GCatholic.org


Recent Events

in Malta

Malta
DateDescendingRecent Events
2018.08.04

Malta Msgr. Joseph Galea-Curmi was consecrated as Titular Bishop of Cebarades and Auxiliary Bishop of Malta (Malta)

2018.07.31

USA Fr. Leo J. White, O.F.M. Cap., Prefect Apostolic emeritus of Garissa (Kenya), passed away at 89

2018.06.23

Malta Msgr. Joseph Galea-Curmi was elected Titular Bishop of Cebarades and Auxiliary Bishop of Malta (Malta)

2018.03.19

Malta Msgr. Alfred Xuereb was consecrated as Titular Archbishop of Amantea, Apostolic Nuncio to Mongolia and Apostolic Nuncio to Korea

2018.03.07

Malta Archbishop Joseph Spiteri, Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire, was appointed as Apostolic Nuncio to Lebanon

2018.02.26

Malta Msgr. Alfred Xuereb, Prelate Secretary General of Secretariat for the Economy, Secretary of the Board of Institute for Works of Religion and Member of Financial Security Committee, was elected Titular Archbishop of Amantea, Apostolic Nuncio to Korea and Apostolic Nuncio to Mongolia

2018.02.05

Albania Archbishop George Frendo, O.P., Secretary General of Episcopal Conference of Albania and Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania), was appointed as President of Episcopal Conference of Albania

2018.01.20

Libya Bishop Sylvester Carmel Magro, O.F.M., Vicar Apostolic emeritus of Benghazi (Libya), passed away at 76

2018.01.05

Kenya Bishop Emmanuel Barbara, O.F.M. Cap., Bishop of Malindi (Kenya), passed away at 68

2018.01.03

Kuwait Bishop Francis George Adeodatus Micallef, O.C.D., Vicar Apostolic emeritus of Kuwait (Kuwait), passed away at 89

2017.08.19

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio emeritus to Malta, passed away at 73

2017.06.10

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

2017.04.27

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Croatia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2017.02.05

Libya Bishop George Bugeja, O.F.M. succeeded as Vicar Apostolic of Tripoli (Libya)

2016.12

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari resigned as Apostolic Nuncio to Malta

2016.11.17

Albania Bishop George Frendo, O.P., Titular Bishop of Buthrotum, Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania) and Secretary General of Episcopal Conference of Albania, was promoted as Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2016.09.08

Gibraltar Msgr. Carmelo Zammit was consecrated as Bishop of Gibraltar (Gibraltar)

2016.08.20

Malta Bishop Mario Grech resigned as President of Episcopal Conference of Malta

Malta Archbishop Charles Jude Scicluna, President of College for the review of appeals by clergy accused of delicta graviora and Metropolitan Archbishop of Malta (Malta), was appointed as President of Episcopal Conference of Malta

2016.06.24

Gibraltar Msgr. Carmelo Zammit was elected Bishop of Gibraltar (Gibraltar)

2016.05.05

Albania Bishop George Frendo, O.P., Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Albania

2016.04.04

Malta Msgr. Alfred Xuereb, Prelate Secretary General of Secretariat for the Economy and Secretary of the Board of Institute for Works of Religion, was appointed as Member of Financial Security Committee

2016.03.21

Malta Archbishop Joseph Mercieca, Metropolitan Archbishop emeritus of Malta (Malta) and President emeritus of Episcopal Conference of Malta, passed away at 87

2016.03.06

Malta Archbishop Paolo Giglio (吉立友), Apostolic Nuncio emeritus to Egypt and Delegate emeritus to League of Arab States (LAS), passed away at 89

2016.02.14

Libya Bishop Sylvester Carmel Magro, O.F.M. resigned as Vicar Apostolic of Benghazi (Libya)

2015.12.08

Kenya Bishop Joseph Alessandro, O.F.M. Cap. succeeded as Bishop of Garissa (Kenya)

Kenya Bishop Paul Darmanin, O.F.M. Cap. resigned as Bishop of Garissa (Kenya)

2015.12.05

Italy Archbishop Luigi Conti, Apostolic Nuncio emeritus to Malta and Apostolic Nuncio emeritus to Libya, passed away at 86

2015.09.04

Libya Fr. George Bugeja, O.F.M. was consecrated as Titular Bishop of San Leone and Coadjutor Vicar Apostolic of Tripoli (Libya)

