GCatholic.org


Recent Events

in Serbia

Serbia
DateDescendingRecent Events
2020.11.14

Serbia Fr. Alojzije Slavko Večerin was consecrated as Bishop of Subotica (Serbia)

2020.09.08

Serbia Bishop János Pénzes resigned as Bishop of Subotica (Serbia)

Serbia Fr. Alojzije Slavko Večerin was elected Bishop of Subotica (Serbia)

2018.12.06

Serbia Apostolic Exarchate of Serbia (Croatian Rite) was promoted as Diocese of Saint Nicholas of Ruski Krstur (Serbia)

Serbia Bishop Djura Džudžar, Titular Bishop of Acrassus, Apostolic Exarch of Serbia of the Croatians (Serbia) and Vice-President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius, was appointed as Bishop of Saint Nicholas of Ruski Krstur of the Croatians (Serbia)

2018.09.05

Kosovo Bishop Dodë Gjergji, Apostolic Administrator of Prizren (Kosovo), was appointed as Bishop of Prizren–Prishtina (Kosovo)

2018.05.31

North Macedonia Bishop Kiro Stojanov, Apostolic Exarch of Macedonia of the Macedonians (North Macedonia) and Bishop of Skopje (North Macedonia), was appointed as Bishop of Assumption of the Blessed Virgin Mary in Strumica–Skopje of the Macedonians (North Macedonia)

2017.06.15

Albania Bishop Hil Kabashi, O.F.M., resigned as Apostolic Administrator of Southern Albania of the Albanese (Albania)

2016.12.28

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

2016.12.10

Serbia Bishop László Huzsvár, Bishop emeritus of Zrenjanin (Serbia), passed away at 85

2016.11.05

Albania Archbishop Nikollë Vinçens Prenushi, O.F.M., and 37 companions were beatified

2016.05.22

Albania Bishop Lucjan Avgustini, Bishop of Sapë (Albania), passed away at 52

2016.05.05

Albania Bishop Lucjan Avgustini, Bishop of Sapë (Albania), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Albania

2016.04.05

Montenegro Archbishop Zef Gashi, S.D.B., resigned as Archbishop of Bar (Montenegro) and President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

2016.03.16

Serbia Bishop Djura Džudžar, Apostolic Exarch of Serbia of the Croatians (Serbia), was appointed as Vice-President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

Serbia Archbishop Stanislav Hočevar, S.D.B., resigned as Vice-President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

Serbia Bishop Ladislav Német, S.V.D., Bishop of Zrenjanin (Serbia) and Secretary General of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius, was appointed as President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

2015.12.07

Italy Archbishop Orlando Antonini resigned as Apostolic Nuncio to Serbia

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita, Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania), passed away at 76

Italy Archbishop Luciano Suriani, Delegate for Pontifical Representations of Secretariat of State, was appointed as Apostolic Nuncio to Serbia

2015.09.21

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Cardinal-Deacon of S. Ponziano, President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Spain)

2014.03.04

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major and Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion, was appointed as President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

2014.01.15

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, was appointed as Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

2013.01.19

Serbia Apostolic Exarchate of Serbia and Montenegro (Croatian Rite) was renamed as Apostolic Exarchate of Serbia (lost territory to Archdiocese of Bar and Diocese of Kotor) (Serbia)

2012.09

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita resigned as President of Episcopal Conference of Albania

2012.07.23

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló resigned as Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2012.05.20

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló took possession as Cardinal-Deacon of S. Ponziano

2012.02.18

Spain Archbishop Santos Abril y Castelló, Titular Archbishop of Tamada, Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, was created Cardinal-Deacon of S. Ponziano

2011.11.21

Spain Archbishop Santos Abril y Castelló, Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera, was appointed as Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

2011.04

Montenegro Archbishop Zef Gashi, S.D.B., Archbishop of Bar (Montenegro), was appointed as President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

Serbia Archbishop Stanislav Hočevar, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Beograd (Serbia) and President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius, was appointed as Vice-President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

Serbia Bishop Ladislav Német, S.V.D., Bishop of Zrenjanin (Serbia), was appointed as Secretary General of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

