GCatholic.org


Recent Events

in Romania

Romania
DateDescendingRecent Events
2020.04.25

Romania Fr. Călin Ioan Bot was consecrated as Titular Bishop of Abrittum and Auxiliary Bishop of Lugoj of the Romanians (Romania)

2020.03.28

Romania Fr. Cristian Dumitru Crişan was consecrated as Titular Bishop of Abula, Auxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania) and Apostolic Visitator in Western Europe of the Romanians

2020.02.22

Romania Msgr. Gergely Kovács was consecrated as Archbishop of Alba Iulia (Romania)

2020.01.22

Romania Fr. Călin Ioan Bot was elected Titular Bishop of Abrittum and Auxiliary Bishop of Lugoj of the Romanians (Romania)

Romania Fr. Cristian Dumitru Crişan, Apostolic Visitator in Western Europe of the Romanians, was elected Titular Bishop of Abula and Auxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania)

2019.12.24

Romania Archbishop György-Miklós Jakubínyi resigned as Apostolic Administrator of Romania of the Armenians (Romania) and Archbishop of Alba Iulia (Romania)

Romania Msgr. Gergely Kovács was elected Archbishop of Alba Iulia (Romania)

Romania Bishop József Tamás resigned as Auxiliary Bishop of Alba Iulia (Romania)

2019.11.21

Romania Bishop Aurel Percă, Titular Bishop of Mauriana and Auxiliary Bishop of Iaşi (Romania), was promoted as Metropolitan Archbishop of Bucureşti (Romania)

Romania Archbishop Ioan Robu resigned as Metropolitan Archbishop of Bucureşti (Romania)

2019.08.06

Romania Fr. Iosif Păuleţ was consecrated as Bishop of Iaşi (Romania)

2019.07.17

Romania Sr. Marcela Runcan, O.S.B.M., was appointed as Superior General of Sisters of the Order of St. Basil the Great

2019.07.06

Romania Bishop Petru Gherghel resigned as Bishop of Iaşi (Romania)

Romania Fr. Iosif Păuleţ was elected Bishop of Iaşi (Romania)

2019.06.15

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Procurator at Rome of the Maronites

2019.04.10

Romania Cardinal Lucian Mureşan, President of Synod of the Romanian Church, Major Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania) and President of Episcopal Conference of Romania, was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Romania

Romania Archbishop Ioan Robu, Metropolitan Archbishop of Bucureşti (Romania) and Vice-President of Episcopal Conference of Romania, was appointed as President of Episcopal Conference of Romania

2018.10.11

Lebanon Bishop Michel Aoun, Bishop of Jbeil of the Maronites (Lebanon), was appointed as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2018.08.06

Romania Fr. József-Csaba Pál was consecrated as Bishop of Timişoara (Romania)

2018.05.16

Romania Fr. József-Csaba Pál was elected Bishop of Timişoara (Romania)

Romania Bishop Martin Roos resigned as Bishop of Timişoara (Romania)

2018.04.09

Romania Fr. Cristian Dumitru Crişan was appointed as Apostolic Visitator in Western Europe of the Romanians

2018.03.08

Romania Bishop Virgil Bercea resigned as Vice-President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2016.05.25

Romania Bishop József Tempfli, Bishop emeritus of Oradea Mare (Romania), passed away at 85

2016.05.11

Romania Cardinal Lucian Mureşan, President of Synod of the Romanian Church and Major Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania), was appointed as President of Episcopal Conference of Romania

Romania Archbishop Ioan Robu, Metropolitan Archbishop of Bucureşti (Romania) and President of Episcopal Conference of Romania, was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Romania

2016.03.02

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Titular Archbishop of Madaurus, passed away at 77

2016.01.25

Spain Archbishop Miguel Maury Buendía, Apostolic Nuncio to Romania, was appointed as Apostolic Nuncio to Moldova

2015.12.05

Spain Archbishop Francisco-Javier Lozano Sebastián resigned as Apostolic Nuncio to Moldova and Apostolic Nuncio to Romania

Spain Archbishop Miguel Maury Buendía, Apostolic Nuncio to Kazakhstan, Apostolic Nuncio to Kyrgyzstan and Apostolic Nuncio to Tajikistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Romania