2015.07.10

Libya Fr. George Bugeja, O.F.M. was elected Coadjutor Vicar Apostolic of Tripoli (Libya) and Titular Bishop of San Leone

2015.05.22

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Lesotho, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2015.03.21

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta and Apostolic Nuncio to Libya, was appointed as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

2015.02.27

Malta Bishop Charles Jude Scicluna, Titular Bishop of San Leone, Auxiliary Bishop of Malta (Malta), Apostolic Administrator of Malta (Malta) and President of College for the review of appeals by clergy accused of delicta graviora, was promoted as Metropolitan Archbishop of Malta (Malta)

2015.01.21

Malta Bishop Charles Jude Scicluna, Auxiliary Bishop of Malta (Malta) and Apostolic Administrator of Malta (Malta), was appointed as President of College for the review of appeals by clergy accused of delicta graviora

2014.12.20

Italy Archbishop Pier Luigi Celata resigned as Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2014.10.18

Malta Archbishop Paul Cremona, O.P. resigned as Metropolitan Archbishop of Malta (Malta)

2014.07.09

Malta Msgr. Alfred Xuereb, Prelate Secretary General of Secretariat for the Economy, was appointed as Secretary of the Board of Institute for Works of Religion

2014.05.22

Malta Msgr. Alfred Xuereb resigned as Delegate for Pontifical Commission for Reference on the Institute for Works of Religion and Delegate for Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See

Malta Dr. Joseph F.X. Zahra resigned as President of Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See

2014.04.17

Malta Msgr. Alfred Xuereb resigned as Private Secretary of the Pope

2014.03.19

USA Msgr. Peter Baldacchino was consecrated as Titular Bishop of Vatarba and Auxiliary Bishop of Miami (USA)

2014.03.08

Malta Dr. Joseph F.X. Zahra, President of Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See, was appointed as Vice-Coordinator of Council for the Economy

2014.03.03

Malta Msgr. Alfred Xuereb, Private Secretary of the Pope, Delegate for Pontifical Commission for Reference on the Institute for Works of Religion and Delegate for Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See, was appointed as Prelate Secretary General of Secretariat for the Economy

2014.02.20

USA Msgr. Peter Baldacchino was elected Titular Bishop of Vatarba and Auxiliary Bishop of Miami (USA)

2013.11.28

Malta Msgr. Alfred Xuereb, Private Secretary of the Pope, was appointed as Delegate for Pontifical Commission for Reference on the Institute for Works of Religion and Delegate for Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See

2013.10.01

Malta Archbishop Joseph Spiteri, Apostolic Nuncio to Sri Lanka, was appointed as Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2013.09

Malta Archbishop Paul Cremona, O.P. resigned as President of Episcopal Conference of Malta

Malta Bishop Mario Grech, Bishop of Gozo (Malta), was appointed as President of Episcopal Conference of Malta

2013.08.08

Malta Msgr. Antoine Camilleri, Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State, was appointed as Member of Financial Security Committee

2013.07.18

Malta Dr. Joseph F.X. Zahra was appointed as President of Pontifical Commission for Reference on the Organisation of the Economic-Administrative Structure of the Holy See

2013.05

Malta Sr. Carmen Sammut, S.M.N.D.A. was appointed as President of International Union of Superiors General (U.I.S.G.)

2013.04.13

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

2013.03.18

Malta Msgr. Alfred Xuereb was appointed as Private Secretary of the Pope

2013.02.28

Malta Msgr. Alfred Xuereb resigned as Second Private Secretary of the Pope

2013.02.22

Malta Msgr. Antoine Camilleri was appointed as Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State

2013.02.16

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Colombia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2012.11.24

Malta Msgr. Charles Jude Scicluna was consecrated as Titular Bishop of San Leone and Auxiliary Bishop of Malta (Malta)

2012.11.10

Italy Archbishop Tommaso Caputo, Titular Archbishop of Otricoli, Apostolic Nuncio to Libya and Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Bishop-Prelate of Pompei (Italy) and Pontifical Delegate for the Shrine of Our Lady of the Rosary of Pompeii

2012.11.03

Spain Archbishop Félix del Blanco Prieto resigned as Almoner of His Holiness of Office of Papal Charities

2012.10.06

Malta Msgr. Charles Jude Scicluna, Promoter of Justice of Congregation for the Doctrine of the Faith, was elected Titular Bishop of San Leone and Auxiliary Bishop of Malta (Malta)

...

as of 2018.08.11

© 2018 GCatholic.org

Up