GCatholic.org


Recent Events

in Uganda

Uganda
DateDescendingRecent Events
2019.11.15

South Africa Fr. Joseph Kizito was elected Bishop of Aliwal (South Africa)

2019.07.06

Uganda Msgr. Serverus Jjumba was consecrated as Bishop of Masaka (Uganda)

2019.05.25

Uganda Fr. Joseph Eciru Oliach was consecrated as Bishop of Soroti (Uganda)

2019.04.16

Uganda Msgr. Serverus Jjumba was elected Bishop of Masaka (Uganda)

Uganda Bishop John Baptist Kaggwa resigned as Bishop of Masaka (Uganda)

2019.03.19

Uganda Archbishop Emmanuel Obbo, A.J. resigned as Apostolic Administrator of Soroti (Uganda)

Uganda Fr. Joseph Eciru Oliach was elected Bishop of Soroti (Uganda)

2019.02.04

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Special Representative to African Union (AU), Apostolic Nuncio to Djibouti and Apostolic Delegate to Somalia, was appointed as Apostolic Nuncio to Uganda

2018.11.23

Uganda Bishop Giuseppe Franzelli, M.C.C.J. resigned as Bishop of Lira (Uganda)

Uganda Bishop Sanctus Lino Wanok, Bishop of Nebbi (Uganda), was appointed as Bishop of Lira (Uganda)

2018.11.14

Uganda Bishop Robert Kisaija Muhiirwa, Bishop of Fort Portal (Uganda), was appointed as Vice-President of Uganda Episcopal Conference

Uganda Archbishop John Baptist Odama resigned as President of Uganda Episcopal Conference

Uganda Bishop Joseph Anthony Zziwa, Bishop of Kiyinda–Mityana (Uganda) and Vice-President of Uganda Episcopal Conference, was appointed as President of Uganda Episcopal Conference

2018.07.21

Uganda Bishop Joseph Oyanga, Bishop emeritus of Lira (Uganda), passed away at 82

2018.07.04

USA Archbishop Michael August Blume, S.V.D., Apostolic Nuncio to Uganda, was appointed as Apostolic Nuncio to Hungary

2017.08.12

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos, was appointed as Apostolic Nuncio to Myanmar

2016.12.07

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Belgium, was appointed as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.10.12

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria and Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Belgium

2016.09.01

Uganda Bishop Frederick Drandua, Bishop emeritus of Arua (Uganda), passed away at 73

2016.06.29

Uganda Bishop Robert Marie Gay, M. Afr., Bishop emeritus of Kabale (Uganda), passed away at 89

2016.04.12

France Archbishop Christophe Pierre, Apostolic Nuncio to Mexico, was appointed as Apostolic Nuncio to United States of America

2016.02.28

Uganda Fr. Vincent Kirabo was consecrated as Bishop of Hoima (Uganda)

2016.02.11

Uganda Bishop John Baptist Kakubi, Bishop emeritus of Mbarara (Uganda), passed away at 86

2016.01.03

Uganda Bishop Barnabas R. Halem ’Imana, Bishop emeritus of Kabale (Uganda), passed away at 87

2015.12.18

Tanzania Bishop Placidus Gervasius Nkalanga, O.S.B., Bishop emeritus of Bukoba (Tanzania), passed away at 96

2015.11.30

Uganda Bishop Lambert Bainomugisha resigned as Apostolic Administrator of Hoima (Uganda)

Uganda Fr. Vincent Kirabo was elected Bishop of Hoima (Uganda)

2015.08.19

Uganda Bishop Paul Lokiru Kalanda, Bishop emeritus of Fort Portal (Uganda), passed away at 88

2015.06.13

Germany Cardinal Karl-Josef Rauber took possession as Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2015.02.14

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana, was created Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2014.11.04

Uganda Bishop Christopher Kakooza, Titular Bishop of Casæ in Numidia and Auxiliary Bishop of Kampala (Uganda), was appointed as Bishop of Lugazi (Uganda)

