GCatholic.org


Recent Events

in Philippines

Philippines
DateDescendingRecent Events
2019.05.16

USA Msgr. Alejandro Dumbrigue Aclan was consecrated as Titular Bishop of Rusicade and Auxiliary Bishop of Los Angeles (USA)

2019.03.25

Philippines Msgr. Marvyn Abrea Maceda was consecrated as Bishop of San Jose de Antique (Philippines)

2019.03.19

Philippines Fr. Rex Andrew Clement Alarcon was consecrated as Bishop of Daet (Philippines)

2019.03.18

Philippines Fr. Fidelis B. Layog was elected Titular Bishop of Girus Tarasii and Auxiliary Bishop of Lingayen–Dagupan (Philippines)

2019.03.11

Philippines Cardinal Orlando Beltran Quevedo, O.M.I., Cardinal-Priest of S. Maria «Regina Mundi» a Torre Spaccata and Metropolitan Archbishop emeritus of Cotabato (Philippines), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Philippines)

2019.03.05

USA Msgr. Alejandro Dumbrigue Aclan was elected Titular Bishop of Rusicade and Auxiliary Bishop of Los Angeles (USA)

2019.03.02

Philippines Bishop Oscar Jaime Llaneta Florencio, Titular Bishop of Lestrona, Auxiliary Bishop of Cebu (Philippines) and Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Philippines (Philippines), was appointed as Military Ordinary of Philippines (Philippines)

2019.02.11

Philippines Fr. Ronaldo Ignacio Lunas was consecrated as Bishop of Pagadian (Philippines)

2019.02.10

Philippines Bishop Dinualdo Destajo Gutierrez, Bishop emeritus of Marbel (Philippines), passed away at 79

Philippines Bishop Nicolas Mollenedo Mondejar, Bishop emeritus of San Carlos (Philippines), passed away at 94

2019.01.07

Philippines Msgr. Marvyn Abrea Maceda was elected Bishop of San Jose de Antique (Philippines)

2019.01.02

Philippines Fr. Rex Andrew Clement Alarcon was elected Bishop of Daet (Philippines)

2018.11.22

Philippines Bishop Emmanuel Treveno Cabajar, C.SS.R. resigned as Bishop of Pagadian (Philippines)

Philippines Fr. Ronaldo Ignacio Lunas was elected Bishop of Pagadian (Philippines)

2018.11.14

Philippines Bishop David William Valencia Antonio, Titular Bishop of Baza, Auxiliary Bishop of Nueva Segovia (Philippines) and Apostolic Administrator of San Jose in Mindoro (Philippines), was appointed as Bishop of Ilagan (Philippines)

Philippines Bishop Edgardo Sarabia Juanich resigned as Vicar Apostolic of Taytay (Philippines)

2018.11.06

Philippines Bishop Angelito Rendon Lampon, O.M.I., Titular Bishop of Valliposita and Vicar Apostolic of Jolo (Philippines), was promoted as Metropolitan Archbishop of Cotabato (Philippines)

Philippines Cardinal Orlando Beltran Quevedo, O.M.I. resigned as Metropolitan Archbishop of Cotabato (Philippines)

2018.10.11

Philippines Bishop Ireneo Ali Amantillo, C.SS.R., Bishop emeritus of Tandag (Philippines), passed away at 83

2018.09.25

Mongolia Bishop Wenceslao Selga Padilla (黃旭東), C.I.C.M., Prefect Apostolic of Ulaanbaatar (Mongolia), passed away at 68

2018.09.20

Philippines Archbishop Edmundo Madarang Abaya, Metropolitan Archbishop emeritus of Nueva Segovia (Philippines), passed away at 89

2018.09.08

Philippines Fr. Nolly Camigue Buco was consecrated as Titular Bishop of Gemellæ in Byzacena and Auxiliary Bishop of Antipolo (Philippines)

2018.09

Tokelau Fr. Oliver Pugoy Aro, M.S.P. resigned as Ecclesiastical Superior of Tokelau (Tokelau)

2018.07.30

Philippines Fr. Daniel Oca Presto was consecrated as Bishop of San Fernando de La Union (Philippines)

2018.07.11

Philippines Fr. Cerilo Uy Casicas was consecrated as Bishop of Marbel (Philippines)

Philippines Fr. Teodoro O. Kalaw, C.R.M. was appointed as Superior General of Clerics Regular Minor

2018.07.10

Philippines Fr. Nolly Camigue Buco was elected Titular Bishop of Gemellæ in Byzacena and Auxiliary Bishop of Antipolo (Philippines)

