GCatholic.org


Recent Events

in Madagascar

Madagascar
DateDescendingRecent Events
2019.08.29

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Costa Rica

2019.08.11

Madagascar Fr. Jean Pascal Andriantsoavina was consecrated as Titular Bishop of Zallata and Auxiliary Bishop of Antananarivo (Madagascar)

2019.07.08

Madagascar Fr. Jean Pascal Andriantsoavina was elected Titular Bishop of Zallata and Auxiliary Bishop of Antananarivo (Madagascar)

Madagascar Bishop Rosario Saro Vella, S.D.B., Bishop of Ambanja (Madagascar), was appointed as Bishop of Moramanga (Madagascar)

2018.12.23

Madagascar Cardinal Désiré Tsarahazana took possession as Cardinal-Priest of S. Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane

2018.11.03

Madagascar Bishop Roger Victor Solo Rakotondrajao, Bishop of Mahajanga (Madagascar), passed away at 58

2018.06.28

Madagascar Archbishop Désiré Tsarahazana, Metropolitan Archbishop of Toamasina (Madagascar) and President of Episcopal Conference of Madagascar, was created Cardinal-Priest of S. Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane

2018.04.17

Madagascar Archbishop Philibert Randriambololona, S.J., Metropolitan Archbishop emeritus of Fianarantsoa (Madagascar), passed away at 90

2018.03.03

Madagascar Bishop José Alfredo Caires de Nobrega, S.C.I. resigned as Apostolic Administrator of Farafangana (Madagascar)

Madagascar Bishop Gaetano Di Pierro, S.C.I., Bishop of Moramanga (Madagascar), was appointed as Bishop of Farafangana (Madagascar)

2017.09.12

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德) resigned as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.07.25

Madagascar Bishop Jean-Pierre-Dominique Zévaco, C.M., Bishop emeritus of Tôlagnaro (Madagascar), passed away at 91

2017.02.08

Madagascar Diocese of Maintirano was established (from Diocese of Mahajanga, Diocese of Morondava and Diocese of Tsiroanomandidy) (Madagascar)

Madagascar Bishop Gustavo Bombin Espino, O.SS.T., Bishop of Tsiroanomandidy (Madagascar), was appointed as Bishop of Maintirano (Madagascar)

2016.12.07

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Belgium, was appointed as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.10.12

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria and Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Belgium

2016.01.07

Madagascar Bishop Alwin Albert Hafner, M.S.F., Bishop emeritus of Morombe (Madagascar), passed away at 85

2015.11.13

Italy Archbishop Paolo Rocco Gualtieri, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles and Apostolic Nuncio to Mauritius, was appointed as Apostolic Delegate to Comoro Islands

2015.10.24

Italy Archbishop Paolo Rocco Gualtieri, Apostolic Nuncio to Madagascar and Apostolic Nuncio to Seychelles, was appointed as Apostolic Nuncio to Mauritius

2015.09.26

Italy Archbishop Paolo Rocco Gualtieri, Apostolic Nuncio to Madagascar, was appointed as Apostolic Nuncio to Seychelles

2015.05.30

Italy Msgr. Paolo Rocco Gualtieri was consecrated as Titular Archbishop of Sagone and Apostolic Nuncio to Madagascar

2015.04.13

Italy Msgr. Paolo Rocco Gualtieri was elected Titular Archbishop of Sagone and Apostolic Nuncio to Madagascar

2015.04.11

Madagascar Bishop Jean de Dieu Raoelison, Titular Bishop of Corniculana and Auxiliary Bishop of Antananarivo (Madagascar), was appointed as Bishop of Ambatondrazaka (Madagascar)

Madagascar Bishop Antoine Scopelliti, O.SS.T. resigned as Bishop of Ambatondrazaka (Madagascar)

2015.02.05

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS)

2015.01.10

Ireland Archbishop Eugene Martin Nugent, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Delegate to Comoro Islands, Apostolic Nuncio to Mauritius and Apostolic Nuncio to Seychelles, was appointed as Apostolic Nuncio to Haiti

2014.01.16

Madagascar Bishop José Alfredo Caires de Nobrega, S.C.I., Bishop of Mananjary (Madagascar), was appointed as Apostolic Administrator of Farafangana (Madagascar)

2013.12.15

Madagascar Bishop Georges Varkey Puthiyakulangara, M.E.P. succeeded as Bishop of Port-Bergé (Madagascar)

Madagascar Bishop Armand Toasy resigned as Bishop of Port-Bergé (Madagascar)

2013.12.13

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria, was appointed as Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS)

