GCatholic.org


Recent Events

in Taiwan

Taiwan
DateDescendingRecent Events
2019.09.28

Taiwan Sr. Cecilia Wang (王彩俶), O.S.U. resigned as Prioress General of Order of St. Ursula of the Roman Union (Ursuline Sisters)

2018.09.21

Poland Archbishop Juliusz Janusz (尤雅士) resigned as Apostolic Nuncio to Slovenia and Apostolic Delegate to Kosovo

2018.04.07

USA Archbishop Paul Fitzpatrick Russell (陸思道), Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Azerbaigian

2018.01.18

Taiwan Bishop Joseph Wang Yu-jung (王愈榮), Bishop emeritus of Taichung 臺中 (Taiwan), passed away at 86

2017.12.11

Taiwan Bishop John Baptist Tseng Chien-tsi (曾建次) resigned as Auxiliary Bishop of Hualien 花蓮 (Taiwan)

2017.10.18

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Iceland, Apostolic Nuncio to Sweden, Apostolic Nuncio to Denmark and Apostolic Nuncio to Finland, was appointed as Apostolic Nuncio to Norway

2017.10.12

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Iceland, Apostolic Nuncio to Sweden and Apostolic Nuncio to Denmark, was appointed as Apostolic Nuncio to Finland

2017.09.12

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德) resigned as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.08.22

Taiwan Archbishop Matthew Kia Yen-wen (賈彥文), Metropolitan Archbishop emeritus of Taipei 臺北 (Taiwan) and Vice-President emeritus of Chinese Bishops’ Conference, passed away at 92

2017.06.13

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Iceland and Apostolic Nuncio to Sweden, was appointed as Apostolic Nuncio to Denmark

2017.05.07

Ireland Archbishop Thomas A. White (陶懷德), Apostolic Nuncio emeritus to Kiribati, Apostolic Nuncio emeritus to Vanuatu, Apostolic Nuncio emeritus to Tonga, Apostolic Nuncio emeritus to Samoa, Apostolic Nuncio emeritus to Micronesia, Apostolic Nuncio emeritus to New Zealand, Apostolic Nuncio emeritus to Marshall Islands, Apostolic Nuncio emeritus to Nauru, Apostolic Pro-Nuncio emeritus to Fiji Islands and Apostolic Delegate emeritus to Pacific Ocean, passed away at 85

2017.04.06

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Peru, was appointed as Apostolic Nuncio to Iceland and Apostolic Nuncio to Sweden

2016.06.03

USA Msgr. Paul Fitzpatrick Russell (陸思道) was consecrated as Titular Archbishop of Novi, Apostolic Nuncio to Turkmenistan and Apostolic Nuncio to Turkey

2016.03.19

Bosnia and Herzegovina Msgr. Slađan Ćosić (高德隆) was appointed as Pro-Chargé d’affaires in China

USA Msgr. Paul Fitzpatrick Russell (陸思道), Chargé d’affaires in China, was elected Titular Archbishop of Novi, Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan

2016.03.06

Malta Archbishop Paolo Giglio (吉立友), Apostolic Nuncio emeritus to Egypt and Delegate emeritus to League of Arab States (LAS), passed away at 89

2015.02.17

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo, was appointed as Apostolic Nuncio to Australia

2015

Taiwan Archbishop Thomas Yeh Sheng-nan (葉勝男) resigned as Apostolic Nuncio to Algeria and Apostolic Nuncio to Tunisia

2012.12.08

India Archbishop Ambrose Madtha (安博思), Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire, passed away at 57

2012.08.23

Taiwan Bishop Paul Cheng Shi-guang (Ch’eng Shih-kuang) (成世光), Bishop emeritus of Tainan 臺南 (Taiwan), passed away at 96

2012.08.22

Taiwan Cardinal Paul Shan Kuo-hsi (單國璽), S.J., Cardinal-Priest of S. Crisogono and Bishop emeritus of Kaohsiung 高雄 (Taiwan), passed away at 88

2012.03

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤) resigned as Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Botswana

2011.11.15

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德), Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2011.10.15

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Botswana, was appointed as Apostolic Nuncio to Peru

2011.08.15

India Archbishop Joseph Chennoth (車納德), Apostolic Nuncio to Tanzania, was appointed as Apostolic Nuncio to Japan

2011.02.10

Poland Archbishop Juliusz Janusz (尤雅士), Apostolic Nuncio to Hungary, was appointed as Apostolic Nuncio to Slovenia and Apostolic Delegate to Kosovo

2010.11.20

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Pakistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo

2010.05.08

China Fr. Joseph Cai Bing-rui (蔡炳瑞) was consecrated as Bishop of Xiamen 廈門 (China)

2010

China Fr. Joseph Cai Bing-rui (蔡炳瑞) was elected Bishop of Xiamen 廈門 (China)

Taiwan Sr. Ausilia Chang Hiang-Chu, F.M.A. resigned as President of Pontifical Faculty of Education Sciences (Auxilium)

2009.11.21

Taiwan Bishop Peter Liu Cheng-chung (劉振忠), Bishop of Kaohsiung 高雄 (Taiwan) and Vice-President of Chinese Regional Bishops’ Conference, was promoted as Archbishop ad personam

