GCatholic.org


Recent Events

in Namibia

Namibia
DateDescendingRecent Events
2019.11

Namibia Archbishop Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I., Metropolitan Archbishop of Windhoek (Namibia) and President of Namibian Catholic Bishop’s Conference, was appointed as Vice-President of Inter-Regional Meeting of Bishops of Southern Africa

2018.05.05

Namibia Fr. Willem Christiaans, O.S.F.S. was consecrated as Bishop of Keetmanshoop (Namibia)

2018.03.29

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro, Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán and Major Penitentiary emeritus of Apostolic Penitentiary, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Portugal)

2018.02.07

Namibia Fr. Willem Christiaans, O.S.F.S. was elected Bishop of Keetmanshoop (Namibia)

2017.10.18

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Iceland, Apostolic Nuncio to Sweden, Apostolic Nuncio to Denmark and Apostolic Nuncio to Finland, was appointed as Apostolic Nuncio to Norway

2017.10.12

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Iceland, Apostolic Nuncio to Sweden and Apostolic Nuncio to Denmark, was appointed as Apostolic Nuncio to Finland

2017.08.19

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Titular Archbishop of Tronto, passed away at 73

2017.07.21

Namibia Bishop Philipp Pöllitzer, O.M.I. resigned as Bishop of Keetmanshoop (Namibia)

2017.06.13

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Iceland and Apostolic Nuncio to Sweden, was appointed as Apostolic Nuncio to Denmark

2017.04.06

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Peru, was appointed as Apostolic Nuncio to Iceland and Apostolic Nuncio to Sweden

2016.12

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari resigned as Apostolic Nuncio to Malta

2016.06.13

USA Archbishop Peter Bryan Wells, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho and Apostolic Nuncio to Namibia, was appointed as Apostolic Nuncio to Swaziland

2016.03.19

USA Msgr. Peter Bryan Wells was consecrated as Titular Archbishop of Marcianopolis, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia and Apostolic Nuncio to Lesotho

2016.02.13

USA Archbishop-elect Peter Bryan Wells, Apostolic Nuncio to Botswana and Apostolic Nuncio to South Africa, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho and Apostolic Nuncio to Namibia

2016.02.09

USA Msgr. Peter Bryan Wells, Assessor for General Affairs of Secretariat of State and President of Financial Security Committee, was elected Titular Archbishop of Marcianopolis, Apostolic Nuncio to Botswana and Apostolic Nuncio to South Africa

2015.05.22

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Lesotho, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2014.05.22

USA Msgr. Peter Bryan Wells resigned as Secretary of Pontifical Commission for Reference on the Institute for Works of Religion

2013.09.21

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro resigned as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2013.08.08

USA Msgr. Peter Bryan Wells, Assessor for General Affairs of Secretariat of State and Secretary of Pontifical Commission for Reference on the Institute for Works of Religion, was appointed as President of Financial Security Committee

2013.06.24

USA Msgr. Peter Bryan Wells, Assessor for General Affairs of Secretariat of State, was appointed as Secretary of Pontifical Commission for Reference on the Institute for Works of Religion

2012.04.22

Portugal Cardinal Manuel Monteiro de Castro took possession as Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán

2012.03.17

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Swaziland, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho

2012.03.10

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Croatia, was appointed as Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Swaziland

2012.03

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤) resigned as Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Botswana

2012.02.18

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Titular Archbishop of Beneventum and Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary, was created Cardinal-Deacon of S. Domenico di Guzmán

2012.01.05

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Secretary of Congregation for Bishops and Secretary of College of Cardinals, was appointed as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2011.10.15

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Botswana, was appointed as Apostolic Nuncio to Peru

2009.10.21

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Secretary of Congregation for Bishops, was appointed as Secretary of College of Cardinals

2009.07.16

USA Msgr. Peter Bryan Wells was appointed as Assessor for General Affairs of Secretariat of State

2009.07.03

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Apostolic Nuncio to Andorra, Apostolic Nuncio to Spain and Permanent Observer to World Tourism Organization (UNWTO), was appointed as Secretary of Congregation for Bishops

2009.02.07

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Lesotho and Apostolic Nuncio to Swaziland, was appointed as Apostolic Nuncio to Botswana