2013.11.27

Madagascar Archbishop Michel Malo, Prado resigned as Metropolitan Archbishop of Antsiranana (Madagascar)

Madagascar Bishop Benjamin Marc Balthason Ramaroson, C.M., Bishop of Farafangana (Madagascar), was promoted as Metropolitan Archbishop of Antsiranana (Madagascar)

2013.05.12

Madagascar Bishop Félix Ramananarivo, M.S., Bishop emeritus of Antsirabé (Madagascar), passed away at 78

2012.11

Madagascar Archbishop Fulgence Rabemahafaly resigned as President of Episcopal Conference of Madagascar

Madagascar Archbishop Désiré Tsarahazana, Metropolitan Archbishop of Toamasina (Madagascar), was appointed as President of Episcopal Conference of Madagascar

2012.07.09

Madagascar Bishop René Joseph Rakotondrabé, Bishop emeritus of Toamasina (Madagascar), passed away at 79

2012.06.15

Madagascar Archbishop Albert Joseph Tsiahoana, Metropolitan Archbishop emeritus of Antsiranana (Madagascar), passed away at 84

2012

Madagascar Bishop Marie Fabien Raharilamboniaina, O.C.D., Bishop of Morondava (Madagascar), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Madagascar

Madagascar Bishop Jean Claude Randrianarisoa, Bishop of Miarinarivo (Madagascar), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Madagascar

2011.11.15

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德), Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2011.11.09

Madagascar Bishop Jean-Paul Randriamanana, Auxiliary Bishop of Antananarivo (Madagascar), passed away at 61

2011.11.06

Madagascar Fr. Fulgence Razakarivony, M.S. was consecrated as Bishop of Ihosy (Madagascar)

2011.08.06

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Peru, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2011.07.16

Madagascar Fr. Fulgence Razakarivony, M.S. was elected Bishop of Ihosy (Madagascar)

2011.04.11

Italy Cardinal Sergio Sebastiani, Cardinal-Priest of S. Eustachio pro hac vice Title and President emeritus of Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Italy)

2011.02.21

Italy Cardinal Sergio Sebastiani, Cardinal-Deacon of S. Eustachio, was appointed as Cardinal-Priest of S. Eustachio pro hac vice Title

2010.08.25

Italy Archbishop Agostino Marchetto resigned as Secretary of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

2010.06.13

Madagascar Fr. Jean de Dieu Raoelison was consecrated as Titular Bishop of Corniculana and Auxiliary Bishop of Antananarivo (Madagascar)

2010.05.16

Madagascar Fr. Marie Fabien Raharilamboniaina, O.C.D. was consecrated as Bishop of Morondava (Madagascar)

2010.03.25

Madagascar Fr. Jean de Dieu Raoelison was elected Titular Bishop of Corniculana and Auxiliary Bishop of Antananarivo (Madagascar)

2010.03.18

Ireland Msgr. Eugene Martin Nugent was consecrated as Titular Archbishop of Domnach Sechnaill, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles, Apostolic Nuncio to Mauritius and Apostolic Delegate to Comoro Islands

2010.03.13

Ireland Archbishop-elect Eugene Martin Nugent, Apostolic Nuncio to Madagascar and Apostolic Delegate to Comoro Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Mauritius and Apostolic Nuncio to Seychelles

2010.02.26

Madagascar Diocese of Toamasina was promoted as Metropolitan Archdiocese of Toamasina (Madagascar)

Madagascar Bishop Donald Joseph Leo Pelletier, M.S. resigned as Bishop of Morondava (Madagascar)

Madagascar Fr. Marie Fabien Raharilamboniaina, O.C.D. was elected Bishop of Morondava (Madagascar)

Madagascar Bishop Désiré Tsarahazana, Bishop of Toamasina (Madagascar), was promoted as Metropolitan Archbishop of Toamasina (Madagascar)

2010.02.13

Ireland Msgr. Eugene Martin Nugent was elected Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Delegate to Comoro Islands and Titular Archbishop of Domnach Sechnaill

2010.02.04

Madagascar Bishop Joseph Ignace Randrianasolo, Bishop emeritus of Mahajanga (Madagascar), passed away at 62

2010.02.02

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles, Apostolic Delegate to Comoro Islands and Apostolic Nuncio to Mauritius, was appointed as Apostolic Nuncio to Nigeria

Madagascar Bishop Roger Victor Solo Rakotondrajao succeeded as Bishop of Mahajanga (Madagascar)

Madagascar Bishop Joseph Ignace Randrianasolo resigned as Bishop of Mahajanga (Madagascar)

...

as of 2019.11.11

© 2019 GCatholic.org

Up