GCatholic.org


Recent Events

in Nepal

Nepal
DateDescendingRecent Events
2019.03.04

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2019.01.08

Germany Archbishop Giorgio Zur, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 88

2017.01.21

Italy Archbishop Giambattista Diquattro, Apostolic Nuncio to Bolivia, was appointed as Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal

2016.08.06

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Poland

2015.12.08

Nepal Bishop Anthony Francis Sharma, S.J., Vicar Apostolic emeritus of Nepal (Nepal), passed away at 77

2015.06.23

Nepal Sr. Nirmala Joshi, M.C., Superior General emeritus of Missionaries of Charity, passed away at 80

2014.06.29

Nepal Fr. Paul Simick was consecrated as Vicar Apostolic of Nepal (Nepal) and Titular Bishop of Maturba

2014.05.11

Italy Cardinal Lorenzo Baldisseri took possession as Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2014.04.25

Nepal Bishop Anthony Francis Sharma, S.J., resigned as Vicar Apostolic of Nepal (Nepal)

Nepal Fr. Paul Simick was elected Titular Bishop of Maturba and Vicar Apostolic of Nepal (Nepal)

2014.03.22

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2014.03.08

Spain Archbishop Pedro López Quintana was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2014.02.22

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Titular Archbishop of Diocletiana and Secretary General of Synod of Bishops, was created Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2014.01.28

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri resigned as Secretary of College of Cardinals

2013.09.28

Spain Archbishop Pedro López Quintana resigned as Apostolic Nuncio to Canada

2013.09.21

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary of Congregation for Bishops and Secretary of College of Cardinals, was appointed as Secretary General of Synod of Bishops

2012.03.07

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary of Congregation for Bishops, was appointed as Secretary of College of Cardinals

2012.01.11

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to Brazil, was appointed as Secretary of Congregation for Bishops

2011.02.21

Italy Cardinal Agostino Cacciavillan, Cardinal-Deacon of Ss. Angeli Custodi a Città Giardino and Protodeacon of College of Cardinals, was appointed as Cardinal-Priest of Ss. Angeli Custodi a Città Giardino pro hac vice Title

2010.11.13

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to India, was appointed as Apostolic Nuncio to Nepal

2010.05.08

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Singapore, Apostolic Nuncio to Thailand, Apostolic Delegate to Brunei, Apostolic Delegate to Laos, Apostolic Delegate to Malaysia and Apostolic Delegate to Myanmar, was appointed as Apostolic Nuncio to India

2009.12.10

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2009.03.24

Nepal Sr. Nirmala Joshi, M.C., resigned as Superior General of Missionaries of Charity

2008.11.21

Italy Archbishop Giambattista Diquattro, Apostolic Nuncio to Panama, was appointed as Apostolic Nuncio to Bolivia

2008.03.01

Italy Cardinal Agostino Cacciavillan was appointed as Protodeacon of College of Cardinals

2007.05.05

Nepal Fr. Anthony Francis Sharma, S.J., was consecrated as Vicar Apostolic of Nepal (Nepal) and Titular Bishop of Gigthi

2007.02.10

Nepal Apostolic Prefecture of Nepal was promoted as Apostolic Vicariate of Nepal (Nepal)

Nepal Fr. Anthony Francis Sharma, S.J., Prefect Apostolic of Nepal (Nepal), was elected Vicar Apostolic of Nepal (Nepal) and Titular Bishop of Gigthi

2006.08.14

Italy Cardinal Agostino Cacciavillan, Cardinal-Deacon of Ss. Angeli Custodi a Città Giardino and President emeritus of Administration of the Patrimony of the Apostolic See, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Italy)

2005.07.26

Germany Archbishop Giorgio Zur resigned as Apostolic Nuncio to Austria

2005.06.04

Italy Fr. Giambattista Diquattro was consecrated as Titular Archbishop of Giru Mons and Apostolic Nuncio to Panama

2005.04.02

Italy Fr. Giambattista Diquattro was elected Apostolic Nuncio to Panama and Titular Archbishop of Giru Mons

