GCatholic.org


Recent Events

in South Sudan

South Sudan
DateDescendingRecent Events
2021.05.23

South Sudan Fr. Christian Carlassare, M.C.C.J., was consecrated as Bishop of Rumbek (South Sudan)

2021.04.05

South Sudan Archbishop Paulino Lukudu Loro, M.C.C.J., Metropolitan Archbishop emeritus of Juba (South Sudan), passed away at 80

2021.03.08

South Sudan Fr. Christian Carlassare, M.C.C.J., was elected Bishop of Rumbek (South Sudan)

2021.02.27

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako, Cardinal-Priest of S. Atanasio a Via Tiburtina and Metropolitan Archbishop emeritus of Khartoum (Sudan), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Sudan)

2021.01.24

South Sudan Fr. Matthew Remijio Adam Gbitiku was consecrated as Bishop of Wau (South Sudan)

2020.11.18

South Sudan Fr. Matthew Remijio Adam Gbitiku was elected Bishop of Wau (South Sudan)

2020.08.15

Egypt Fr. Camil Afram Antoine Semaan was consecrated as Patriarchal Exarch of Jerusalem (Palestine and Jordan) of the Syriacs (Palestine), Titular Bishop of Hierapolis in Syria of the Syriacs, Patriarchal Administrator of Cairo of the Syriacs (Egypt) and Patriarchal Administrator of Sudan and South Sudan of the Syriacs (Sudan)

2020.04.15

Egypt Bishop-elect Camil Afram Antoine Semaan, Patriarchal Exarch of Jerusalem (Palestine and Jordan) of the Syriacs (Palestine), was appointed as Patriarchal Administrator of Cairo of the Syriacs (Egypt) and Patriarchal Administrator of Sudan and South Sudan of the Syriacs (Sudan)

2020.04.09

Sudan Bishop Clément-Joseph Hannouche, Bishop of Cairo of the Syriacs (Egypt) and Protosyncellus of Sudan and South Sudan of the Syriacs (Sudan), passed away at 70

2020.03.28

Egypt Fr. Camil Afram Antoine Semaan, Patriarchal Administrator of Jerusalem (Palestine and Jordan) of the Syriacs (Palestine), was elected Titular Bishop of Hierapolis in Syria of the Syriacs and Patriarchal Exarch of Jerusalem (Palestine and Jordan) of the Syriacs (Palestine)

2020.03.22

South Sudan Archbishop Stephen Ameyu Martin Mulla, Metropolitan Archbishop of Juba (South Sudan), was appointed as Apostolic Administrator of Torit (South Sudan)

2019.12.12

South Sudan Archbishop Paulino Lukudu Loro, M.C.C.J., resigned as Metropolitan Archbishop of Juba (South Sudan)

South Sudan Bishop Stephen Ameyu Martin Mulla, Bishop of Torit (South Sudan), was promoted as Metropolitan Archbishop of Juba (South Sudan)

2019.11.20

Egypt Fr. Camil Afram Antoine Semaan was appointed as Patriarchal Administrator of Jerusalem (Palestine and Jordan) of the Syriacs (Palestine)

2019.07.28

South Sudan Fr. Stephen Nyodho Ador Majwok was consecrated as Bishop of Malakal (South Sudan)

2019.06.15

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Procurator at Rome of the Maronites

2019.05.25

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Kenya and Apostolic Nuncio to South Sudan, was appointed as Permanent Observer to United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat)

2019.05.23

South Sudan Fr. Stephen Nyodho Ador Majwok was elected Bishop of Malakal (South Sudan)

South Sudan Msgr. Roko Taban Mousa resigned as Apostolic Administrator of Malakal (South Sudan)

2019.05.10

Egypt Bishop Kricor-Okosdinos Coussa resigned as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2019.03.19

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Kenya, was appointed as Apostolic Nuncio to South Sudan

2019.03.03

South Sudan Fr. Stephen Ameyu Martin Mulla was consecrated as Bishop of Torit (South Sudan)

2019.02.16

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Nuncio to Eritrea, was appointed as Apostolic Nuncio to Kenya

2019.01.03

South Sudan Fr. Stephen Ameyu Martin Mulla was elected Bishop of Torit (South Sudan)

South Sudan Msgr. Thomas Oliha Attiyah, A.J., resigned as Apostolic Administrator of Torit (South Sudan)

2018.10.11

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2018.09.21

USA Archbishop Charles Daniel Balvo, Apostolic Nuncio to Kenya, Permanent Observer to United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) and Apostolic Nuncio to South Sudan, was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2018.02.09

Palestine Archbishop Joseph Jules Zerey resigned as Protosyncellus of Jerusalem of the Greek-Melkites (Palestine)

