GCatholic.org


Recent Events

in England

England
DateDescendingRecent Events
2018.02.17

England Sr. Jane Bertelsen, F.M.D.M., Superior General of Franciscan Missionaries of the Divine Motherhood, was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2018.02.12

England Bishop Michael Gregory Campbell, O.S.A. resigned as Bishop of Lancaster (England)

England Fr. Paul Swarbrick was elected Bishop of Lancaster (England)

2017.12.26

England Bishop Francis Joseph Walmsley, Military Ordinary emeritus of Great Britain (England), passed away at 91

2017.12.17

New Zealand Mr. Bill Kilgallon resigned as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

England Mr. Peter Saunders resigned as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2017.09.01

England Cardinal Cormac Murphy-O’Connor, Cardinal-Priest of S. Maria sopra Minerva, Metropolitan Archbishop emeritus of Westminster (England) and Secretary emeritus of “Vox Clara” Committee, passed away at 85

2017.08.01

England Abbot Richard Yeo, E.B.C. resigned as President of English Benedictine Congregation

2017.06.19

Italy Dr. Libero Milone resigned as Auditor General of Office of the Auditor General

2017.05.20

Algeria Fr. John Gordon MacWilliam, M. Afr. was consecrated as Bishop of Laghouat (Algeria)

2017.04.08

USA Archbishop Edward Joseph Adams, Apostolic Nuncio to Greece, was appointed as Apostolic Nuncio to Great Britain

2017.04.06

Falkland Islands Fr. Michael Bernard McPartland, S.M.A., Prefect Apostolic emeritus of Falkland Islands (Falkland Islands) and Ecclesiastical Superior emeritus of Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha (Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha), passed away at 77

2017.03.22

England Msgr. Brian Edwin Ferme resigned as Prelate Secretary of Council for the Economy

England Prof. Sheila Hollins resigned as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2017.03.16

Algeria Fr. John Gordon MacWilliam, M. Afr. was elected Bishop of Laghouat (Algeria)

2017.03.12

Italy Archbishop Luigi Barbarito, Apostolic Nuncio emeritus to Great Britain, passed away at 94

2017.02

Italy Archbishop Antonio Mennini resigned as Apostolic Nuncio to Great Britain

2017.01.28

England Fra’ Matthew Festing resigned as Grand Master of Sovereign Military Hospitaller Order of Saint John of Jerusalem of Rhodes and of Malta

2016.10.26

Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha Fr. Hugh Allan, O. Praem. was appointed as Apostolic Administrator of Falkland Islands (Falkland Islands) and Ecclesiastical Superior of Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha (Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha)

Falkland Islands Fr. Michael Bernard McPartland, S.M.A. resigned as Prefect Apostolic of Falkland Islands (Falkland Islands) and Ecclesiastical Superior of Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha (Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha)

2016.10.09

England Bishop David Every Konstant, Bishop emeritus of Leeds (England), passed away at 86

England Fr. Joseph Srampickal (Benny Mathew) was consecrated as Bishop of Great Britain of the Syro-Malabars (England)

2016.10.08

England Cardinal Vincent Gerard Nichols, Metropolitan Archbishop of Westminster (England) and President of Bishops’ Conference of England and Wales, was appointed as Vice-President of Council of European Bishops’ Conferences

2016.07.28

England Diocese of Great Britain (Syro-Malabar Rite) was established (England)

England Fr. Joseph Srampickal (Benny Mathew) was elected Bishop of Great Britain of the Syro-Malabars (England)

2016.05.31

England Fr. Paul Mason was consecrated as Titular Bishop of Skálholt and Auxiliary Bishop of Southwark (England)

2016.05.07

England Bishop John Franklin Meldon Hine resigned as Auxiliary Bishop of Southwark (England)

2016.04.23

England Fr. Paul Mason was elected Titular Bishop of Skálholt and Auxiliary Bishop of Southwark (England)

