GCatholic.org


Recent Events

in Puerto Rico

Puerto Rico
DateDescendingRecent Events
2020.08.15

Puerto Rico Fr. Luis Miranda Rivera, O. Carm., was consecrated as Bishop of Fajardo–Humacao (Puerto Rico)

2020.08.01

Puerto Rico Fr. Ángel Luis Río Matos was consecrated as Bishop of Mayagüez (Puerto Rico)

2020.05.16

Puerto Rico Fr. Luis Miranda Rivera, O. Carm., was elected Bishop of Fajardo–Humacao (Puerto Rico)

2020.05.09

Puerto Rico Bishop Álvaro Corrada Del Río, S.J., resigned as Bishop of Mayagüez (Puerto Rico)

Puerto Rico Fr. Ángel Luis Río Matos was elected Bishop of Mayagüez (Puerto Rico)

2019.12.27

Puerto Rico Fr. Alberto Arturo Figueroa Morales was consecrated as Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico)

2019.11.19

Puerto Rico Fr. Alberto Arturo Figueroa Morales was elected Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico)

2019.04.09

Puerto Rico Bishop Héctor Manuel Rivera Pérez, Auxiliary Bishop emeritus of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico), passed away at 85

2018.11.29

Puerto Rico Bishop Rubén Antonio González Medina, C.M.F., Bishop of Ponce (Puerto Rico), was appointed as President of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Archbishop Roberto Octavio González Nieves, O.F.M., resigned as President of Episcopal Conference of Puerto Rico

2018.10.18

USA Fr. Juan Miguel Betancourt Torres, S.E.M.V., was consecrated as Titular Bishop of Korčula and Auxiliary Bishop of Hartford (USA)

2018.09.18

USA Fr. Juan Miguel Betancourt Torres, S.E.M.V., was elected Titular Bishop of Korčula and Auxiliary Bishop of Hartford (USA)

2018.08.05

Puerto Rico Bishop Ulises Aurelio Casiano Vargas, Bishop emeritus of Mayagüez (Puerto Rico), passed away at 84

2017.08.24

Algeria Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla Bader, Apostolic Nuncio to Pakistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico

2017.05.13

Nigeria Archbishop Jude Thaddeus Okolo, Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico, was appointed as Apostolic Nuncio to Ireland

2017.02.02

Puerto Rico Bishop Eusebio Ramos Morales, Bishop of Fajardo–Humacao (Puerto Rico) and Secretary General of Episcopal Conference of Puerto Rico, was appointed as Bishop of Caguas (Puerto Rico)

2015.12.22

Puerto Rico Bishop Rubén Antonio González Medina, C.M.F., Bishop of Caguas (Puerto Rico), was appointed as Bishop of Ponce (Puerto Rico)

Puerto Rico Bishop Félix Lázaro Martínez, Sch. P., resigned as Bishop of Ponce (Puerto Rico)

2015.08.28

Poland Mr. Józef Wesołowski, Lay state, passed away at 67

2015.05.23

Algeria Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla Bader, Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria), was appointed as Apostolic Nuncio to Pakistan and Titular Archbishop of Mathara in Numidia

2015

Puerto Rico Bishop Álvaro Corrada Del Río, S.J., Bishop of Mayagüez (Puerto Rico), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Bishop Daniel Fernández Torres resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Bishop Félix Lázaro Martínez, Sch. P., resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Bishop Eusebio Ramos Morales, Bishop of Fajardo–Humacao (Puerto Rico), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Puerto Rico

2014.06.27

Poland Archbishop Józef Wesołowski, Titular Archbishop of Slebte, was appointed as Lay state

2013.10.07

Nigeria Archbishop Jude Thaddeus Okolo, Apostolic Nuncio to Chad and Apostolic Nuncio to Central African Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico

2013.08.21

Poland Archbishop Józef Wesołowski resigned as Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico

2012.12

Puerto Rico Bishop Daniel Fernández Torres, Bishop of Arecibo (Puerto Rico), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Bishop Rubén Antonio González Medina, C.M.F., resigned as President of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Archbishop Roberto Octavio González Nieves, O.F.M., Metropolitan Archbishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico), was appointed as President of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Bishop Félix Lázaro Martínez, Sch. P., Bishop of Ponce (Puerto Rico), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Puerto Rico

2012.09.29

Puerto Rico Bishop Álvaro Corrada Del Río, S.J., resigned as Apostolic Administrator of Tyler (USA)

