Recent Events

in Ukraine

Ukraine
DateDescendingRecent Events
2022.09.19

Ukraine Fr. Maksim Ryabukha, S.D.B., was elected Titular Bishop of Stephaniacum and Auxiliary Bishop of Donets’k of the Ukrainians (Ukraine)

2022.07.19

Ukraine Fr. Robert Roman Lisseiko, O.S.B.M., was appointed as Protoarchimandrite of Basilian Order of Saint Josaphat

2022.07.04

England Bishop Hlib Borys Sviatoslav Lonchyna, M.S.U., resigned as Apostolic Visitator in Ireland of the Ukrainians

2022.04.29

Uzbekistan Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv., Apostolic Administrator of Uzbekistan (Uzbekistan), was appointed as Vice-President of Bishops’ Conference of Central Asia

2022.01.28

Ukraine Bishop Mykola Petro Luchok, O.P., Auxiliary Bishop of Mukacheve (Ukraine), was appointed as Apostolic Administrator of Mukacheve (Ukraine)

Ukraine Bishop Antal Majnek, O.F.M., resigned as Bishop of Mukacheve (Ukraine)

2021.09.12

Poland Cardinal Stefan Wyszyński, Cardinal-Priest of S. Maria in Trastevere, Metropolitan Archbishop of Warszawa (Poland) and Metropolitan Archbishop of Gniezno (Poland), was beatified

Poland Sr. Elżbieta od Ukrzyżowania Pana Jezusa Czacka (Róża), F.S.K., was beatified

2021.08.14

Lithuania Msgr. Visvaldas Kulbokas was consecrated as Titular Archbishop of Martana and Apostolic Nuncio to Ukraine

2021.06.15

Lithuania Msgr. Visvaldas Kulbokas was elected Titular Archbishop of Martana and Apostolic Nuncio to Ukraine

2021.06.05

Slovenia Archbishop Ivan Jurkovič, Permanent Observer to United Nations Office and Specialized Institutions in Geneva (UNOG), Permanent Observer to World Trade Organization (WTO) and Representative to International Organization for Migration (IOM), was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2021.06.02

Serbia Bishop Đura Džudžar resigned as Vice-President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

2021.04.06

Ukraine Bishop Jan Purwiński, Bishop emeritus of Kyïv–Žytomyr (Ukraine), passed away at 86

2021.02.18

Germany Bishop Bohdan Dzyurakh, C.SS.R., Bishop of Curia of the Ukrainians, was appointed as Apostolic Exarch of Germany and Scandinavia of the Ukrainians (Germany)

2020.12.31

USA Archbishop Thomas Edward Gullickson resigned as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

2020.11.20

Ukraine Fr. Vasyl Ivaniv, C.SS.R., resigned as Administrator of Missionary Congregation of Saint Andrew the Apostle

Ukraine Fr. Ivan Pavlo Senkiv, C.M.S.A.A., was appointed as Superior General of Missionary Congregation of Saint Andrew the Apostle

2020.10.27

Ukraine Bishop Jan Niemiec, Auxiliary Bishop of Kamyanets-Podilsky (Ukraine), passed away at 62

2020.09.05

Ukraine Cardinal Marian Jaworski, Cardinal-Priest of S. Sisto and Metropolitan Archbishop emeritus of Lviv (Ukraine), passed away at 94

2020.07.20

Ukraine Bishop Nil Yuriy Lushchak, O.F.M., Auxiliary Bishop of Mukacheve of the Ruthenians (Ukraine), was appointed as Apostolic Administrator of Mukacheve of the Ruthenians (Ukraine)

2020.07.14

Ukraine Bishop Milan Šášik, C.M., Bishop of Mukacheve of the Ruthenians (Ukraine), passed away at 67

2020.07.04

Italy Archbishop Claudio Gugerotti, Apostolic Nuncio to Ukraine, was appointed as Apostolic Nuncio to Great Britain

2020.06.07

Australia Fr. Mykola Bychok, C.SS.R., was consecrated as Bishop of Saints Peter and Paul of Melbourne of the Ukrainians (Australia)

2020.05.02

Ukraine Fr. Illya Mamchak, M.S.U., resigned as Hegumen of Ukrainian Studite Monks

2020.04.06

USA Archbishop Stephen Sulyk, Metropolitan Archbishop emeritus of Philadelphia of the Ukrainians (USA), passed away at 95

2020.03.12

Ukraine Fr. Igor Leonidovich Kovalevsky resigned as General Secretary of Conference of Catholic Bishops of Russia

2020.02.18

Ukraine Bishop Bronislaw Bernacki resigned as Bishop of Odessa–Simferopol (Ukraine)

Ukraine Bishop Stanislav Szyrokoradiuk, O.F.M., succeeded as Bishop of Odessa–Simferopol (Ukraine)

2020.02.14

Ukraine Fr. Pavlo Honcharuk was consecrated as Bishop of Kharkiv–Zaporizhia (Ukraine)

2020.01.15

Australia Fr. Mykola Bychok, C.SS.R., was elected Bishop of Saints Peter and Paul of Melbourne of the Ukrainians (Australia)

2020.01.12

Ukraine Fr. Stepan Sus was consecrated as Titular Bishop of Zygris and Bishop of Curia of the Ukrainians

2020.01.06

Ukraine Fr. Pavlo Honcharuk was elected Bishop of Kharkiv–Zaporizhia (Ukraine)

Ukraine Bishop Stanislav Szyrokoradiuk, O.F.M., resigned as Apostolic Administrator of Kharkiv–Zaporizhia (Ukraine)