2009.04.27

Taiwan Fr. Otfried Chen (陳科) was appointed as Secretary General of Chinese Regional Bishops’ Conference

2009.02.17

Taiwan Bishop Andrew Qian Zhi-chun (Tsien Chih-ch’un) (錢志純), Bishop emeritus of Hualien 花蓮 (Taiwan), passed away at 82

2009.02.07

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho and Apostolic Nuncio to Swaziland, was appointed as Apostolic Nuncio to Botswana

2008.07.29

India Msgr. Ambrose Madtha (安博思) was consecrated as Titular Archbishop of Naissus and Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2008.05.08

India Msgr. Ambrose Madtha (安博思), Chargé d’affaires in China, was elected Titular Archbishop of Naissus and Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2008.03.28

Taiwan Archbishop Joseph Cheng Tsai-fa (鄭再發) resigned as Pro-President of Chinese Regional Bishops’ Conference

Taiwan Bishop Peter Liu Cheng-chung (劉振忠), Bishop of Kaohsiung 高雄 (Taiwan), was appointed as Vice-President of Chinese Regional Bishops’ Conference

2008.01.24

Taiwan Bishop Thomas Chung An-zu (鍾安住), Titular Bishop of Munatiana and Auxiliary Bishop of Taipei 臺北 (Taiwan), was appointed as Bishop of Chiayi 嘉義 (Taiwan)

2008

USA Msgr. Paul Fitzpatrick Russell (陸思道) was appointed as Chargé d’affaires in China

2007.11.27

Taiwan Archbishop John Hung Shan-chuan (洪山川), S.V.D., Metropolitan Archbishop of Taipei 臺北 (Taiwan), was appointed as President of Chinese Regional Bishops’ Conference

2007.11.09

Taiwan Archbishop Joseph Cheng Tsai-fa (鄭再發) resigned as Metropolitan Archbishop of Taipei 臺北 (Taiwan)

Taiwan Bishop John Hung Shan-chuan (洪山川), S.V.D., Bishop of Chiayi 嘉義 (Taiwan), was promoted as Metropolitan Archbishop of Taipei 臺北 (Taiwan)

2007.10

Taiwan Sr. Cecilia Wang (王彩俶), O.S.U. was appointed as Prioress General of Order of St. Ursula of the Roman Union (Ursuline Sisters)

2007.09.25

Taiwan Fr. Martin Su Yao-wen (蘇耀文) was consecrated as Bishop of Taichung 臺中 (Taiwan)

2007.06.25

Taiwan Fr. Martin Su Yao-wen (蘇耀文) was elected Bishop of Taichung 臺中 (Taiwan)

Taiwan Bishop Joseph Wang Yu-jung (王愈榮) resigned as Bishop of Taichung 臺中 (Taiwan)

2007.04.18

Italy Archbishop Piero Biggio (畢齊樂), Apostolic Nuncio emeritus to Sweden, Apostolic Nuncio emeritus to Norway, Apostolic Nuncio emeritus to Iceland, Apostolic Nuncio emeritus to Finland and Apostolic Nuncio emeritus to Denmark, passed away at 69

2006.12.30

Taiwan Fr. Thomas Chung An-zu (鍾安住) was consecrated as Titular Bishop of Munatiana and Auxiliary Bishop of Taipei 臺北 (Taiwan)

2006.10.31

Taiwan Fr. Thomas Chung An-zu (鍾安住) was elected Titular Bishop of Munatiana and Auxiliary Bishop of Taipei 臺北 (Taiwan)

2006.09.23

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Lesotho, was appointed as Apostolic Nuncio to Swaziland

2006.09.06

USA Archbishop-elect James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia and Apostolic Nuncio to South Africa, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho

2006.08.17

USA Msgr. James Patrick Green (格霖澤) was elected Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Titular Archbishop of Altino

2006.06.24

Taiwan Fr. John Baptist Lee Keh-mien (李克勉) was consecrated as Bishop of Hsinchu 新竹 (Taiwan)

2006.04.06

Taiwan Archbishop Joseph Cheng Tsai-fa (鄭再發) resigned as Apostolic Administrator of Hsinchu 新竹 (Taiwan)

Taiwan Fr. John Baptist Lee Keh-mien (李克勉) was elected Bishop of Hsinchu 新竹 (Taiwan)

2006.03.31

Philippines Archbishop Adolfo Tito Yllana (易福霖), Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Pakistan

2006.02.28

Taiwan Fr. John Hung Shan-chuan (洪山川), S.V.D. was consecrated as Bishop of Chiayi 嘉義 (Taiwan)

2006.01.16

Taiwan Fr. John Hung Shan-chuan (洪山川), S.V.D. was elected Bishop of Chiayi 嘉義 (Taiwan)

2006.01.05

Taiwan Bishop Peter Liu Cheng-chung (劉振忠) succeeded as Bishop of Kaohsiung 高雄 (Taiwan)

Taiwan Cardinal Paul Shan Kuo-hsi (單國璽), S.J. resigned as Bishop of Kaohsiung 高雄 (Taiwan)

...

as of 2019.11.11

© 2019 GCatholic.org

Up