Uganda Bishop Matthias Ssekamanya resigned as Bishop of Lugazi (Uganda)

2014.09.10

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Ethiopia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Djibouti and Apostolic Delegate to Somalia

2014.07.12

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Honduras, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia and Special Representative to African Union (AU)

Uganda Fr. Francis Aquirinus Kibira was consecrated as Bishop of Kasese (Uganda)

2014.05.24

Uganda Fr. Damiano Giulio Guzzetti, M.C.C.J. was consecrated as Bishop of Moroto (Uganda)

2014.04.15

Uganda Fr. Francis Aquirinus Kibira was elected Bishop of Kasese (Uganda)

Uganda Bishop Egidio Nkaijanabwo resigned as Bishop of Kasese (Uganda)

2014.04.11

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana and Apostolic Nuncio emeritus to Luxembourg, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Germany)

2014.02.20

Uganda Fr. Damiano Giulio Guzzetti, M.C.C.J. was elected Bishop of Moroto (Uganda)

Uganda Bishop Henry Apaloryamam Ssentongo resigned as Bishop of Moroto (Uganda)

2014.02.08

Uganda Bishop Deogratias Muganwa Byabazaire, Bishop of Hoima (Uganda), passed away at 72

2014.01.02

Uganda Archbishop Denis Kiwanuka Lote resigned as Metropolitan Archbishop of Tororo (Uganda)

Uganda Bishop Emmanuel Obbo, A.J., Bishop of Soroti (Uganda), was promoted as Apostolic Administrator of Soroti (Uganda) and Metropolitan Archbishop of Tororo (Uganda)

2013.12.13

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria, was appointed as Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS)

2013.02.02

USA Archbishop Michael August Blume, S.V.D., Apostolic Nuncio to Benin and Apostolic Nuncio to Togo, was appointed as Apostolic Nuncio to Uganda

2012.09.30

Uganda Bishop Joseph Benard Willigers, M.H.M., Bishop emeritus of Jinja (Uganda), passed away at 81

2012.08.04

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Nuncio to Uganda, was appointed as Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos

2011.04.30

Uganda Msgr. Sanctus Lino Wanok was consecrated as Bishop of Nebbi (Uganda)

2011.02.08

Uganda Bishop Martin Luluga resigned as Bishop of Nebbi (Uganda)

Uganda Msgr. Sanctus Lino Wanok was elected Bishop of Nebbi (Uganda)

2010.10.20

Uganda Bishop Sabino Ocan Odoki, Titular Bishop of Sabrata, Auxiliary Bishop of Gulu (Uganda) and Apostolic Administrator of Arua (Uganda), was appointed as Bishop of Arua (Uganda)

2010.03.02

Uganda Bishop Charles Martin Wamika, Titular Bishop of Tacapæ and Auxiliary Bishop of Tororo (Uganda), was appointed as Bishop of Jinja (Uganda)

Uganda Bishop Joseph Benard Willigers, M.H.M. resigned as Bishop of Jinja (Uganda)

2010.02.02

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles, Apostolic Delegate to Comoro Islands and Apostolic Nuncio to Mauritius, was appointed as Apostolic Nuncio to Nigeria

2010

Uganda Msgr. John Baptist Kauta was appointed as Secretary General of Uganda Episcopal Conference

Uganda Archbishop John Baptist Odama, Metropolitan Archbishop of Gulu (Uganda), was appointed as President of Uganda Episcopal Conference

Uganda Bishop Matthias Ssekamanya resigned as President of Uganda Episcopal Conference

Uganda Bishop Joseph Anthony Zziwa, Bishop of Kiyinda–Mityana (Uganda), was appointed as Vice-President of Uganda Episcopal Conference

2009.12.30

Uganda Bishop Adrian Kivumbi Ddungu, Bishop emeritus of Masaka (Uganda), passed away at 86

...

as of 2019.11.17

© 2019 GCatholic.org

Up