2019.12.10

Ukraine Fr. Mykola Petro Luchok, O.P., was consecrated as Titular Bishop of Giru Marcelli and Auxiliary Bishop of Mukacheve (Ukraine)

2019.12.01

Ukraine Fr. Ivan Kulyk was consecrated as Bishop of Kamyanets-Podilsky of the Ukrainians (Ukraine)

2019.11.15

Ukraine Fr. Stepan Sus was elected Titular Bishop of Zygris and Bishop of Curia of the Ukrainians

2019.11.11

Ukraine Fr. Mykola Petro Luchok, O.P., was elected Titular Bishop of Giru Marcelli and Auxiliary Bishop of Mukacheve (Ukraine)

2019.11.09

Ukraine Fr. Oleksandr Yazlovetskiy was consecrated as Titular Bishop of Tulana and Auxiliary Bishop of Kyïv–Žytomyr (Ukraine)

2019.09.18

Ukraine Fr. Oleksandr Yazlovetskiy was elected Titular Bishop of Tulana and Auxiliary Bishop of Kyïv–Žytomyr (Ukraine)

2019.09.10

Ukraine Archbishop Vasyl Semeniuk resigned as Patriarchal Administrator of Kamyanets-Podilsky of the Ukrainians (Ukraine)

Ukraine Fr. Ivan Kulyk was elected Bishop of Kamyanets-Podilsky of the Ukrainians (Ukraine)

2019.09.01

England Bishop Hlib Borys Sviatoslav Lonchyna, M.S.U., resigned as Bishop of Holy Family of London of the Ukrainians (England)

2019.07.17

USA Sr. Dia Stasiuk, O.S.B.M., resigned as Superior General of Sisters of the Order of St. Basil the Great

2019.06.01

Kazakhstan Archpriest Vasyl Hovera was appointed as Apostolic Administrator of Kazakhstan and Central Asia of the Kazakhs (Kazakhstan)

2019.02.18

England Bishop Hlib Borys Sviatoslav Lonchyna, M.S.U., Apostolic Visitator in Ireland of the Ukrainians and Bishop of Holy Family of London of the Ukrainians (England), was appointed as Apostolic Administrator of Saint-Vladimir-le-Grand de Paris of the Ukrainians (France)

USA Bishop Andriy Rabiy resigned as Apostolic Administrator of Philadelphia of the Ukrainians (USA)

2019.02.02

Ukraine Bishop Stanislav Szyrokoradiuk, O.F.M., Bishop of Kharkiv–Zaporizhia (Ukraine), was appointed as Apostolic Administrator of Kharkiv–Zaporizhia (Ukraine) and Coadjutor Bishop of Odessa–Simferopol (Ukraine)

2018.12.06

Serbia Bishop Đura Džudžar, Titular Bishop of Acrassus, Apostolic Exarch of Serbia of the Croatians (Serbia) and Vice-President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius, was appointed as Bishop of Saint Nicholas of Ruski Krstur of the Croatians (Serbia)

2018.12.01

Ukraine Archbishop Mieczysław Mokrzycki, President of Episcopal Conference of Ukraine and Metropolitan Archbishop of Lviv (Ukraine), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Ukraine

Ukraine Bishop Bronislaw Bernacki, Bishop of Odessa–Simferopol (Ukraine), was appointed as President of Episcopal Conference of Ukraine

2018.07.12

Ukraine Fr. Petro Loza, C.SS.R., was consecrated as Titular Bishop of Panium and Auxiliary Bishop of Sokal–Zhovkva of the Ukrainians (Ukraine)

2018.05.10

Hungary Fr. Ábel Antal Szocska, O.S.B.M., was consecrated as Bishop of Nyíregyháza of the Hungarians (Hungary)

2018.04.16

USA Bishop Andriy Rabiy, Auxiliary Bishop of Philadelphia of the Ukrainians (USA), was appointed as Apostolic Administrator of Philadelphia of the Ukrainians (USA)

2018.04.12

Ukraine Fr. Petro Loza, C.SS.R., was elected Titular Bishop of Panium and Auxiliary Bishop of Sokal–Zhovkva of the Ukrainians (Ukraine)

2018.04.07

Hungary Fr. Ábel Antal Szocska, O.S.B.M., Apostolic Administrator of Nyíregyháza of the Hungarians (Hungary), was elected Bishop of Nyíregyháza of the Hungarians (Hungary)

2017.12

Italy Archbishop Antonio Franco resigned as Assessor of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem

2017.11.01

Ukraine Fr. Vasyl Ivaniv, C.SS.R., was appointed as Administrator of Missionary Congregation of Saint Andrew the Apostle

2017.09.12

Ukraine Diocese of Chernivtsi (Ukrainian Rite) was established (from Diocese of Kolomyia–Chernivtsi and became suffragan of Ivano-Frankivsk) (Ukraine)

Ukraine Diocese of Kolomyia–Chernivtsi (Ukrainian Rite) was renamed as Diocese of Kolomyia (lost territory to establish Diocese of Chernivtsi) (Ukraine)

Ukraine Bishop Yosafat Moschych, C.M.S.A.A., Titular Bishop of Pulcheriopolis and Auxiliary Bishop of Ivano-Frankivsk of the Ukrainians (Ukraine), was appointed as Bishop of Chernivtsi of the Ukrainians (Ukraine)

...

Last updated on 2022.09.19

© 2022 GCatholic.org

Up