2012.09.20

Italy Cardinal Fortunato Baldelli, Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino and Major Penitentiary emeritus of Apostolic Penitentiary, passed away at 77

2012.04.10

Puerto Rico Cardinal Luis Aponte Martínez, Cardinal-Priest of S. Maria Madre della Provvidenza a Monte Verde and Metropolitan Archbishop emeritus of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico), passed away at 89

2012.03.10

Puerto Rico Bishop Hermín Negrón Santana, Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico), passed away at 74

2012.01.26

Puerto Rico Bishop Juan Fremiot Torres Oliver, Bishop emeritus of Ponce (Puerto Rico), passed away at 86

2012.01.05

Italy Cardinal Fortunato Baldelli resigned as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2011.12.15

France Archbishop François Robert Bacqué resigned as Apostolic Nuncio to Netherlands

2011.09.12

Puerto Rico Bishop Álvaro Corrada Del Río, S.J., Bishop of Mayagüez (Puerto Rico), was appointed as Apostolic Administrator of Tyler (USA)

2011.07.06

Puerto Rico Bishop Ulises Aurelio Casiano Vargas resigned as Bishop of Mayagüez (Puerto Rico)

Puerto Rico Bishop Álvaro Corrada Del Río, S.J., Bishop of Tyler (USA), was appointed as Bishop of Mayagüez (Puerto Rico)

2011.02.27

Italy Cardinal Fortunato Baldelli took possession as Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2010.11.20

Italy Archbishop Fortunato Baldelli, Titular Archbishop of Bevagna and Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary, was created Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2010.09.24

Puerto Rico Bishop Daniel Fernández Torres, Titular Bishop of Sufes and Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico), was appointed as Bishop of Arecibo (Puerto Rico)

Puerto Rico Bishop Iñaki Mallona Txertudi, C.P., resigned as Bishop of Arecibo (Puerto Rico)

2009.10.31

Puerto Rico Bishop Héctor Manuel Rivera Pérez resigned as Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico)

2009.06.02

Italy Archbishop Fortunato Baldelli, Apostolic Nuncio to France, was appointed as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2008.09.27

Nigeria Fr. Jude Thaddeus Okolo was consecrated as Titular Archbishop of Novica, Apostolic Nuncio to Central African Republic and Apostolic Nuncio to Chad

2008.08.02

Nigeria Fr. Jude Thaddeus Okolo was elected Apostolic Nuncio to Chad, Apostolic Nuncio to Central African Republic and Titular Archbishop of Novica

2008.07.17

Algeria Fr. Ghaleb Moussa Abdalla Bader was consecrated as Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria)

2008.05.31

Puerto Rico Fr. Eusebio Ramos Morales was consecrated as Bishop of Fajardo–Humacao (Puerto Rico)

2008.05.24

Algeria Fr. Ghaleb Moussa Abdalla Bader was elected Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria)

2008.03.11

Puerto Rico Diocese of Fajardo–Humacao was established (from Metropolitan Archdiocese of San Juan de Puerto Rico and Diocese of Caguas) (Puerto Rico)

Puerto Rico Fr. Eusebio Ramos Morales was elected Bishop of Fajardo–Humacao (Puerto Rico)

2008.01.24

Poland Archbishop Józef Wesołowski, Apostolic Nuncio to Kazakhstan, Apostolic Nuncio to Kyrgyzstan, Apostolic Nuncio to Tajikistan and Apostolic Nuncio to Uzbekistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico

2007.12

Puerto Rico Bishop Rubén Antonio González Medina, C.M.F., Bishop of Caguas (Puerto Rico), was appointed as President of Episcopal Conference of Puerto Rico

Puerto Rico Archbishop Roberto Octavio González Nieves, O.F.M., resigned as President of Episcopal Conference of Puerto Rico

2007.11.19

USA Archbishop Timothy Paul Andrew Broglio, Titular Archbishop of Amiterno, Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico, was appointed as Archbishop Military Ordinary of United States of America (USA)

2007.04.21

Puerto Rico Fr. Daniel Fernández Torres was consecrated as Titular Bishop of Sufes and Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico)

2007.02.14

Puerto Rico Fr. Daniel Fernández Torres was elected Titular Bishop of Sufes and Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico (Puerto Rico)

...

as of 2020.08.03

© 2020 GCatholic.org

Up