GCatholic.org


Recent Events

in Portugal

Portugal
DateDescendingRecent Events
2019.07.17

Portugal Fr. Vitorino José Pereira Soares was elected Titular Bishop of Gisipa and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal)

2019.07.04

Italy Archbishop Rino Passigato resigned as Apostolic Nuncio to Portugal

2019.05.11

Portugal Bishop António Augusto de Oliveira Azevedo, Titular Bishop of Cemerinianus and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal), was appointed as Bishop of Vila Real (Portugal)

Portugal Bishop Amândio José Tomás resigned as Bishop of Vila Real (Portugal)

2019.03.31

Portugal Fr. Américo Manuel Alves Aguiar was consecrated as Titular Bishop of Dagnum and Auxiliary Bishop of Lisboa (Portugal)

2019.03.19

Portugal Archbishop Maurílio Jorge Quintal de Gouveia, Metropolitan Archbishop emeritus of Évora (Portugal), passed away at 86

2019.03.01

Portugal Fr. Américo Manuel Alves Aguiar was elected Titular Bishop of Dagnum and Auxiliary Bishop of Lisboa (Portugal)

2019.02.11

Angola Bishop Joaquim Ferreira Lopes, O.F.M. Cap. resigned as Bishop of Viana (Angola)

2019.01.12

Portugal Bishop Nuno Brás da Silva Martins, Titular Bishop of Elvas and Auxiliary Bishop of Lisboa (Portugal), was appointed as Bishop of Funchal (Portugal)

Portugal Bishop António José Cavaco Carrilho resigned as Bishop of Funchal (Portugal)

2018.12.16

Portugal Msgr. Armando Esteves Domingues was consecrated as Titular Bishop of Centenaria and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal)

2018.11.25

Portugal Cardinal António Augusto dos Santos Marto took possession as Cardinal-Priest of S. Maria sopra Minerva

Portugal Fr. Daniel Batalha Henriques was consecrated as Titular Bishop of Aquæ Thibilitanæ and Auxiliary Bishop of Lisboa (Portugal)

Portugal Fr. Rui Manuel Sousa Valério, S.M.M. was consecrated as Military Ordinary of Portugal (Portugal)

2018.10.27

Portugal Bishop António Maria Bessa Taipa resigned as Auxiliary Bishop of Porto (Portugal)

Portugal Msgr. Armando Esteves Domingues was elected Titular Bishop of Centenaria and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal)

Portugal Fr. Rui Manuel Sousa Valério, S.M.M. was elected Military Ordinary of Portugal (Portugal)

2018.10.13

Portugal Fr. Daniel Batalha Henriques was elected Titular Bishop of Aquæ Thibilitanæ and Auxiliary Bishop of Lisboa (Portugal)

2018.10.01

Angola Archbishop José de Queirós Alves, C.SS.R. resigned as Metropolitan Archbishop of Huambo (Angola)

2018.09.14

Portugal Msgr. Duarte Nuno Queiroz de Barros da Cunha resigned as Secretary General of Council of European Bishops’ Conferences

2018.09.01

Portugal Archbishop José Tolentino Calaça de Mendonça was appointed as Archivist of Vatican Secret Archives and Librarian of Vatican Apostolic Library

2018.07.29

Portugal Bishop António José Rafael, Bishop emeritus of Bragança–Miranda (Portugal), passed away at 92

2018.07.28

Portugal Fr. José Tolentino Calaça de Mendonça was consecrated as Titular Archbishop of Suava

2018.06.28

Portugal Bishop António Augusto dos Santos Marto, Bishop of Leiria–Fátima (Portugal) and Vice-President of Episcopal Conference of Portugal, was created Cardinal-Priest of S. Maria sopra Minerva

2018.06.26

Portugal Fr. José Tolentino Calaça de Mendonça was elected Titular Archbishop of Suava

Portugal Archbishop José Francisco Sanches Alves resigned as Metropolitan Archbishop of Évora (Portugal)

Portugal Bishop Francisco José Villas-Boas Senra de Faria Coelho, Titular Bishop of Plestia and Auxiliary Bishop of Braga (Portugal), was promoted as Metropolitan Archbishop of Évora (Portugal)

2018.06.17

Portugal Fr. António Luciano dos Santos Costa was consecrated as Bishop of Viseu (Portugal)

2018.05.03

Portugal Fr. António Luciano dos Santos Costa was elected Bishop of Viseu (Portugal)

Portugal Bishop Ilídio Pinto Leandro resigned as Bishop of Viseu (Portugal)