2015.08

Romania Fr. Gabriel Vasile Buboi was appointed as Procurator at Rome of the Romanians

2015.04.13

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Procurator at Rome of the Maronites, was appointed as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2014.05.29

Romania Diocese of Sfântul Vasile cel Mare de Bucureşti (Romanian Rite) was established (from Major Archdiocese of Făgăraş şi Alba Iulia) (Romania)

Romania Bishop Mihai Cătălin Frăţilă, Titular Bishop of Novæ and Auxiliary Bishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania), was appointed as Bishop of Sfântul Vasile cel Mare de Bucureşti of the Romanians (Romania)

2014.04

Poland Archbishop Janusz Bolonek resigned as Apostolic Nuncio to Bulgaria and Apostolic Nuncio to Macedonia

2013.09.21

Switzerland Archbishop Jean-Claude Périsset resigned as Apostolic Nuncio to Germany

2012.11

Romania Cardinal Lucian Mureşan resigned as President of Episcopal Conference of Romania

Romania Archbishop Ioan Robu, Metropolitan Archbishop of Bucureşti (Romania), was appointed as President of Episcopal Conference of Romania

2012.10.08

Romania Cardinal Lucian Mureşan took possession as Cardinal-Priest of S. Atanasio

2012.06.16

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Procurator at Rome of the Maronites

2012.03.22

Romania Bishop Virgil Bercea, Bishop of Oradea Mare of the Romanians (Romania), was appointed as Vice-President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2012.02.25

Lebanon Fr. Michel Aoun was consecrated as Bishop of Jbeil of the Maronites (Lebanon)

2012.02.18

Romania Major Archbishop Lucian Mureşan, President of Synod of the Romanian Church, Major Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania) and President of Episcopal Conference of Romania, was created Cardinal-Priest of S. Atanasio

2012.01.16

Lebanon Fr. Michel Aoun was elected Bishop of Jbeil of the Maronites (Lebanon)

2011.12.08

Romania Fr. Claudiu-Lucian Pop was consecrated as Titular Bishop of Mariamme and Bishop of Curia of the Romanians

2011.11.21

Romania Fr. Claudiu-Lucian Pop was elected Titular Bishop of Mariamme and Bishop of Curia of the Romanians

2011.06.11

Romania Bishop Vasile Bizău, Titular Bishop of Appiaria and Bishop of Curia of the Romanians, was appointed as Bishop of Maramureş of the Romanians (Romania)

2011.05.23

Romania Major Archbishop Lucian Mureşan, Major Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania), President of Episcopal Conference of Romania and President of Synod of the Romanian Church, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Romania)

2011.05.08

Romania Archbishop George Guţiu, Bishop emeritus of Cluj–Gherla of the Romanians (Romania) and Archbishop ad personam, passed away at 87

2011.05.04

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio to Bulgaria, was appointed as Apostolic Nuncio to Macedonia

2011.04.12

Romania Bishop Ioan Şişeştean, Bishop of Maramureş of the Romanians (Romania), passed away at 74

2010.12.18

Slovakia Archbishop Ján Bukovský, S.V.D., Titular Archbishop of Tabalta, passed away at 86

2010.06

Romania Major Archbishop Lucian Mureşan, President of Synod of the Romanian Church and Major Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia of the Romanians (Romania), was appointed as President of Episcopal Conference of Romania

Romania Archbishop Ioan Robu resigned as President of Episcopal Conference of Romania

2010.04.04

Romania Archbishop Lajos Bálint, Archbishop emeritus of Alba Iulia (Romania), passed away at 80

2009.03.07

Romania Fr. László Bőcskei was consecrated as Bishop of Oradea Mare (Romania)

2008.12.23

Romania Fr. László Bőcskei was elected Bishop of Oradea Mare (Romania)

Romania Bishop József Tempfli resigned as Bishop of Oradea Mare (Romania)

2008.07.12

Spain Archbishop Miguel Maury Buendía, Apostolic Nuncio to Kazakhstan, was appointed as Apostolic Nuncio to Kyrgyzstan and Apostolic Nuncio to Tajikistan

...

as of 2020.03.28

© 2020 GCatholic.org

Up