GCatholic.org


Recent Events

in Syria

Syria
DateDescendingRecent Events
2019.01.08

Syria Bishop Armando Bortolaso, S.D.B., Vicar Apostolic emeritus of Aleppo (Syria), passed away at 92

2018.12.22

Syria Archbishop Nicolas Antipa, B.A. resigned as Metropolitan Archbishop of Bosra–Hauran of the Greek-Melkites (Syria)

Syria Archimandrite Elias El-Debei was elected Metropolitan Archbishop of Bosra–Hauran of the Greek-Melkites (Syria)

2018.09.13

Iraq Archbishop Emmanuel Dabbaghian, Archbishop emeritus of Baghdad of the Armenians (Iraq), passed away at 84

2018.08.12

France Fr. Elie Yéghia Yéghiayan was consecrated as Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France) and Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

2018.06.23

France Bishop Jean Teyrouz, I.C.P.B. resigned as Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France) and Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

France Fr. Elie Yéghia Yéghiayan was elected Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France) and Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

2018.04.04

Lebanon Patriarch Ignace Pierre VIII Abdel-Ahad, Patriarch emeritus of Antioch of the Syriacs (Lebanon) and President emeritus of Synod of the Syriac Catholic Church, passed away at 87

2017.12

Iraq Archbishop Emmanuel Dabbaghian resigned as Archbishop of Baghdad of the Armenians (Iraq)

2017.06.22

Syria Patriarch Youssef Absi was granted ecclesiastical communion by the Pope as Patriarch of Antioch of the Greek-Melkites (Syria), Patriarch of Alexandria of the Greek-Melkites and Patriarch of Jerusalem of the Greek-Melkites

2017.06.21

Syria Fr. Rami Al-Kabalan was appointed as Apostolic Visitator in Western Europe of the Syriacs

2017.06.20

Syria Archbishop Joseph Absi, M.S.P., Titular Archbishop of Tarsus of the Greek-Melkites and Auxiliary Bishop of Damascus of the Greek-Melkites (Syria), was elected Patriarch of Antioch of the Greek-Melkites (Syria), Patriarch of Alexandria of the Greek-Melkites and Patriarch of Jerusalem of the Greek-Melkites

2017.05.06

Syria Archbishop Youssef Anis Abi-Aad, Prado, Archbishop emeritus of Aleppo of the Maronites (Syria), passed away at 77

Syria Patriarch Gregorios III Laham resigned as Patriarch of Antioch of the Greek-Melkites (Syria), Patriarch of Alexandria of the Greek-Melkites, Patriarch of Jerusalem of the Greek-Melkites, President of Synod of the Greek-Melkite Catholic Church and President of Assembly of Catholic Ordinaries in Syria

2017.03.25

Italy Cardinal Mario Zenari took possession as Cardinal-Deacon of S. Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta Cavalleggeri

2017.01.01

Palestine Archbishop Hilarion Capucci, B.A., Protosyncellus emeritus of Jerusalem of the Greek-Melkites (Palestine), passed away at 94

2016.11.19

Italy Archbishop Mario Zenari, Titular Archbishop of Zuglio and Apostolic Nuncio to Syria, was created Cardinal-Deacon of S. Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta Cavalleggeri

2016.05.07

Syria Fr. Théophile Philippe Barakat was consecrated as Metropolitan Archbishop of Homs of the Syriacs (Syria)

2016.04.15

Syria Fr. Théophile Philippe Barakat was elected Metropolitan Archbishop of Homs of the Syriacs (Syria)

2015.12.07

Syria Fr. Joseph Tobji was consecrated as Archbishop of Aleppo of the Maronites (Syria)

2015.11.25

Jordan Bishop Kricor-Okosdinos Coussa, Bishop of Iskanderiya of the Armenians (Egypt), was appointed as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2015.11.21

Lebanon Fr. Kévork Assadourian was consecrated as Titular Bishop of Amida of the Armenians and Auxiliary Bishop of Beirut of the Armenians (Lebanon)

Iran Fr. Sarkis Davidian, I.C.P.B. was consecrated as Bishop of Ispahan of the Armenians (Iran)

2015.10.31

Syria Fr. Joseph Tobji was elected Archbishop of Aleppo of the Maronites (Syria)

2015.10.30

Jordan Msgr. Kevork Noradouguian (Dankayé) resigned as Procurator at Rome of the Armenians

2015.10.26

Syria Bishop Giuseppe Nazzaro, O.F.M., Vicar Apostolic emeritus of Aleppo (Syria), passed away at 77

2015.10.01

Iran Fr. Sarkis Davidian, I.C.P.B. was elected Bishop of Ispahan of the Armenians (Iran)

2015.09.05

Lebanon Fr. Kévork Assadourian was elected Titular Bishop of Amida of the Armenians and Auxiliary Bishop of Beirut of the Armenians (Lebanon)

Italy Archbishop Diego Causero resigned as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