2011.01.22

Spain Archbishop Santos Abril y Castelló, Apostolic Nuncio to Macedonia and Apostolic Nuncio to Slovenia, was appointed as Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2009.09.24

Italy Archbishop Luciano Suriani was appointed as Delegate for Pontifical Representations of Secretariat of State

2009.08.08

Italy Archbishop Orlando Antonini, Apostolic Nuncio to Paraguay, was appointed as Apostolic Nuncio to Serbia

Italy Archbishop Eugenio Sbarbaro resigned as Apostolic Nuncio to Serbia

2008.11.21

Italy Archbishop Luciano Suriani resigned as Apostolic Nuncio to Bolivia

2008.07.05

Serbia Fr. Ladislav Német, S.V.D., was consecrated as Bishop of Zrenjanin (Serbia)

2008.06.18

Serbia Diocese of Srijem was restored (from Diocese of Đakovo i Srijem) (Serbia)

Serbia Bishop Đuro Gašparović, Titular Bishop of Mattiana and Auxiliary Bishop of Đakovo i Srijem (Croatia), was appointed as Bishop of Srijem (Serbia)

2008.04.26

Italy Fr. Luciano Suriani was consecrated as Titular Archbishop of Amiterno and Apostolic Nuncio to Bolivia

2008.04.23

Serbia Fr. Ladislav Német, S.V.D., was elected Bishop of Zrenjanin (Serbia)

2008.02.22

Italy Fr. Luciano Suriani was elected Apostolic Nuncio to Bolivia and Titular Archbishop of Amiterno

2008.02.20

Serbia Archbishop Franc Perko, Metropolitan Archbishop emeritus of Beograd (Serbia), passed away at 78

2007.06.30

Serbia Bishop László Huzsvár resigned as Bishop of Zrenjanin (Serbia)

2007.01.05

Albania Fr. Lucjan Avgustini was consecrated as Bishop of Sapë (Albania)

2006.12.12

Albania Fr. Lucjan Avgustini was elected Bishop of Sapë (Albania)

Kosovo Bishop Dodë Gjergji, Bishop of Sapë (Albania), was appointed as Apostolic Administrator of Prizren (Kosovo)

2006.09.07

Montenegro Archbishop Petar Perkolić, Archbishop emeritus of Bar (Montenegro), passed away at 84

2006.08.02

Colombia Archbishop Gabriel Montalvo Higuera, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 76

2006.06.19

Italy Archbishop Eugenio Sbarbaro, Apostolic Nuncio to Serbia and Montenegro, was appointed as Apostolic Nuncio to Serbia

2006.01.11

Kosovo Bishop Marko Sopi, Apostolic Administrator of Prizren (Kosovo), passed away at 67

2006.01.05

Kosovo Fr. Dodë Gjergji was consecrated as Bishop of Sapë (Albania)

2006

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita, Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania), was appointed as President of Episcopal Conference of Albania

2005.12.17

Colombia Archbishop Gabriel Montalvo Higuera resigned as Apostolic Nuncio to United States of America and Permanent Observer to Organization of American States (OAS)

2005.11.23

Kosovo Fr. Dodë Gjergji, Apostolic Administrator of Sapë (Albania), was elected Bishop of Sapë (Albania)

2005.11.16

Italy Archbishop Orlando Antonini, Apostolic Nuncio to Malawi and Apostolic Nuncio to Zambia, was appointed as Apostolic Nuncio to Paraguay

2005.07.20

North Macedonia Bishop Kiro Stojanov, Titular Bishop of Centuriones and Auxiliary Bishop of Skopje (North Macedonia), was appointed as Apostolic Exarch of Macedonia of the Macedonians (North Macedonia) and Bishop of Skopje (North Macedonia)

2005.04.15

North Macedonia Bishop Joakim Herbut, Apostolic Exarch of Macedonia of the Macedonians (North Macedonia) and Bishop of Skopje (North Macedonia), passed away at 77

2005.01.25

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita, Archbishop of Durrës–Tiranë (Albania), was appointed as Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania)

...

as of 2020.11.16

© 2020 GCatholic.org

Up