GCatholic.org


Recent Events

in Myanmar

Myanmar
DateDescendingRecent Events
2020.06.29

Myanmar Fr. John Saw Gawdy was elected Coadjutor Bishop of Taungngu (Myanmar)

2020.06.24

Myanmar Bishop Philip Lasap Za Hawng resigned as Bishop of Lashio (Myanmar)

Myanmar Bishop Lucas Dau Ze Jeimphaung, S.D.B., succeeded as Bishop of Lashio (Myanmar)

2020.06.01

Italy Archbishop Giovanni D’Aniello, Apostolic Nuncio to Brazil, was appointed as Apostolic Nuncio to Russian Federation

2020.02.20

Myanmar Bishop Peter Louis Cakü, Bishop of Kengtung (Myanmar), passed away at 67

2020.01.30

Myanmar Fr. Lucas Dau Ze Jeimphaung, S.D.B., was consecrated as Coadjutor Bishop of Lashio (Myanmar)

2019.10.18

Myanmar Fr. Lucas Dau Ze Jeimphaung, S.D.B., was elected Coadjutor Bishop of Lashio (Myanmar)

2019.06.23

Myanmar Fr. Marco Tin Win was consecrated as Metropolitan Archbishop of Mandalay (Myanmar)

2019.04.25

Myanmar Archbishop Nicholas Mang Thang resigned as Metropolitan Archbishop of Mandalay (Myanmar)

Myanmar Fr. Marco Tin Win was elected Metropolitan Archbishop of Mandalay (Myanmar)

2018.11.16

Myanmar Cardinal Charles Maung Bo, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Yangon (Myanmar), was appointed as President of Federation of Asian Bishops’ Conferences

2017.10.25

Myanmar Bishop Joseph Mahn Erie, Bishop emeritus of Bassein (Myanmar), passed away at 92

2017.09.12

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德) resigned as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.08.12

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남 대주교 / 張仁南), Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos, was appointed as Apostolic Nuncio to Myanmar

2016.08.06

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Poland

2016.06.24

Myanmar Bishop Basilio Athai, Titular Bishop of Tasaccora, Auxiliary Bishop of Taunggyi (Myanmar) and Apostolic Administrator of Taunggyi (Myanmar), was promoted as Metropolitan Archbishop of Taunggyi (Myanmar)

2016.05.05

Myanmar Archbishop Gabriel Thohey Mahn-Gaby, Metropolitan Archbishop emeritus of Yangon (Myanmar), passed away at 88

2016.02.10

Italy Archbishop Luigi Bressan resigned as Metropolitan Archbishop of Trento (Italy)

2015.10.21

Myanmar Cardinal Charles Maung Bo, S.D.B., took possession as Cardinal-Priest of S. Ireneo a Centocelle

2015.04.12

Myanmar Bishop Basilio Athai, Auxiliary Bishop of Taunggyi (Myanmar), was appointed as Apostolic Administrator of Taunggyi (Myanmar)

Myanmar Fr. John Saw Yaw Han was consecrated as Titular Bishop of Buffada and Auxiliary Bishop of Yangon (Myanmar)

Myanmar Archbishop Matthias U Shwe resigned as Metropolitan Archbishop of Taunggyi (Myanmar)

2015.02.17

Myanmar Bishop Joseph Devellerez Thaung Shwe, Bishop emeritus of Pyay (Myanmar), passed away at 79

2015.02.14

Myanmar Archbishop Charles Maung Bo, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Yangon (Myanmar), was created Cardinal-Priest of S. Ireneo a Centocelle

2014.12.30

Myanmar Fr. John Saw Yaw Han was elected Titular Bishop of Buffada and Auxiliary Bishop of Yangon (Myanmar)

2014.11.15

Myanmar Bishop Sephen Tjephe, Titular Bishop of Nova barbara, Auxiliary Bishop of Loikaw (Myanmar) and Apostolic Administrator of Loikaw (Myanmar), was appointed as Bishop of Loikaw (Myanmar)

2014.07

Myanmar Bishop John Hsane Hgyi resigned as President of Myanmar Catholic Bishops’ Conference

Myanmar Bishop Felix Lian Khen Thang, Bishop of Kalay (Myanmar), was appointed as President of Myanmar Catholic Bishops’ Conference

2014.04.26

Myanmar Bishop Sotero Phamo resigned as Bishop of Loikaw (Myanmar)

Myanmar Bishop Sephen Tjephe, Auxiliary Bishop of Loikaw (Myanmar), was appointed as Apostolic Administrator of Loikaw (Myanmar)

