GCatholic.org


Recent Events

in Mexico

Mexico
DateDescendingRecent Events
2021.03.19

Mexico Fr. Mauricio Urrea Carrillo was consecrated as Bishop of Parral (Mexico)

2021.02.27

Mexico Fr. Roberto Madrigal Gallegos was elected Bishop of Tuxpan (Mexico)

Mexico Bishop Juan Navarro Castellanos resigned as Bishop of Tuxpan (Mexico)

2021.02.22

Mexico Fr. Manuel González Villaseñor was consecrated as Titular Bishop of Ploaghe and Auxiliary Bishop of Guadalajara (Mexico)

Mexico Fr. Eduardo Muñoz Ochoa was consecrated as Titular Bishop of Satafis and Auxiliary Bishop of Guadalajara (Mexico)

2021.01.30

Mexico Bishop Rafael Gallardo García, O.S.A., Bishop emeritus of Tampico (Mexico), passed away at 93

2021.01.18

Mexico Bishop Francisco Daniel Rivera Sánchez, M.Sp.S., Auxiliary Bishop of México (Mexico), passed away at 65

2020.12.28

USA Bishop Alberto Rojas succeeded as Bishop of San Bernardino (USA)

2020.12.23

Turkey Bishop Rubén Tierrablanca Gonzalez, O.F.M., Vicar Apostolic of Istanbul (Turkey), passed away at 68

2020.12.20

Mexico Bishop Florencio Olvera Ochoa, Bishop emeritus of Cuernavaca (Mexico), passed away at 87

2020.12.17

Mexico Fr. Juan Carlos Arcq Guzmán was consecrated as Titular Bishop of Milevum and Auxiliary Bishop of Monterrey (Mexico)

Mexico Fr. José Manuel Garza Madero was consecrated as Titular Bishop of Tiburnia and Auxiliary Bishop of Monterrey (Mexico)

Mexico Fr. César Garza Miranda, O.F.M., was consecrated as Titular Bishop of Magnetum and Auxiliary Bishop of Monterrey (Mexico)

2020.12.14

Mexico Bishop José María de la Torre Martín, Bishop of Aguascalientes (Mexico), passed away at 68

2020.11.29

Mexico Cardinal Felipe Arizmendi Esquivel took possession as Cardinal-Priest of S. Luigi Maria Grignion de Montfort

2020.11.28

Mexico Bishop Felipe Arizmendi Esquivel was created Cardinal-Priest of S. Luigi Maria Grignion de Montfort

2020.11.27

Mexico Fr. Manuel González Villaseñor was elected Titular Bishop of Ploaghe and Auxiliary Bishop of Guadalajara (Mexico)

Mexico Fr. Eduardo Muñoz Ochoa was elected Titular Bishop of Satafis and Auxiliary Bishop of Guadalajara (Mexico)

2020.11.26

Mexico Bishop Benjamín Jiménez Hernández, Bishop emeritus of Culiacán (Mexico), passed away at 82

2020.11.22

Mexico Bishop Gonzalo Galván Castillo, Bishop emeritus of Autlán (Mexico), passed away at 69

2020.11.21

Mexico Bishop Hilario González García, Bishop of Linares (Mexico), was appointed as Bishop of Saltillo (Mexico)

Mexico Fr. Mauricio Urrea Carrillo was elected Bishop of Parral (Mexico)

Mexico Bishop José Raúl Vera López, O.P., resigned as Bishop of Saltillo (Mexico)

2020.10.31

Mexico Bishop Arturo Lona Reyes, Bishop emeritus of Tehuantepec (Mexico), passed away at 94

2020.10.17

Mexico Fr. Juan Carlos Arcq Guzmán was elected Titular Bishop of Milevum and Auxiliary Bishop of Monterrey (Mexico)

Mexico Fr. José Manuel Garza Madero was elected Titular Bishop of Tiburnia and Auxiliary Bishop of Monterrey (Mexico)

Mexico Fr. César Garza Miranda, O.F.M., was elected Titular Bishop of Magnetum and Auxiliary Bishop of Monterrey (Mexico)

2020.09.24

Mexico Fr. Guadalupe Antonio Ruíz Urquín was consecrated as Bishop-Prelate of Huautla (Mexico)

2020.09.15

Mexico Bishop Felipe Padilla Cardona resigned as Bishop of Ciudad Obregón (Mexico)

Mexico Bishop Rutilo Felipe Pozos Lorenzini, Titular Bishop of Satafis and Auxiliary Bishop of Puebla de los Ángeles (Mexico), was appointed as Bishop of Ciudad Obregón (Mexico)

2020.09.12

Mexico Bishop Fidencio López Plaza, Bishop of San Andrés Tuxtla (Mexico), was appointed as Bishop of Querétaro (Mexico)

2020.08.28

Mexico Fr. Luis Manuel López Alfaro was consecrated as Titular Bishop of Garba and Auxiliary Bishop of San Cristóbal de las Casas (Mexico)

