GCatholic.org


Recent Events

in Somalia

Somalia
DateDescendingRecent Events
2019.10.31

Malta Archbishop Antoine Camilleri was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU)

2019.10.04

Malta Msgr. Antoine Camilleri was consecrated as Titular Archbishop of Skálholt, Undersecretary for Relations with States emeritus of Secretariat of State and former Member of Financial Security Committee

2019.09.03

Malta Msgr. Antoine Camilleri, Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State and Member of Financial Security Committee, was elected Titular Archbishop of Skálholt

2019.02.04

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Special Representative to African Union (AU), Apostolic Nuncio to Djibouti and Apostolic Delegate to Somalia, was appointed as Apostolic Nuncio to Uganda

2018.10.16

Italy Archbishop Giovanni Moretti, Titular Archbishop of Vartana, passed away at 94

2017.10.26

India Archbishop George Panikulam resigned as Apostolic Nuncio to Uruguay

2016.09.01

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés resigned as Apostolic Nuncio to Albania

2015.05.10

France Cardinal Dominique François Joseph Mamberti took possession as Cardinal-Deacon of S. Spirito in Sassia

2015.04.28

France Cardinal Dominique François Joseph Mamberti, Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of Vatican City State, was appointed as President of Commission for Advocates

2015.02.14

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Titular Archbishop of Sagone, Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of Vatican City State, was created Cardinal-Deacon of S. Spirito in Sassia

2014.11.08

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe, was appointed as Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of Vatican City State

2014.09.10

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Ethiopia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Djibouti and Apostolic Delegate to Somalia

2014.07.12

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Honduras, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia and Special Representative to African Union (AU)

2014.06.14

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia, Special Representative to African Union (AU) and Apostolic Nuncio to Djibouti, was appointed as Apostolic Nuncio to Uruguay

2013.08.08

Malta Msgr. Antoine Camilleri, Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State, was appointed as Member of Financial Security Committee

2013.02.22

Malta Msgr. Antoine Camilleri was appointed as Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State

2009.04.25

Italy Fr. Luigi Bianco was consecrated as Titular Archbishop of Falerone and Apostolic Nuncio to Honduras

2009.01.12

Italy Fr. Luigi Bianco was elected Apostolic Nuncio to Honduras and Titular Archbishop of Falerone

2008.12.18

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Djibouti

2008.10.24

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Mozambique, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU)

2008.07.26

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Albania

2007.10.15

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender resigned as Apostolic Nuncio to Germany

2007.04.07

Mexico Archbishop Luis Robles Díaz, Vice-President of Pontifical Commission for Latin America, passed away at 69

2006.09.17

Somalia Sr. Leonella Sgorbati, I.S.M.C.passed away at 65

2006.09.15

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Nuncio to Eritrea, was appointed as Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe

2006.01.27

Egypt Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M., resigned as Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS)

2004.06.14

Italy Archbishop Ubaldo Calabresi, Titular Archbishop of Fondi, passed away at 79

2004.02.19

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Apostolic Nuncio to Sudan, was appointed as Apostolic Nuncio to Eritrea

2004.01.17

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti resigned as Apostolic Delegate to Somalia

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés, Apostolic Nuncio to Guatemala, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU)

2003.11.25

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Czech Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Germany

2003.10.04

Mexico Archbishop Luis Robles Díaz, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Vice-President of Pontifical Commission for Latin America

2003.07.03

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Honduras, was appointed as Apostolic Nuncio to Mozambique

2002.07.03

France Fr. Dominique François Joseph Mamberti was consecrated as Titular Archbishop of Sagone, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Somalia

2002.05.18

France Fr. Dominique François Joseph Mamberti was elected Apostolic Delegate to Somalia, Apostolic Nuncio to Sudan and Titular Archbishop of Sagone

2002.02.05

Egypt Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M., Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Somalia, was appointed as Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS)

2001.05.25

Djibouti Fr. Giorgio Bertin, O.F.M., was consecrated as Bishop of Djibouti (Djibouti) and Apostolic Administrator of Mogadishu (Somalia)

2001.05.19

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Administrator of Estonia (Estonia), was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2001.03.13

Djibouti Fr. Giorgio Bertin, O.F.M., Apostolic Administrator of Mogadishu (Somalia), was elected Bishop of Djibouti (Djibouti)

2000.03.04

Italy Archbishop Ubaldo Calabresi resigned as Apostolic Nuncio to Argentina

2000.01.06

India Fr. George Panikulam was consecrated as Titular Archbishop of Caudium and Apostolic Nuncio to Honduras

1999.12.04

India Fr. George Panikulam was elected Apostolic Nuncio to Honduras and Titular Archbishop of Caudium

1999.03.06

Mexico Archbishop Luis Robles Díaz, Apostolic Pro-Nuncio to Uganda, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

1999.03.03

Italy Archbishop Giovanni Moretti resigned as Apostolic Nuncio to Belgium and Apostolic Nuncio to Luxembourg

1998.01.06

Egypt Msgr. Marco Dino Brogi, O.F.M., was consecrated as Titular Archbishop of Città Ducale, Apostolic Nuncio to Sudan, Apostolic Delegate to Somalia and Undersecretary emeritus of Congregation for the Oriental Churches

1997.12.13

Egypt Msgr. Marco Dino Brogi, O.F.M., Undersecretary of Congregation for the Oriental Churches, was elected Apostolic Nuncio to Sudan, Apostolic Delegate to Somalia and Titular Archbishop of Città Ducale

1997.08.09

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

1997.07.09

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Pro-Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Somalia, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania

1997.05.10

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés, Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Guatemala

1994

Italy Archbishop Giovanni Moretti resigned as Apostolic Nuncio to European Communities

1993.02.22

Spain Fr. Ramiro Moliner Inglés was consecrated as Titular Archbishop of Sarda, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Apostolic Nuncio to Solomon Islands

1993.01.02

Spain Fr. Ramiro Moliner Inglés was elected Apostolic Nuncio to Solomon Islands, Apostolic Nuncio to Papua New Guinea and Titular Archbishop of Sarda

1991

Egypt Fr. Marco Dino Brogi, O.F.M., was appointed as Undersecretary of Congregation for the Oriental Churches

1990.04.05

Estonia Fr. Erwin Josef Ender was consecrated as Titular Archbishop of Germania in Numidia, Apostolic Pro-Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Somalia

1990.03.15

Estonia Fr. Erwin Josef Ender was elected Apostolic Pro-Nuncio to Sudan, Apostolic Delegate to Somalia and Titular Archbishop of Germania in Numidia

1990.03.13

Mexico Archbishop Luis Robles Díaz, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Red Sea Region, was appointed as Apostolic Pro-Nuncio to Uganda

1990

Djibouti Fr. Giorgio Bertin, O.F.M., was appointed as Apostolic Administrator of Mogadishu (Somalia)

1989.07.15

Italy Archbishop Giovanni Moretti, Apostolic Pro-Nuncio to Egypt, was appointed as Apostolic Nuncio to European Communities, Apostolic Nuncio to Belgium and Apostolic Nuncio to Luxembourg

1989.07.09

Somalia Bishop Pietro Salvatore Colombo, O.F.M., Bishop of Mogadishu (Somalia), passed away at 66

1985.04.09

Mexico Fr. Luis Robles Díaz was consecrated as Titular Archbishop of Stephaniacum, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Red Sea Region

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up