GCatholic.org


Recent Events

in Sudan

Sudan
DateDescendingRecent Events
2020.04.09

Sudan Bishop Clément-Joseph Hannouche, Bishop of Cairo of the Syriacs (Egypt) and Protosyncellus of Sudan and South Sudan of the Syriacs (Sudan), passed away at 70

2020.03.31

Spain Fr. Luís Miguel Muñoz Cárdaba was elected Titular Archbishop of Nasai, Apostolic Nuncio to Eritrea and Apostolic Nuncio to Sudan

2019.12.12

South Sudan Archbishop Paulino Lukudu Loro, M.C.C.J., resigned as Metropolitan Archbishop of Juba (South Sudan)

2019.06.15

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Procurator at Rome of the Maronites

2019.05.25

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Kenya and Apostolic Nuncio to South Sudan, was appointed as Permanent Observer to United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat)

2019.05.10

Egypt Bishop Kricor-Okosdinos Coussa resigned as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2019.03.20

Sudan Bishop Antonio Menegazzo, M.C.C.J., Titular Bishop of Mesarfelta, passed away at 87

2019.03.19

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Kenya, was appointed as Apostolic Nuncio to South Sudan

2019.02.16

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Nuncio to Eritrea, was appointed as Apostolic Nuncio to Kenya

2018.10.16

Italy Archbishop Giovanni Moretti, Titular Archbishop of Vartana, passed away at 94

2018.10.11

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2018.02.09

Palestine Archbishop Joseph Jules Zerey resigned as Protosyncellus of Jerusalem of the Greek-Melkites (Palestine)

2018.01.05

South Sudan Bishop Vincent Mojwok Nyiker, Bishop emeritus of Malakal (South Sudan), passed away at 84

2017.04.23

Sudan Fr. Yunan Tombe Trille Kuku Andali was consecrated as Bishop of El Obeid (Sudan)

2017.03.06

South Sudan Bishop Rudolf Deng Majak, Bishop of Wau (South Sudan), passed away at 76

2017.02.13

Sudan Fr. Yunan Tombe Trille Kuku Andali was elected Bishop of El Obeid (Sudan)

Sudan Archbishop Michael Didi Adgum Mangoria resigned as Apostolic Administrator of El Obeid (Sudan)

2016.12.10

Sudan Archbishop Michael Didi Adgum Mangoria succeeded as Metropolitan Archbishop of Khartoum (Sudan)

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako resigned as Metropolitan Archbishop of Khartoum (Sudan)

2016.10

South Sudan Bishop Edward Hiiboro Kussala, Bishop of Tombura–Yambio (South Sudan), was appointed as President of Sudan Bishops’ Conference

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako resigned as President of Sudan Bishops’ Conference

2015.11.25

Egypt Bishop Kricor-Okosdinos Coussa, Bishop of Iskanderiya of the Armenians (Egypt), was appointed as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2015.10.28

Egypt Bishop Joseph Dergham, Bishop emeritus of Cairo of the Maronites (Egypt), passed away at 85

2015.08.15

Sudan Bishop Michael Didi Adgum Mangoria, Bishop of El Obeid (Sudan), was promoted as Coadjutor Archbishop of Khartoum (Sudan) and Apostolic Administrator of El Obeid (Sudan)

2015.06.25

Lebanon Patriarch Nersès Bédros XIX Tarmouni, Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon), passed away at 75

2015.05.10

France Cardinal Dominique François Joseph Mamberti took possession as Cardinal-Deacon of S. Spirito in Sassia

2015.04.28

France Cardinal Dominique François Joseph Mamberti, Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of Vatican City State, was appointed as President of Commission for Advocates

2015.04.13

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Procurator at Rome of the Maronites, was appointed as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2015.02.14

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Titular Archbishop of Sagone, Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of Vatican City State, was created Cardinal-Deacon of S. Spirito in Sassia

2014.11.08

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe, was appointed as Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of Vatican City State

2014.09.12

South Sudan Bishop Joseph Abangite Gasi, Bishop emeritus of Tombura–Yambio (South Sudan), passed away at 86

2014.06.07

Netherlands Archbishop Hubertus Matheus Maria van Megen, Apostolic Nuncio to Sudan, was appointed as Apostolic Nuncio to Eritrea

