Arturo Eduardo Fajardo Bustamante was consecrated as Bishop of San José de Mayo (Uruguay)

2007.06.27

Uruguay Fr. Arturo Eduardo Fajardo Bustamante was elected Bishop of San José de Mayo (Uruguay)

2007.06.20

Brazil Fr. Daniel Kozelinski Netto was elected Auxiliary Bishop of São João Batista em Curitiba of the Ukrainians (Brazil) and Titular Bishop of Eminentiana

2007.06.12

Uruguay Bishop Marcelo Mendiharat Pommies, Bishop emeritus of Salto (Uruguay), passed away at 93

2007.04

Uruguay Bishop Carlos María Collazzi Irazábal, S.D.B., Bishop of Mercedes (Uruguay), was appointed as President of Episcopal Conference of Uruguay

Uruguay Bishop Pablo Jaime Galimberti di Vietri resigned as President of Episcopal Conference of Uruguay

2006.07.17

Italy Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo took possession as Cardinal-Deacon of S. Maria in Portico

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up