GCatholic.org


Recent Events

in Montenegro

Montenegro
DateDescendingRecent Events
2019.09.28

Montenegro Archbishop Rrok Gjonlleshaj, Archbishop of Bar (Montenegro), was appointed as Apostolic Administrator of Kotor (Montenegro)

Montenegro Bishop Ilija Janjić resigned as Bishop of Kotor (Montenegro)

2019.05.25

Italy Archbishop Luigi Pezzuto resigned as Apostolic Nuncio to Monaco

2017.06.10

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

2017.04.27

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Croatia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2016.05.14

Montenegro Fr. Rrok Gjonlleshaj was consecrated as Archbishop of Bar (Montenegro)

2016.04.05

Montenegro Archbishop Zef Gashi, S.D.B., resigned as Archbishop of Bar (Montenegro) and President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

Montenegro Fr. Rrok Gjonlleshaj was elected Archbishop of Bar (Montenegro)

2016.01.16

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro, was appointed as Apostolic Nuncio to Monaco

2014.10.08

Italy Archbishop Angelo Mottola, Delegate of the Administration emeritus of Congregation for the Evangelization of Peoples, passed away at 79

2012.11.17

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to El Salvador and Apostolic Nuncio to Belize, was appointed as Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro

2012.05.21

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina and Apostolic Nuncio to Montenegro, was appointed as Apostolic Nuncio to Croatia

2011.04

Montenegro Archbishop Zef Gashi, S.D.B., Archbishop of Bar (Montenegro), was appointed as President of International Episcopal Conference of Saints Cyril and Methodius

2010.02.17

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina, was appointed as Apostolic Nuncio to Montenegro

Italy Archbishop Angelo Mottola resigned as Apostolic Nuncio to Montenegro

2007.01.25

Italy Archbishop Angelo Mottola, Apostolic Nuncio to Iran, was appointed as Apostolic Nuncio to Montenegro

2006.09.07

Montenegro Archbishop Petar Perkolić, Archbishop emeritus of Bar (Montenegro), passed away at 84

2005.11.21

Italy Archbishop Alessandro D’Errico, Apostolic Nuncio to Pakistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Bosnia and Herzegovina

2005.05.07

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to El Salvador, was appointed as Apostolic Nuncio to Belize

2005.04.02

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to Tanzania, was appointed as Apostolic Nuncio to El Salvador

1999.09.21

Italy Msgr. Angelo Mottola was consecrated as Titular Archbishop of Cercina, Apostolic Nuncio to Iran and Delegate of the Administration emeritus of Congregation for the Evangelization of Peoples

1999.07.16

Italy Msgr. Angelo Mottola, Delegate of the Administration of Congregation for the Evangelization of Peoples, was elected Apostolic Nuncio to Iran and Titular Archbishop of Cercina

1999.05.22

Italy Archbishop Luigi Pezzuto, Apostolic Nuncio to Republic of Congo and Apostolic Nuncio to Gabon, was appointed as Apostolic Nuncio to Tanzania

1999.01.06

Italy Fr. Alessandro D’Errico was consecrated as Titular Archbishop of Carini and Apostolic Nuncio to Pakistan

1998.11.14

Italy Fr. Alessandro D’Errico was elected Apostolic Nuncio to Pakistan and Titular Archbishop of Carini

1998.09.19

Montenegro Fr. Zef Gashi, S.D.B., was consecrated as Archbishop of Bar (Montenegro)

1998.06.27

Montenegro Fr. Zef Gashi, S.D.B., was elected Archbishop of Bar (Montenegro)

Montenegro Archbishop Petar Perkolić resigned as Archbishop of Bar (Montenegro)

1997.01.06

Italy Fr. Luigi Pezzuto was consecrated as Titular Archbishop of Turris in Proconsulari, Apostolic Nuncio to Gabon and Apostolic Nuncio to Republic of Congo

1996.12.07

Italy Fr. Luigi Pezzuto was elected Apostolic Nuncio to Republic of Congo, Apostolic Nuncio to Gabon and Titular Archbishop of Turris in Proconsulari

1996.06.03

Montenegro Bishop Ivo Gugic, Bishop emeritus of Kotor (Montenegro), passed away at 76