2018.03.29

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro, Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán and Major Penitentiary emeritus of Apostolic Penitentiary, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Portugal)

2018.03.26

Portugal Bishop António dos Santos, Bishop emeritus of Guarda (Portugal), passed away at 85

2018.03.19

Canada Msgr. José Avelino Bettencourt was consecrated as Titular Archbishop of Novigrad, Apostolic Nuncio to Armenia and Apostolic Nuncio to Georgia

2018.03.15

Portugal Bishop Manuel da Silva Rodrigues Linda, Military Ordinary of Portugal (Portugal), was appointed as Bishop of Porto (Portugal)

2018.03.08

Canada Archbishop-elect José Avelino Bettencourt, Apostolic Nuncio to Armenia, was appointed as Apostolic Nuncio to Georgia

2018.03.03

Madagascar Bishop José Alfredo Caires de Nobrega, S.C.I. resigned as Apostolic Administrator of Farafangana (Madagascar)

2018.03.01

Canada Archbishop-elect José Avelino Bettencourt was appointed as Apostolic Nuncio to Armenia

2018.02.26

Canada Msgr. José Avelino Bettencourt, Head of Protocol of Secretariat of State, was elected Titular Archbishop of Novigrad

2017.10.07

Portugal Bishop Manuel Pelino Domingues resigned as Bishop of Santarém (Portugal)

Portugal Bishop José Augusto Traquina Maria, Titular Bishop of Lugura and Auxiliary Bishop of Lisboa (Portugal), was appointed as Bishop of Santarém (Portugal)

2017.09.24

Portugal Bishop Manuel da Silva Martins, Bishop emeritus of Setúbal (Portugal), passed away at 90

2017.09.11

Portugal Bishop António Francisco dos Santos, Bishop of Porto (Portugal), passed away at 69

2016.11.03

Portugal Bishop José dos Santos Marcos succeeded as Bishop of Beja (Portugal)

Portugal Bishop António Vitalino Fernandes Dantas, O. Carm. resigned as Bishop of Beja (Portugal)

2016.09.28

Brazil Bishop David Dias Pimentel resigned as Bishop of São João da Boa Vista (Brazil)

2016.09.12

Macau Bishop Arquimínio Rodrigues da Costa (高秉常), Bishop emeritus of Macau 澳門 (Macau), passed away at 92

2016.09.01

Portugal Fr. Nuno da Silva Gonçalves, S.J. was appointed as Rector Magnificus of Pontifical Gregorian University

2016.03.19

Portugal Fr. António Augusto de Oliveira Azevedo was consecrated as Titular Bishop of Cemerinianus and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal)

2016.03.15

Portugal Bishop António de Sousa Braga, S.C.I. resigned as Bishop of Angra (Portugal)

Portugal Bishop João Evangelista Pimentel Lavrador succeeded as Bishop of Angra (Portugal)

2016.01.31

Portugal Fr. Nuno Manuel dos Santos Almeida was consecrated as Titular Bishop of Ruspæ and Auxiliary Bishop of Braga (Portugal)

2016.01.09

Portugal Fr. António Augusto de Oliveira Azevedo was elected Titular Bishop of Cemerinianus and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal)

2015.11.21

Portugal Fr. Nuno Manuel dos Santos Almeida was elected Titular Bishop of Ruspæ and Auxiliary Bishop of Braga (Portugal)

2015.10.25

Portugal Fr. José Ornelas Carvalho, S.C.I. was consecrated as Bishop of Setúbal (Portugal)

2015.09.29

Portugal Bishop João Evangelista Pimentel Lavrador, Titular Bishop of Luperciana and Auxiliary Bishop of Porto (Portugal), was appointed as Coadjutor Bishop of Angra (Portugal)

2015.08.24

Portugal Bishop Gilberto Délio Gonçalves Canavarro dos Reis resigned as Bishop of Setúbal (Portugal)

Portugal Fr. José Ornelas Carvalho, S.C.I. was elected Bishop of Setúbal (Portugal)

2015.06.14

Portugal Cardinal Manuel José Macário do Nascimento Clemente took possession as Cardinal-Priest of S. Antonio in Campo Marzio

2015.05.25

Portugal Fr. José Ornelas Carvalho, S.C.I. resigned as Superior General of Congregation of the Priests of the Sacred Heart (Dehonians)

2015.02.14

Portugal Patriarch Manuel José Macário do Nascimento Clemente, Patriarch of Lisboa (Portugal) and President of Episcopal Conference of Portugal, was created Cardinal-Priest of S. Antonio in Campo Marzio

...

as of 2019.07.17

© 2019 GCatholic.org

Up