GCatholic.org


Recent Events

in El Salvador

El Salvador
DateDescendingRecent Events
2019.06.12

Congo-Kinshasa Archbishop Léon Kalenga Badikebele, Apostolic Nuncio to Argentina, passed away at 62

2019.05.25

Italy Archbishop Luigi Pezzuto resigned as Apostolic Nuncio to Monaco

2018.05.25

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Guinea and Apostolic Nuncio to Mali, was appointed as Apostolic Nuncio to El Salvador

2018.03.29

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro, Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán and Major Penitentiary emeritus of Apostolic Penitentiary, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Portugal)

2018.03.17

Congo-Kinshasa Archbishop Léon Kalenga Badikebele, Apostolic Nuncio to El Salvador, Apostolic Nuncio to Belize and Extra-Regional Observer to Central American Integration System (SICA), was appointed as Apostolic Nuncio to Argentina

2017.12.07

El Salvador Bishop Fabio Reynaldo Colindres Abarca, Military Ordinary of El Salvador (El Salvador), was appointed as Bishop of San Miguel (El Salvador)

2017.07.02

El Salvador Cardinal Gregorio Rosa Chávez took possession as Cardinal-Priest of SS. Sacramento a Tor de’ Schiavi

2017.06.28

El Salvador Bishop Gregorio Rosa Chávez, Titular Bishop of Mulli and Auxiliary Bishop of San Salvador (El Salvador), was created Cardinal-Priest of SS. Sacramento a Tor de’ Schiavi

2016.11.26

El Salvador Archbishop José Luis Escobar Alas, Metropolitan Archbishop of San Salvador (El Salvador) and President of Episcopal Conference of El Salvador, was appointed as President of Episcopal Secretariat of Central America and Panama

2016.10.22

El Salvador Bishop José Oscar Barahona Castillo, Bishop emeritus of San Vicente (El Salvador), passed away at 77

2016.10.01

El Salvador Fr. Oswaldo Estéfano Escobar Aguilar, O.C.D. was consecrated as Bishop of Chalatenango (El Salvador)

2016.09

Italy Archbishop Giacinto Berloco resigned as Apostolic Nuncio to Belgium and Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.07.14

El Salvador Fr. Oswaldo Estéfano Escobar Aguilar, O.C.D. was elected Bishop of Chalatenango (El Salvador)

El Salvador Bishop Luis Morao Andreazza, O.F.M. resigned as Bishop of Chalatenango (El Salvador)

2016.05.27

Italy Archbishop Girolamo Prigione, Apostolic Nuncio emeritus to Mexico, passed away at 94

2016.03.12

El Salvador Fr. William Ernesto Iraheta Rivera was consecrated as Bishop of Santiago de María (El Salvador)

2016.02.09

El Salvador Bishop Miguel Angel Morán Aquino, Bishop of San Miguel (El Salvador), was appointed as Bishop of Santa Ana (El Salvador)

El Salvador Bishop Romeo Tovar Astorga, O.F.M. resigned as Bishop of Santa Ana (El Salvador)

2016.01.16

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro, was appointed as Apostolic Nuncio to Monaco

2016.01.04

El Salvador Bishop Rodrigo Orlando Cabrera Cuéllar resigned as Bishop of Santiago de María (El Salvador)

El Salvador Fr. William Ernesto Iraheta Rivera was elected Bishop of Santiago de María (El Salvador)

2015

Congo-Kinshasa Archbishop Léon Kalenga Badikebele, Apostolic Nuncio to El Salvador and Apostolic Nuncio to Belize, was appointed as Extra-Regional Observer to Central American Integration System (SICA)

2014.03.10

Italy Archbishop Francesco De Nittis, Apostolic Nuncio emeritus to Uruguay, passed away at 80

2014.02.05

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Mali

2013.11.06

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi was appointed as Apostolic Nuncio to Guinea

2013.09.21

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro resigned as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2013.04.16

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi resigned as Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2013.04.13

Congo-Kinshasa Archbishop Léon Kalenga Badikebele, Apostolic Nuncio to El Salvador, was appointed as Apostolic Nuncio to Belize

2013.02.22

Congo-Kinshasa Archbishop Léon Kalenga Badikebele, Apostolic Nuncio to Ghana, was appointed as Apostolic Nuncio to El Salvador

2012.11.17

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to El Salvador and Apostolic Nuncio to Belize, was appointed as Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro

2012.08.13

El Salvador Ms. Maite Uribe Bilbao was appointed as Director General of Teresian Association (T.A.)