2018.01.05

South Sudan Bishop Vincent Mojwok Nyiker, Bishop emeritus of Malakal (South Sudan), passed away at 84

2017.03.06

South Sudan Bishop Rudolf Deng Majak, Bishop of Wau (South Sudan), passed away at 76

2016.12.10

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako resigned as Metropolitan Archbishop of Khartoum (Sudan)

2016.10

South Sudan Bishop Edward Hiiboro Kussala, Bishop of Tombura–Yambio (South Sudan), was appointed as President of Sudan Bishops’ Conference

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako resigned as President of Sudan Bishops’ Conference

2015.11.25

Egypt Bishop Kricor-Okosdinos Coussa, Bishop of Iskanderiya of the Armenians (Egypt), was appointed as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2015.10.28

Egypt Bishop Joseph Dergham, Bishop emeritus of Cairo of the Maronites (Egypt), passed away at 85

2015.06.25

Lebanon Patriarch Nersès Bédros XIX Tarmouni, Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon), passed away at 75

2015.04.13

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Procurator at Rome of the Maronites, was appointed as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2014.09.12

South Sudan Bishop Joseph Abangite Gasi, Bishop emeritus of Tombura–Yambio (South Sudan), passed away at 86

2014.06.07

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Sudan, was appointed as Apostolic Nuncio to Eritrea

2014.05.17

Netherlands Msgr. Hubertus Matheus Maria van Megen was consecrated as Titular Archbishop of Novaliciana and Apostolic Nuncio to Sudan

2014.03.08

Netherlands Msgr. Hubertus Matheus Maria van Megen was elected Apostolic Nuncio to Sudan and Titular Archbishop of Novaliciana

2014.01.13

Egypt Bishop Georges Chihane, Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Apostolic Visitator in Northern Africa of the Maronites

2013.12.21

USA Archbishop Charles Daniel Balvo, Apostolic Nuncio to Kenya and Permanent Observer to United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), was appointed as Apostolic Nuncio to South Sudan

2013.05

South Sudan Msgr. Thomas Oliha Attiyah, A.J., was appointed as Apostolic Administrator of Torit (South Sudan)

2013.03.18

South Sudan Bishop Akio Johnson Mutek, Bishop of Torit (South Sudan), passed away at 55

2013.01.17

USA Archbishop Charles Daniel Balvo, Apostolic Nuncio to Fiji Islands, Apostolic Nuncio to Marshall Islands, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau, Apostolic Nuncio to Tonga, Apostolic Nuncio to Vanuatu, Apostolic Delegate to Pacific Ocean, Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Samoa and Apostolic Nuncio to Nauru, was appointed as Apostolic Nuncio to Kenya and Permanent Observer to United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat)

2013

Egypt Territory Dependent on the Patriarch of Egypt and Sudan (Greek-Melkite Rite) was renamed as Territory Dependent on the Patriarch of Egypt, Sudan and South Sudan (Egypt)

Sudan Territory Dependent on the Patriarch of Sudan (Syriac Rite) was renamed as Territory Dependent on the Patriarch of Sudan and South Sudan (Sudan)

2012.07.28

Egypt Fr. Georges Chihane was consecrated as Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt)

2012.06.16

Egypt Fr. Georges Chihane was elected Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt)

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Procurator at Rome of the Maronites

2012.01.01

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako, Metropolitan Archbishop of Khartoum (Sudan), was appointed as President of Sudan Bishops’ Conference

2011.12.31

South Sudan Bishop Rudolf Deng Majak resigned as President of Sudan Bishops’ Conference

2011.12.29

Egypt Archbishop Paul Antaki, Protosyncellus emeritus of Egypt and Sudan of the Greek-Melkites (Egypt), passed away at 84

2011.07.16

South Sudan Bishop Cesare Mazzolari, M.C.C.J., Bishop of Rumbek (South Sudan), passed away at 74

2011.02.20

South Sudan Fr. Santo Loku Pio Doggale was consecrated as Titular Bishop of Equizetum and Auxiliary Bishop of Juba (South Sudan)

2010.11.27

South Sudan Fr. Santo Loku Pio Doggale was elected Titular Bishop of Equizetum and Auxiliary Bishop of Juba (South Sudan)

2009.05.16

South Sudan Bishop Vincent Mojwok Nyiker resigned as Bishop of Malakal (South Sudan)

2009

South Sudan Msgr. Roko Taban Mousa was appointed as Apostolic Administrator of Malakal (South Sudan)

2008.06.29

South Sudan Fr. Edward Hiiboro Kussala was consecrated as Bishop of Tombura–Yambio (South Sudan)

...

as of 2021.04.18

© 2021 GCatholic.org

Up