2016.03.04

England Fr. Patrick H. Daly resigned as Secretary General of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2016.01.25

England Fr. Paul McAleenan was consecrated as Titular Bishop of Mercia and Auxiliary Bishop of Westminster (England)

England Msgr. John Wilson was consecrated as Titular Bishop of Lindisfarne and Auxiliary Bishop of Westminster (England)

2015.11.24

England Fr. Paul McAleenan was elected Titular Bishop of Mercia and Auxiliary Bishop of Westminster (England)

England Msgr. John Wilson was elected Titular Bishop of Lindisfarne and Auxiliary Bishop of Westminster (England)

2015.07.03

England Fr. Patrick McKinney was consecrated as Bishop of Nottingham (England)

2015.06.15

England Fr. Anthony Chantry, M.H.M. resigned as Superior General of Saint Joseph’s Missionary Society of Mill Hill

2015.06.05

Italy Dr. Libero Milone was appointed as Auditor General of Office of the Auditor General

2015.05.14

England Fr. Patrick McKinney was elected Bishop of Nottingham (England)

2015.03.21

England Bishop Charles Phillip Richard Moth, Military Ordinary of Great Britain (England), was appointed as Bishop of Arundel and Brighton (England)

2015

England Mr. Christopher Patten of Barnes resigned as President of Committee for the reform for the Vatican Media

2014.12.17

New Zealand Mr. Bill Kilgallon was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

England Mr. Peter Saunders was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2014.11.13

England Msgr. Marcus Nigel Stock was consecrated as Bishop of Leeds (England)

2014.11.08

England Archbishop Paul Richard Gallagher, Apostolic Nuncio to Australia, was appointed as Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe

2014.11.05

England Fr. Anthony Ward, S.M. resigned as Undersecretary of Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments

2014.10.04

England Bishop Kieran Thomas Conry resigned as Bishop of Arundel and Brighton (England)

2014.10.02

England Cardinal Vincent Gerard Nichols took possession as Cardinal-Priest of SS. Redentore e S. Alfonso in Via Merulana

2014.09.30

England Bishop John Stanley Kenneth Arnold, Titular Bishop of Lindisfarne and Auxiliary Bishop of Westminster (England), was appointed as Bishop of Salford (England)

England Bishop Terence John Brain resigned as Bishop of Salford (England)

2014.09.15

England Msgr. Marcus Nigel Stock, Secretary General of Bishops’ Conference of England and Wales, was elected Bishop of Leeds (England)

2014.07.09

England Mr. Christopher Patten of Barnes was appointed as President of Committee for the reform for the Vatican Media

2014.07.01

England Fr. Alan Williams, S.M. was consecrated as Bishop of Brentwood (England)

2014.06.04

England Msgr. Nicholas Gilbert Hudson was consecrated as Titular Bishop of Saint German’s and Auxiliary Bishop of Westminster (England)

2014.05.20

England Bishop Ralph Heskett, C.SS.R., Bishop of Gibraltar (Gibraltar), was appointed as Bishop of Hallam (England)

England Bishop John Anthony Rawsthorne resigned as Bishop of Hallam (England)

2014.05.13

England Fr. Robert Byrne, C.O. was consecrated as Titular Bishop of Concangis and Auxiliary Bishop of Birmingham (England)

2014.04.14

England Bishop Thomas McMahon resigned as Bishop of Brentwood (England)

England Fr. Alan Williams, S.M. was elected Bishop of Brentwood (England)

2014.04.12

England Prof. Margaret Scotford Archer was appointed as President of Pontifical Academy of Social Sciences

2014.03.31

England Msgr. Nicholas Gilbert Hudson was elected Titular Bishop of Saint German’s and Auxiliary Bishop of Westminster (England)

2014.03.22

England Msgr. Brian Edwin Ferme was appointed as Prelate Secretary of Council for the Economy

England Prof. Sheila Hollins was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

...

as of 2018.02.20

© 2018 GCatholic.org

Up