2003.09.20

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to Rwanda, was appointed as Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Singapore, Apostolic Nuncio to Thailand, Apostolic Delegate to Brunei, Apostolic Delegate to Laos, Apostolic Delegate to Malaysia and Apostolic Delegate to Myanmar

2003.02.08

Spain Archbishop Pedro López Quintana was appointed as Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal

2003.01.06

Spain Msgr. Pedro López Quintana was consecrated as Titular Archbishop of Agropoli and Assessor for General Affairs emeritus of Secretariat of State

2002.12.12

Spain Msgr. Pedro López Quintana, Assessor for General Affairs of Secretariat of State, was elected Titular Archbishop of Agropoli

2002.11.12

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Brazil

2002.10.08

Germany Archbishop Giorgio Zur, Apostolic Nuncio to Russian Federation, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2002.10.01

Italy Cardinal Agostino Cacciavillan resigned as President of Administration of the Patrimony of the Apostolic See

2001.04.21

Italy Cardinal Agostino Cacciavillan took possession as Cardinal-Deacon of Ss. Angeli Custodi a Città Giardino

2001.02.21

Italy Archbishop Agostino Cacciavillan, Titular Archbishop of Amiterno and President of Administration of the Patrimony of the Apostolic See, was created Cardinal-Deacon of Ss. Angeli Custodi a Città Giardino

2000.01.29

Germany Archbishop Giorgio Zur, President of Pontifical Ecclesiastical Academy, was appointed as Apostolic Nuncio to Russian Federation

1999.06.23

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to India, was appointed as Apostolic Nuncio to Nepal

1999.06.19

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to Paraguay, was appointed as Apostolic Nuncio to India

1999.01.06

Italy Fr. Salvatore Pennacchio was consecrated as Titular Archbishop of Montemarano and Apostolic Nuncio to Rwanda

1998.12.07

Germany Archbishop Giorgio Zur, Apostolic Pro-Nuncio to India and Apostolic Pro-Nuncio to Nepal, was appointed as President of Pontifical Ecclesiastical Academy

1998.11.28

Italy Fr. Salvatore Pennacchio was elected Apostolic Nuncio to Rwanda and Titular Archbishop of Montemarano

1998.11.05

Italy Archbishop Agostino Cacciavillan, Permanent Observer to Organization of American States (OAS) and Apostolic Pro-Nuncio to United States of America, was appointed as President of Administration of the Patrimony of the Apostolic See

1998.02.07

Spain Fr. Pedro López Quintana was appointed as Assessor for General Affairs of Secretariat of State

1997.03.13

Nepal Sr. Nirmala Joshi, M.C., was appointed as Superior General of Missionaries of Charity

1996.11.08

Nepal Mission sui juris of Nepal was promoted as Apostolic Prefecture of Nepal (Nepal)

Nepal Fr. Anthony Francis Sharma, S.J., Ecclesiastical Superior of Nepal (Nepal), was appointed as Prefect Apostolic of Nepal (Nepal)

1995.04.06

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to Haiti, was appointed as Apostolic Nuncio to Paraguay

1992.03.07

Italy Fr. Lorenzo Baldisseri was consecrated as Titular Archbishop of Diocletiana and Apostolic Nuncio to Haiti

1992.01.15

Italy Fr. Lorenzo Baldisseri was elected Apostolic Nuncio to Haiti and Titular Archbishop of Diocletiana

1990.08.13

Germany Archbishop Giorgio Zur, Apostolic Nuncio to Paraguay, was appointed as Apostolic Pro-Nuncio to India and Apostolic Pro-Nuncio to Nepal

1990.06.13

Italy Archbishop Agostino Cacciavillan, Apostolic Pro-Nuncio to India and Apostolic Pro-Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Pro-Nuncio to United States of America

1990

Italy Archbishop Agostino Cacciavillan was appointed as Permanent Observer to Organization of American States (OAS)

1985.05.03

Germany Archbishop Giorgio Zur, Apostolic Pro-Nuncio to Malawi and Apostolic Pro-Nuncio to Zambia, was appointed as Apostolic Nuncio to Paraguay

1985.04.30

Italy Archbishop Agostino Cacciavillan, Apostolic Pro-Nuncio to India, was appointed as Apostolic Pro-Nuncio to Nepal

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up