2012.08.04

El Salvador Fr. Constantino Barrera Morales was consecrated as Bishop of Sonsonate (El Salvador)

2012.06.11

El Salvador Fr. Constantino Barrera Morales was elected Bishop of Sonsonate (El Salvador)

El Salvador Bishop Fabio Reynaldo Colindres Abarca resigned as Apostolic Administrator of Sonsonate (El Salvador)

2012.04.22

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro took possession as Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán

2012.03.24

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2012.03.17

Italy Msgr. Santo Rocco Gangemi was consecrated as Titular Archbishop of Umbriatico and Apostolic Nuncio to Solomon Islands

2012.03.02

El Salvador Bishop José Adolfo Mojica Morales, Bishop emeritus of Sonsonate (El Salvador), passed away at 75

2012.02.18

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Titular Archbishop of Beneventum and Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary, was created Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán

2012.01.27

Italy Msgr. Santo Rocco Gangemi was elected Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Titular Archbishop of Umbriatico

2012.01.05

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Secretary of Congregation for Bishops and Secretary of College of Cardinals, was appointed as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2011.10.08

El Salvador Bishop Fabio Reynaldo Colindres Abarca, Military Ordinary of El Salvador (El Salvador), was appointed as Apostolic Administrator of Sonsonate (El Salvador)

El Salvador Bishop José Adolfo Mojica Morales resigned as Bishop of Sonsonate (El Salvador)

2011.01.21

Malta Archbishop Emanuele Gerada, Apostolic Nuncio emeritus to Ireland, passed away at 90

2009.12.12

El Salvador Bishop José Elías Rauda Gutiérrez, O.F.M., Titular Bishop of Foratiana and Auxiliary Bishop of Santa Ana (El Salvador), was appointed as Bishop of San Vicente (El Salvador)

2009.10.21

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Secretary of Congregation for Bishops, was appointed as Secretary of College of Cardinals

2009.07.24

Italy Archbishop Giacinto Berloco, Apostolic Nuncio to Belgium, was appointed as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2009.07.03

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Apostolic Nuncio to Andorra, Apostolic Nuncio to Spain and Permanent Observer to World Tourism Organization (UNWTO), was appointed as Secretary of Congregation for Bishops

2009.06.18

Italy Archbishop Giacinto Berloco, Apostolic Nuncio to Venezuela, was appointed as Apostolic Nuncio to Belgium

2009.03

El Salvador Archbishop José Luis Escobar Alas, Metropolitan Archbishop of San Salvador (El Salvador), was appointed as President of Episcopal Conference of El Salvador

2008.12.27

El Salvador Bishop José Luis Escobar Alas, Bishop of San Vicente (El Salvador), was promoted as Metropolitan Archbishop of San Salvador (El Salvador)

El Salvador Archbishop Fernando Sáenz Lacalle resigned as Metropolitan Archbishop of San Salvador (El Salvador) and President of Episcopal Conference of El Salvador

2008.05.01

Congo-Kinshasa Fr. Léon Kalenga Badikebele was consecrated as Titular Archbishop of Magnetum and Apostolic Nuncio to Ghana

2008.04.19

El Salvador Fr. José Elías Rauda Gutiérrez, O.F.M. was consecrated as Titular Bishop of Foratiana and Auxiliary Bishop of Santa Ana (El Salvador)

2008.03.29

El Salvador Msgr. Fabio Reynaldo Colindres Abarca was consecrated as Military Ordinary of El Salvador (El Salvador)

2008.03.01

Congo-Kinshasa Fr. Léon Kalenga Badikebele was elected Apostolic Nuncio to Ghana and Titular Archbishop of Magnetum

2008.02.02

El Salvador Msgr. Fabio Reynaldo Colindres Abarca, Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of El Salvador (El Salvador), was elected Military Ordinary of El Salvador (El Salvador)

2008.01.25

El Salvador Fr. José Elías Rauda Gutiérrez, O.F.M. was elected Titular Bishop of Foratiana and Auxiliary Bishop of Santa Ana (El Salvador)

2007.12.07

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Apostolic Nuncio to Andorra and Apostolic Nuncio to Spain, was appointed as Permanent Observer to World Tourism Organization (UNWTO)

2007.04.21

El Salvador Bishop Eduardo Alas Alfaro resigned as Bishop of Chalatenango (El Salvador)

El Salvador Bishop Luis Morao Andreazza, O.F.M., Titular Bishop of Tullia and Auxiliary Bishop of Santa Ana (El Salvador), was appointed as Bishop of Chalatenango (El Salvador)

...

as of 2019.09.17

© 2019 GCatholic.org

Up