2015.08.26

Canada Bishop Georges Abi-Saber, O.L.M., Bishop emeritus of Saint-Maron de Montréal of the Maronites (Canada), passed away at 92

2015.07.25

Lebanon Patriarch Grégoire Pierre XX Ghabroyan was granted ecclesiastical communion by the Pope as Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon) and President of Synod of the Armenian Catholic Church

2015.07.24

Lebanon Bishop Grégoire Ghabroyan, I.C.P.B., Patriarchal Administrator of Cilicia of the Armenians (Lebanon), was elected Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon)

2015.04.18

Syria Fr. Antoine Chbeir was consecrated as Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

2015.03.14

Syria Fr. Antoine Chbeir was elected Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

Lebanon Bishop Elias Slaiman, Bishop of Latakia of the Maronites (Syria), was appointed as President of Patriarchal Appeals Tribunal of the Maronites

2014.07.21

Brazil Archbishop Farès Maakaroun resigned as Archbishop-Bishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo of the Greek-Melkites (Brazil)

2014.06.21

Lebanon Archbishop Michel Abrass, Bishop of Curia of the Greek-Melkites and Titular Archbishop of Myra of the Greek-Melkites, was appointed as Metropolitan Archbishop of Tyr of the Greek-Melkites (Lebanon)

2014.01.11

Syria Fr. Georges Abou Khazen, O.F.M. was consecrated as Vicar Apostolic of Aleppo (Syria) and Titular Bishop of Rusadus

2014

Syria Archbishop Joseph Absi, M.S.P. was appointed as Auxiliary Bishop of Damascus of the Greek-Melkites (Syria)

2013.11.04

Syria Fr. Georges Abou Khazen, O.F.M., Apostolic Administrator of Aleppo (Syria), was elected Titular Bishop of Rusadus and Vicar Apostolic of Aleppo (Syria)

2013.10.22

Syria Archbishop Théophile Georges Kassab, Metropolitan Archbishop of Homs of the Syriacs (Syria), passed away at 68

2013.09.27

Argentina Fr. Ibrahim Salameh, M.S.P. was consecrated as Apostolic Exarch of Argentina of the Greek-Melkites (Argentina) and Titular Bishop of Palmyra of the Greek-Melkites

2013.08.25

Syria Fr. Nicolas Antipa, B.A. was consecrated as Metropolitan Archbishop of Bosra–Hauran of the Greek-Melkites (Syria)

2013.08.15

Argentina Fr. Ibrahim Salameh, M.S.P. was elected Titular Bishop of Palmyra of the Greek-Melkites and Apostolic Exarch of Argentina of the Greek-Melkites (Argentina)

2013.06.08

Lebanon Bishop Grégoire Ghabroyan, I.C.P.B. resigned as Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

France Bishop Jean Teyrouz, I.C.P.B., Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France), was appointed as Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

2013.05.02

Syria Fr. Nicolas Antipa, B.A. was elected Metropolitan Archbishop of Bosra–Hauran of the Greek-Melkites (Syria)

2013.04.15

Syria Bishop Giuseppe Nazzaro, O.F.M. resigned as Vicar Apostolic of Aleppo (Syria)

2013.02.02

Lebanon Bishop Grégoire Ghabroyan, I.C.P.B. resigned as Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France)

France Bishop Jean Teyrouz, I.C.P.B., Titular Bishop of Melitene of the Armenians and Bishop of Curia of the Armenians, was appointed as Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France)

2013

Jordan Msgr. Kevork Noradouguian (Dankayé) was appointed as Procurator at Rome of the Armenians

2012.07.07

Iraq Archbishop Paul Coussa, Archbishop emeritus of Baghdad of the Armenians (Iraq), passed away at 94

2012.06.23

Syria Bishop Jean-Abdo Arbach, B.C., Apostolic Exarch of Argentina of the Greek-Melkites (Argentina) and Titular Bishop of Palmyra of the Greek-Melkites, was promoted as Metropolitan Archbishop of Homs of the Greek-Melkites (Syria)

2012.06.11

Syria Archbishop Raymond Eid, Archbishop emeritus of Damascus of the Maronites (Syria), passed away at 81

2012.04.16

Syria Archbishop Antoine Hamid Mourany, Archbishop emeritus of Damascus of the Maronites (Syria), passed away at 82

2012.04.07

Syria Cardinal Ignace Moussa I Daoud, Cardinal-Patriarch, Patriarch emeritus of Antioch of the Syriacs (Lebanon) and Patriarch ad personam, passed away at 81

2012.02.25

Lebanon Fr. Elias Slaiman was consecrated as Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

2012.01.16

Syria Bishop Massoud Massoud resigned as Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

Lebanon Fr. Elias Slaiman was elected Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

2011.09.15

Syria Archbishop Boulos Nassif Borkhoche, M.S.P. resigned as Metropolitan Archbishop of Bosra–Hauran of the Greek-Melkites (Syria)

...

as of 2019.01.09

© 2019 GCatholic.org

Up