2020.07.26

Mexico Bishop Rafael Barraza Sánchez, Bishop emeritus of Mazatlán (Mexico), passed away at 91

2020.07.08

Mexico Bishop José Antonio Pérez Sánchez, O.F.M., Bishop-Prelate emeritus of El Nayar (Mexico), passed away at 72

2020.07.04

Mexico Bishop Eduardo Cirilo Carmona Ortega, C.O.R.C., succeeded as Bishop of Córdoba (Mexico)

Mexico Bishop Eduardo Porfirio Patiño Leal resigned as Bishop of Córdoba (Mexico)

2020.07.02

Mexico Bishop Teodoro Enrique Pino Miranda, Bishop of Huajuapan de León (Mexico), passed away at 73

2020.06.27

Mexico Fr. Guadalupe Antonio Ruíz Urquín was elected Bishop-Prelate of Huautla (Mexico)

2020.06.17

Mexico Fr. Roberto Yenny García was consecrated as Bishop of Ciudad Valles (Mexico)

2020.06.06

Mexico Fr. Luis Manuel López Alfaro was elected Titular Bishop of Garba and Auxiliary Bishop of San Cristóbal de las Casas (Mexico)

2020.05.22

Mexico Fr. Agustín Hernández Vidales, O.F.M., was appointed as Rector Magnificus of Pontifical University Antonianum

2020.05.01

Mexico Bishop Felipe Arizmendi Esquivel, Bishop emeritus of San Cristóbal de las Casas (Mexico), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Mexico)

2020.03.19

Mexico Bishop Roberto Octavio Balmori Cinta, M.J., resigned as Bishop of Ciudad Valles (Mexico)

Mexico Fr. Luis Manuel Pérez Raygoza was consecrated as Titular Bishop of Suava and Auxiliary Bishop of México (Mexico)

Mexico Fr. Héctor Mario Pérez Villareal was consecrated as Titular Bishop of Bennefa and Auxiliary Bishop of México (Mexico)

Mexico Fr. Francisco Daniel Rivera Sánchez, M.Sp.S., was consecrated as Titular Bishop of Aradi and Auxiliary Bishop of México (Mexico)

Mexico Fr. Roberto Yenny García was elected Bishop of Ciudad Valles (Mexico)

2020.03.07

Venezuela Fr. Joseph Khawam, B.A., was consecrated as Apostolic Exarch of Venezuela of the Greek-Melkites (Venezuela), Titular Bishop of Apamea in Syria of the Greek-Melkites and Apostolic Administrator of Nuestra Señora del Paraíso en México of the Greek-Melkites (Mexico)

2020.02.15

Mexico Territorial Prelature of Cancún–Chetumal was promoted as Diocese of Cancún–Chetumal (Mexico)

Mexico Bishop Pedro Pablo Elizondo Cárdenas, L.C., Bishop-Prelate of Cancún–Chetumal (Mexico), was appointed as Bishop of Cancún–Chetumal (Mexico)

2020.02.06

Mexico Fr. Eduardo Robles-Gil Orvañanos resigned as Director General of Congregation of the Legionaries of Christ and Grand Chancellor of Pontifical Athenaeum Regina Apostolorum

2020.01.25

Mexico Fr. Luis Manuel Pérez Raygoza was elected Titular Bishop of Suava and Auxiliary Bishop of México (Mexico)

Mexico Fr. Héctor Mario Pérez Villareal was elected Titular Bishop of Bennefa and Auxiliary Bishop of México (Mexico)

Mexico Fr. Francisco Daniel Rivera Sánchez, M.Sp.S., Superior General of Missionaries of the Holy Spirit, was elected Titular Bishop of Aradi and Auxiliary Bishop of México (Mexico)

Argentina Cardinal Leonardo Sandri, Prefect of Congregation for the Oriental Churches and Grand Chancellor of Pontifical Oriental Institute, was appointed as Cardinal Vice-Dean of College of Cardinals

2020.01.24

Mexico Bishop José Luis Castro Medellín, M.S.F., Bishop emeritus of Tacámbaro (Mexico), passed away at 81

2019.12.20

Venezuela Fr. Joseph Khawam, B.A., was elected Titular Bishop of Apamea in Syria of the Greek-Melkites, Apostolic Administrator of Nuestra Señora del Paraíso en México of the Greek-Melkites (Mexico) and Apostolic Exarch of Venezuela of the Greek-Melkites (Venezuela)

USA Bishop Nicholas James Samra resigned as Apostolic Administrator of Nuestra Señora del Paraíso en México of the Greek-Melkites (Mexico)

2019.12.02

USA Bishop Alberto Rojas, Titular Bishop of Marazanæ and Auxiliary Bishop of Chicago (USA), was appointed as Coadjutor Bishop of San Bernardino (USA)

2019.11.12

USA Archbishop José Horacio Gómez, Metropolitan Archbishop of Los Angeles (USA) and Vice-President of United States Conference of Catholic Bishops, was appointed as President of United States Conference of Catholic Bishops

...

as of 2021.02.27

© 2021 GCatholic.org

Up