2014.05.17

Netherlands Msgr. Hubertus Matheus Maria van Megen was consecrated as Titular Archbishop of Novaliciana and Apostolic Nuncio to Sudan

2014.03.08

Netherlands Msgr. Hubertus Matheus Maria van Megen was elected Apostolic Nuncio to Sudan and Titular Archbishop of Novaliciana

2014.01.13

Egypt Bishop Georges Chihane, Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Apostolic Visitator in Northern Africa of the Maronites

2013.10.28

Sudan Bishop Macram Max Gassis, M.C.C.J., resigned as Bishop of El Obeid (Sudan)

Sudan Bishop Michael Didi Adgum Mangoria succeeded as Bishop of El Obeid (Sudan)

2013.07.11

Italy Archbishop Leo Boccardi, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Nuncio to Eritrea, was appointed as Apostolic Nuncio to Iran

2013.03.18

South Sudan Bishop Akio Johnson Mutek, Bishop of Torit (South Sudan), passed away at 55

2013

Egypt Territory Dependent on the Patriarch of Egypt and Sudan (Greek-Melkite Rite) was renamed as Territory Dependent on the Patriarch of Egypt, Sudan and South Sudan (Egypt)

Sudan Territory Dependent on the Patriarch of Sudan (Syriac Rite) was renamed as Territory Dependent on the Patriarch of Sudan and South Sudan (Sudan)

2012.07.28

Egypt Fr. Georges Chihane was consecrated as Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt)

2012.06.16

Egypt Fr. Georges Chihane was elected Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt)

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Procurator at Rome of the Maronites

2012.01.01

Sudan Cardinal Gabriel Zubeir Wako, Metropolitan Archbishop of Khartoum (Sudan), was appointed as President of Sudan Bishops’ Conference

2011.12.31

South Sudan Bishop Rudolf Deng Majak resigned as President of Sudan Bishops’ Conference

2011.12.29

Egypt Archbishop Paul Antaki, Protosyncellus emeritus of Egypt and Sudan of the Greek-Melkites (Egypt), passed away at 84

2011.02.20

South Sudan Fr. Santo Loku Pio Doggale was consecrated as Titular Bishop of Equizetum and Auxiliary Bishop of Juba (South Sudan)

2010.11.27

South Sudan Fr. Santo Loku Pio Doggale was elected Titular Bishop of Equizetum and Auxiliary Bishop of Juba (South Sudan)

2010.08.15

Sudan Bishop-elect Michael Didi Adgum Mangoria, Coadjutor Bishop of El Obeid (Sudan), was appointed as Apostolic Administrator sede plena of El Obeid (Sudan)

Sudan Bishop Antonio Menegazzo, M.C.C.J., resigned as Apostolic Administrator sede plena of El Obeid (Sudan)

2010.05.29

Sudan Fr. Michael Didi Adgum Mangoria was elected Coadjutor Bishop of El Obeid (Sudan)

2009.05.16

South Sudan Bishop Vincent Mojwok Nyiker resigned as Bishop of Malakal (South Sudan)

2008.06.29

South Sudan Fr. Edward Hiiboro Kussala was consecrated as Bishop of Tombura–Yambio (South Sudan)

2008.04.19

South Sudan Bishop Joseph Abangite Gasi resigned as Bishop of Tombura–Yambio (South Sudan)

South Sudan Fr. Edward Hiiboro Kussala was elected Bishop of Tombura–Yambio (South Sudan)

2008.01.17

Lebanon Archbishop Elias Zoghbi, Archbishop emeritus of Baalbek of the Greek-Melkites (Lebanon), passed away at 96

2008

Egypt Archbishop Georges Bakar, Protosyncellus of Jerusalem of the Greek-Melkites (Palestine), was appointed as Protosyncellus of Egypt, Sudan and South Sudan of the Greek-Melkites (Egypt)

Palestine Archbishop Joseph Jules Zerey, Protosyncellus of Egypt and Sudan of the Greek-Melkites (Egypt), was appointed as Protosyncellus of Jerusalem of the Greek-Melkites (Palestine)

2007.10.15

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender resigned as Apostolic Nuncio to Germany

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up