2018.06.28

Italy Cardinal Fernando Filoni, Prefect of Congregation for the Evangelization of Peoples, President of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious, Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University and Cardinal-Deacon of Nostra Signora di Coromoto in S. Giovanni di Dio, was appointed as Cardinal-Bishop of Nostra Signora di Coromoto in S. Giovanni di Dio

2018.06.20

Philippines Fr. Medel Sacay Aseo was consecrated as Bishop of Tagum (Philippines)

2018.06.07

Philippines Fr. Raul Bautista Dael was consecrated as Bishop of Tandag (Philippines)

2018.05.28

Philippines Msgr. Louie Patalinghug Galbines was consecrated as Bishop of Kabankalan (Philippines)

2018.05.24

Philippines Bishop Jose Elmer Imas Mangalinao, Titular Bishop of Urusi and Auxiliary Bishop of Lingayen–Dagupan (Philippines), was appointed as Bishop of Bayombong (Philippines)

2018.05.21

Philippines Bishop Camilo Diaz Gregorio, Bishop-Prelate emeritus of Batanes (Philippines), passed away at 78

2018.05.11

Philippines Bishop José Francisco Oliveros, Bishop of Malolos (Philippines), passed away at 71

2018.05.09

Philippines Fr. Daniel Oca Presto was elected Bishop of San Fernando de La Union (Philippines)

2018.04.30

Philippines Msgr. Bartolome Gaspar Santos was consecrated as Bishop of Iba (Philippines)

2018.04.28

Philippines Fr. Cerilo Uy Casicas was elected Bishop of Marbel (Philippines)

Philippines Bishop Dinualdo Destajo Gutierrez resigned as Bishop of Marbel (Philippines)

2018.04.24

Philippines Msgr. Abel Cahiles Apigo was consecrated as Bishop of Mati (Philippines)

2018.04.19

Philippines Bishop Zacharias Cenita Jimenez, Bishop emeritus of Pagadian (Philippines) and Auxiliary Bishop emeritus of Butuan (Philippines), passed away at 70

2018.04.07

Philippines Fr. Medel Sacay Aseo was elected Bishop of Tagum (Philippines)

Philippines Bishop Wilfredo Dasco Manlapaz resigned as Bishop of Tagum (Philippines)

2018.03.17

Philippines Bishop Antonio Pepito Palang, S.V.D. resigned as Vicar Apostolic of San Jose in Mindoro (Philippines)

2018.03.12

Philippines Msgr. Louie Patalinghug Galbines was elected Bishop of Kabankalan (Philippines)

2018.02.26

Philippines Fr. Raul Bautista Dael was elected Bishop of Tandag (Philippines)

Philippines Bishop Nereo Page Odchimar resigned as Bishop of Tandag (Philippines)

2018.02.23

Philippines Bishop Jesus Yu Varela, Bishop emeritus of Sorsogon (Philippines), passed away at 90

2018.02.17

Philippines Msgr. Bartolome Gaspar Santos was elected Bishop of Iba (Philippines)

2018.02.14

Philippines Archbishop Angel Nacorda Lagdameo resigned as Metropolitan Archbishop of Jaro (Philippines)

Philippines Bishop Jose Romeo Orquejo Lazo, Bishop of San Jose de Antique (Philippines), was promoted as Metropolitan Archbishop of Jaro (Philippines)

2018.02.10

Philippines Msgr. Abel Cahiles Apigo was elected Bishop of Mati (Philippines)

2018.01.09

Philippines Msgr. Rex Cullingham Ramirez was consecrated as Bishop of Naval (Philippines)

2017.12.05

Philippines Bishop Elenito Reyes Galido, Bishop of Iligan (Philippines), passed away at 64

2017.11.26

Philippines Bishop Christian Vicente Fernandez Noel, Bishop emeritus of Talibon (Philippines), passed away at 80

2017.11.08

Philippines Fr. Mel Rey Mingoa Uy was consecrated as Bishop of Lucena (Philippines)

2017.10.21

Philippines Bishop Juan de Dios Mataflorida Pueblos, Bishop of Butuan (Philippines), passed away at 74

2017.10.18

Philippines Cardinal Ricardo Jamin Vidal, Cardinal-Priest of Ss. Pietro e Paolo a Via Ostiense and Metropolitan Archbishop emeritus of Cebu (Philippines), passed away at 86

2017.10.13

Philippines Bishop Filomeno Gonzales Bactol resigned as Bishop of Naval (Philippines)

Philippines Msgr. Rex Cullingham Ramirez was elected Bishop of Naval (Philippines)

2017.09.15

Philippines Archbishop Osvaldo Padilla resigned as Apostolic Nuncio to Korea and Apostolic Nuncio to Mongolia

...

as of 2019.03.20

© 2019 GCatholic.org

Up