GCatholic.org


Recent Events

in Paraguay

Paraguay
DateDescendingRecent Events
2018.08.05

Paraguay Fr. Celestino Ocampo Gaona was consecrated as Bishop of Carapeguá (Paraguay)

2018.08.04

Paraguay Fr. Amancio Francisco Benítez Candia was consecrated as Bishop of Benjamín Aceval (Paraguay)

2018.06.23

Paraguay Bishop Adalberto Martínez Flores, Military Ordinary of Paraguay (Paraguay), was appointed as Bishop of Villarrica (Paraguay)

2018.06.16

Paraguay Fr. Amancio Francisco Benítez Candia was elected Bishop of Benjamín Aceval (Paraguay)

Paraguay Bishop Cándido Cárdenas Villalba resigned as Bishop of Benjamín Aceval (Paraguay)

Paraguay Fr. Celestino Ocampo Gaona was elected Bishop of Carapeguá (Paraguay)

2017.12.06

Brazil Bishop Francisco Javier Del Valle Paredes resigned as Bishop of Campo Mourão (Brazil)

2017.06.29

Paraguay Bishop Catalino Claudio Giménez Medina, I.Sch. resigned as Bishop of Caacupé (Paraguay)

Paraguay Bishop Ricardo Jorge Valenzuela Ríos, Bishop of Villarrica (Paraguay) and Vice-President of Episcopal Conference of Paraguay, was appointed as Bishop of Caacupé (Paraguay)

2017.02.16

Paraguay Bishop Pedro Collar Noguera, Titular Bishop of Thamugadi and Auxiliary Bishop of Ciudad del Este (Paraguay), was appointed as Bishop of San Juan Bautista (Paraguay)

Paraguay Bishop Mario Melanio Medina Salinas resigned as Bishop of San Juan Bautista (Paraguay)

2016.10.08

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Titular Bishop of Eminentiana, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians, was appointed as Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2016.05.28

Paraguay Fr. Pedro Collar Noguera was consecrated as Titular Bishop of Thamugadi and Auxiliary Bishop of Ciudad del Este (Paraguay)

2016.04.23

Paraguay Fr. Pedro Collar Noguera was elected Titular Bishop of Thamugadi and Auxiliary Bishop of Ciudad del Este (Paraguay)

2016.03.29

Paraguay Bishop Oscar Páez Garcete, Bishop emeritus of Alto Paraná (Paraguay), passed away at 78

2016.03.19

Italy Archbishop Antonio Lucibello resigned as Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan

2016.01.08

Paraguay Bishop Carlos Milcíades Villalba Aquino, Bishop emeritus of San Juan Bautista (Paraguay), passed away at 91

2015.12.07

Italy Archbishop Orlando Antonini resigned as Apostolic Nuncio to Serbia

2015.11.03

Paraguay Bishop Catalino Claudio Giménez Medina, I.Sch. resigned as President of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Bishop Adalberto Martínez Flores resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Bishop Joaquín Hermes Robledo Romero, Bishop of San Lorenzo (Paraguay), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Archbishop Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid, S.D.B., Vice-President of Episcopal Conference of Paraguay and Metropolitan Archbishop of Asunción (Paraguay), was appointed as President of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Bishop Ricardo Jorge Valenzuela Ríos, Bishop of Villarrica (Paraguay), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Paraguay

2015.08.14

Paraguay Bishop Rogelio Ricardo Livieres Plano, Bishop emeritus of Ciudad del Este (Paraguay), passed away at 69

2015.07.04

Paraguay Bishop Joaquín Hermes Robledo Romero, Bishop of Carapeguá (Paraguay), was appointed as Bishop of San Lorenzo (Paraguay)

2014.12.21

Paraguay Fr. Heinz Wilhelm Steckling, O.M.I. was consecrated as Bishop of Ciudad del Este (Paraguay)

2014.12.20

Paraguay Fr. Francisco Javier Pistilli Scorzara, I.Sch. was consecrated as Bishop of Encarnación (Paraguay)

2014.11.19

Paraguay Bishop Sebelio Peralta Álvarez, Bishop of San Lorenzo (Paraguay), passed away at 75

2014.11.15

Paraguay Bishop Ignacio Gogorza Izaguirre, S.C.I. di Béth. resigned as Bishop of Encarnación (Paraguay)