1996.04.27

Montenegro Fr. Ilija Janjić was consecrated as Bishop of Kotor (Montenegro)

1996.03.11

Montenegro Bishop Ivo Gugic resigned as Bishop of Kotor (Montenegro)

Montenegro Fr. Ilija Janjić was elected Bishop of Kotor (Montenegro)

1996.02.25

North Macedonia Bishop Nikë Prela, Auxiliary Bishop emeritus of Skopje–Prizren (North Macedonia), passed away at 77

1995.11.02

North Macedonia Bishop Nikë Prela resigned as Auxiliary Bishop of Skopje–Prizren (North Macedonia)

1986

Italy Msgr. Angelo Mottola was appointed as Delegate of the Administration of Congregation for the Evangelization of Peoples

1983.11.22

Montenegro Bishop Ivo Gugic, Titular Bishop of Bonusta and Auxiliary Bishop of Split–Makarska (Croatia), was appointed as Bishop of Kotor (Montenegro)

1983.06.05

Montenegro Bishop Marko Peric, Bishop of Kotor (Montenegro), passed away at 56

1981.07.26

Montenegro Fr. Marko Peric was consecrated as Bishop of Kotor (Montenegro)

1981.04.29

Montenegro Msgr. Gracija Ivanovic resigned as Apostolic Administrator of Kotor (Montenegro)

Montenegro Fr. Marko Peric was elected Bishop of Kotor (Montenegro)

1979.05.06

Montenegro Archbishop Petar Perkolić succeeded as Archbishop of Bar (Montenegro)

Montenegro Archbishop Aleksandar Tokić, Archbishop of Bar (Montenegro), passed away at 68

1979.03.18

Montenegro Fr. Petar Perkolić was consecrated as Coadjutor Archbishop of Bar (Montenegro)

1978.12.19

Montenegro Fr. Petar Perkolić was elected Coadjutor Archbishop of Bar (Montenegro)

1969.12.21

North Macedonia Fr. Nikë Prela was consecrated as Titular Bishop of Rufiniana and Auxiliary Bishop of Skopje–Prizren (North Macedonia)

1969.10.02

North Macedonia Fr. Nikë Prela was elected Auxiliary Bishop of Skopje–Prizren (North Macedonia) and Titular Bishop of Rufiniana

1966.11.22

Croatia Bishop Pavao Butorac, Bishop of Dubrovnik (Croatia), passed away at 78

1966

Montenegro Bishop Ivo Gugic, Auxiliary Bishop of Dubrovnik (Croatia), was appointed as Auxiliary Bishop of Split–Makarska (Croatia)

1961.08.13

Montenegro Fr. Ivo Gugic was consecrated as Titular Bishop of Bonusta and Auxiliary Bishop of Dubrovnik (Croatia)

1961.07.12

Montenegro Fr. Ivo Gugic was elected Auxiliary Bishop of Dubrovnik (Croatia) and Titular Bishop of Bonusta

1955.11.14

Montenegro Archbishop Nikola Dobrečić, Archbishop of Bar (Montenegro), passed away at 83

Montenegro Archbishop Aleksandar Tokić succeeded as Archbishop of Bar (Montenegro)

1952.04.27

Montenegro Fr. Aleksandar Tokić was consecrated as Titular Archbishop of Bizya and Coadjutor Archbishop of Bar (Montenegro)

1952.01.03

Montenegro Fr. Aleksandar Tokić was elected Titular Archbishop of Bizya and Coadjutor Archbishop of Bar (Montenegro)

1950.09.25

Croatia Bishop Pavao Butorac, Bishop of Kotor (Montenegro) and Apostolic Administrator of Dubrovnik (Croatia), was appointed as Bishop of Dubrovnik (Croatia)

1950

Montenegro Msgr. Gracija Ivanovic was appointed as Apostolic Administrator of Kotor (Montenegro)

1942.07.30

Italy Fr. Leopold Mandić, O.F.M. Cap.passed away at 76

1942

Croatia Bishop Pavao Butorac, Bishop of Kotor (Montenegro), was appointed as Apostolic Administrator of Dubrovnik (Croatia)

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up