2008.02.14

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire, was appointed as Apostolic Nuncio to Croatia

2007.12.07

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Apostolic Nuncio to Andorra and Apostolic Nuncio to Spain, was appointed as Permanent Observer to World Tourism Organization (UNWTO)

2007.10.10

USA Archbishop Ambrose Battista De Paoli, Titular Archbishop of Lares and Apostolic Nuncio to Australia, passed away at 73

2007.09

Namibia Archbishop Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I., Metropolitan Archbishop of Windhoek (Namibia), was appointed as President of Namibian Catholic Bishop’s Conference

2007.07.14

Namibia Fr. Philipp Pöllitzer, O.M.I. was consecrated as Bishop of Keetmanshoop (Namibia)

2007.06.24

Namibia Bishop Rudolf Johannes Maria Koppmann, O.M.I., Vicar Apostolic emeritus of Windhoek (Namibia), passed away at 94

2007.06.12

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari resigned as Apostolic Nuncio to Burkina Faso and Apostolic Nuncio to Niger

2007.05.31

Namibia Fr. Philipp Pöllitzer, O.M.I. was elected Bishop of Keetmanshoop (Namibia)

2006.09.23

USA Archbishop James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Lesotho, was appointed as Apostolic Nuncio to Swaziland

2006.09.06

USA Archbishop-elect James Patrick Green (格霖澤), Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia and Apostolic Nuncio to South Africa, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho

2006.08.17

India Archbishop Blasco Francisco Collaço resigned as Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Lesotho and Apostolic Nuncio to Swaziland

USA Msgr. James Patrick Green (格霖澤) was elected Apostolic Delegate to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Titular Archbishop of Altino

2004.12.18

USA Archbishop Ambrose Battista De Paoli, Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Apostolic Nuncio to Australia

2004.09.21

Namibia Bishop Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I., Titular Bishop of Pertusa and Auxiliary Bishop of Windhoek (Namibia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Windhoek (Namibia)

2004.09.08

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Burkina Faso and Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire, was appointed as Apostolic Nuncio to Niger

2004.07.31

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Republic of Congo and Apostolic Nuncio to Gabon, was appointed as Apostolic Nuncio to Burkina Faso and Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2003

USA Msgr. James Patrick Green (格霖澤) resigned as Chargé d’affaires in China

2002.11.23

Namibia Bishop Anthony Chiminello, O.S.F.S., Bishop of Keetmanshoop (Namibia), passed away at 64

2002.06.12

Namibia Archbishop Bonifatius Haushiku, S.C.P., Metropolitan Archbishop of Windhoek (Namibia), passed away at 67

2002.01.18

USA Msgr. James Patrick Green (格霖澤) was appointed as Chargé d’affaires in China

2002

Namibia Archbishop Bonifatius Haushiku, S.C.P. resigned as President of Namibian Catholic Bishop’s Conference

2000.06.24

India Archbishop Blasco Francisco Collaço, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Delegate to Botswana, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho and Apostolic Nuncio to Swaziland

2000.05.24

India Archbishop Blasco Francisco Collaço, Apostolic Nuncio to Bulgaria, was appointed as Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Delegate to Botswana

2000.03.01

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Lesotho, was appointed as Apostolic Nuncio to Andorra and Apostolic Nuncio to Spain

1999.10.16

Italy Fr. Mario Roberto Cassari was consecrated as Titular Archbishop of Tronto, Apostolic Nuncio to Gabon and Apostolic Nuncio to Republic of Congo

1999.08.03

Italy Fr. Mario Roberto Cassari was elected Apostolic Nuncio to Republic of Congo, Apostolic Nuncio to Gabon and Titular Archbishop of Tronto

1999.02.07

Namibia Fr. Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I. was consecrated as Titular Bishop of Pertusa and Auxiliary Bishop of Windhoek (Namibia)

1998.11.05

Namibia Fr. Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I. was elected Titular Bishop of Pertusa and Auxiliary Bishop of Windhoek (Namibia)

1998.03.07

Portugal Archbishop Manuel Monteiro de Castro, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Swaziland, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho

...

as of 2020.01.05

© 2020 GCatholic.org

Up