Paraguay Fr. Francisco Javier Pistilli Scorzara, I.Sch. was elected Bishop of Encarnación (Paraguay)

Paraguay Bishop Claudio Silvero Acosta, S.C.I. resigned as Auxiliary Bishop of Encarnación (Paraguay)

Paraguay Fr. Heinz Wilhelm Steckling, O.M.I. was elected Bishop of Ciudad del Este (Paraguay)

2014.11.06

Paraguay Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R. resigned as Metropolitan Archbishop of Asunción (Paraguay)

Paraguay Archbishop Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid, S.D.B. succeeded as Metropolitan Archbishop of Asunción (Paraguay)

2014.09.25

Paraguay Bishop Rogelio Ricardo Livieres Plano was deposed as Bishop of Ciudad del Este (Paraguay)

2014.05.11

Italy Cardinal Lorenzo Baldisseri took possession as Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2014.02.22

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Titular Archbishop of Diocletiana and Secretary General of Synod of Bishops, was created Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2014.01.28

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri resigned as Secretary of College of Cardinals

2013.12.21

Paraguay Fr. Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp. was consecrated as Bishop of San Pedro (Paraguay)

2013.11.06

Paraguay Fr. Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp. was elected Bishop of San Pedro (Paraguay)

2013.09.21

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary of Congregation for Bishops and Secretary of College of Cardinals, was appointed as Secretary General of Synod of Bishops

2013.09.15

Paraguay Fr. Miguel Ángel Cabello Almada was consecrated as Bishop of Concepción (Paraguay)

2013.08.03

Paraguay Fr. Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B. was consecrated as Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo (Paraguay) and Titular Bishop of Media

2013.07.11

Paraguay Fr. Miguel Ángel Cabello Almada was elected Bishop of Concepción (Paraguay)

Paraguay Bishop Zacarías Ortiz Rolón, S.D.B. resigned as Bishop of Concepción (Paraguay)

2013.06.18

Paraguay Fr. Gabriel Narciso Escobar Ayala, S.D.B. was elected Titular Bishop of Media and Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo (Paraguay)

2013.04.06

Paraguay Bishop Celso Yegros Estigarribia, Bishop emeritus of Carapeguá (Paraguay), passed away at 77

2013.01.12

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina), was appointed as Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians

2012.03.14

Paraguay Bishop Adalberto Martínez Flores, Bishop of San Pedro (Paraguay) and Secretary General of Episcopal Conference of Paraguay, was appointed as Military Ordinary of Paraguay (Paraguay)

2012.03.07

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary of Congregation for Bishops, was appointed as Secretary of College of Cardinals

2012.01.11

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to Brazil, was appointed as Secretary of Congregation for Bishops

2011.11.08

Paraguay Bishop Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid, S.D.B., Titular Bishop of Uzalis and Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo (Paraguay), was promoted as Coadjutor Archbishop of Asunción (Paraguay)

2011.11

Paraguay Bishop Catalino Claudio Giménez Medina, I.Sch., Bishop of Caacupé (Paraguay), was appointed as President of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Bishop Ignacio Gogorza Izaguirre, S.C.I. di Béth. resigned as President of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Bishop Adalberto Martínez Flores, Bishop of San Pedro (Paraguay), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Paraguay

Paraguay Bishop Edmundo Ponciano Valenzuela Mellid, S.D.B., Vicar Apostolic of Chaco Paraguayo (Paraguay), was promoted as Vice-President of Episcopal Conference of Paraguay

2011.06.22

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Auxiliary Bishop of São João Batista em Curitiba of the Ukrainians (Brazil), was appointed as Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2011

Paraguay Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R. resigned as President of Episcopal Conference of Ecuador

2010.09.29

Paraguay Fr. Heinz Wilhelm Steckling, O.M.I. resigned as Superior General of Missionary Oblates of Mary Immaculate (Oblates)

2010.07.10

Paraguay Bishop Joaquín Hermes Robledo Romero succeeded as Bishop of Carapeguá (Paraguay)

Paraguay Bishop Celso Yegros Estigarribia resigned as Bishop of Carapeguá (Paraguay)

...

as of 2018.08.11

© 2018 GCatholic.org

Up