2014.04.03

Myanmar Archbishop Nicholas Mang Thang succeeded as Metropolitan Archbishop of Mandalay (Myanmar)

Myanmar Archbishop Paul Zinghtung Grawng resigned as Metropolitan Archbishop of Mandalay (Myanmar)

2014.02.02

Myanmar Fr. Lucius Hre Kung was consecrated as Bishop of Hakha (Myanmar)

2013.10.19

Myanmar Fr. Lucius Hre Kung was elected Bishop of Hakha (Myanmar)

Myanmar Archbishop Nicholas Mang Thang resigned as Apostolic Administrator of Hakha (Myanmar)

2012.09.27

Australia Fr. Joachim Xavier Rego, C.P., was appointed as Superior General of Congregation of the Passion (Passionists)

2012.08.04

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남 대주교 / 張仁南), Apostolic Nuncio to Uganda, was appointed as Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos

2012.02.10

Italy Archbishop Giovanni D’Aniello, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand, Apostolic Delegate to Laos and Apostolic Delegate to Myanmar, was appointed as Apostolic Nuncio to Brazil

2012

Myanmar Bishop John Hsane Hgyi, Bishop of Pathein (Myanmar), was appointed as President of Myanmar Catholic Bishops’ Conference

Myanmar Archbishop Paul Zinghtung Grawng resigned as President of Myanmar Catholic Bishops’ Conference

2011.11.30

Myanmar Bishop Nicholas Mang Thang, Bishop of Hakha (Myanmar), was promoted as Apostolic Administrator of Hakha (Myanmar) and Coadjutor Archbishop of Mandalay (Myanmar)

2011.11.15

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德), Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2011.02.27

Myanmar Fr. Alexander Pyone Cho was consecrated as Bishop of Pyay (Myanmar)

2010.12.03

Myanmar Bishop Joseph Devellerez Thaung Shwe resigned as Bishop of Pyay (Myanmar)

Myanmar Fr. Alexander Pyone Cho was elected Bishop of Pyay (Myanmar)

2010.11.13

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to India, was appointed as Apostolic Nuncio to Nepal

2010.09.22

Italy Archbishop Giovanni D’Aniello, Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo, was appointed as Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand, Apostolic Delegate to Laos and Apostolic Delegate to Myanmar

2010.07.16

Myanmar Bishop Gregory Taik Maung resigned as Auxiliary Bishop of Pyay (Myanmar) and Apostolic Administrator sede plena of Pyay (Myanmar)

2010.05.22

Myanmar Diocese of Kalay was established (from Diocese of Hakha) (Myanmar)

Myanmar Bishop Felix Lian Khen Thang, Titular Bishop of Fesseë and Auxiliary Bishop of Hakha (Myanmar), was appointed as Bishop of Kalay (Myanmar)

2010.05.08

Italy Archbishop Salvatore Pennacchio, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Singapore, Apostolic Nuncio to Thailand, Apostolic Delegate to Brunei, Apostolic Delegate to Laos, Apostolic Delegate to Malaysia and Apostolic Delegate to Myanmar, was appointed as Apostolic Nuncio to India

2009.11.21

Myanmar Fr. Sephen Tjephe was consecrated as Titular Bishop of Nova barbara and Auxiliary Bishop of Loikaw (Myanmar)

2009.06.19

Myanmar Fr. Sephen Tjephe was elected Titular Bishop of Nova barbara and Auxiliary Bishop of Loikaw (Myanmar)

2009.01.24

Myanmar Diocese of Hpa-an was established (from Metropolitan Archdiocese of Yangon) (Myanmar)

Myanmar Bishop Justin Saw Min Thide, Titular Bishop of Lemfocta and Auxiliary Bishop of Yangon (Myanmar), was appointed as Bishop of Hpa-an (Myanmar)

2008.11.15

Myanmar Fr. Basilio Athai was consecrated as Titular Bishop of Tasaccora and Auxiliary Bishop of Taunggyi (Myanmar)

2008.06.28

Myanmar Fr. Basilio Athai was elected Titular Bishop of Tasaccora and Auxiliary Bishop of Taunggyi (Myanmar)

2007.12.02

Myanmar Fr. Justin Saw Min Thide was consecrated as Titular Bishop of Lemfocta and Auxiliary Bishop of Yangon (Myanmar)

2007.08.27

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남 대주교 / 張仁南), Apostolic Nuncio to Bangladesh, was appointed as Apostolic Nuncio to Uganda

2007.07.16

Myanmar Fr. Justin Saw Min Thide was elected Titular Bishop of Lemfocta and Auxiliary Bishop of Yangon (Myanmar)

...

as of 2020.06.30

© 2020 GCatholic.org

Up