GCatholic.org


Recent Events

in Morocco

Morocco
DateDescendingRecent Events
2018.03.10

Morocco Fr. Cristóbal López Romero, S.D.B. was consecrated as Archbishop of Rabat (Morocco)

2017.12.29

Morocco Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth. resigned as Archbishop of Rabat (Morocco)

Morocco Fr. Cristóbal López Romero, S.D.B. was elected Archbishop of Rabat (Morocco)

2017.08.01

France Bishop Michel Marie Jacques Dubost, C.I.M. resigned as Bishop of Évry–Corbeil-Essonnes (France)

2016.09.20

France Archbishop Jean-Berchmans-Marcel-Yves-Marie-Bernard Chabbert, O.F.M., Archbishop-Bishop emeritus of Perpignan–Elne (France), passed away at 95

2015.12.12

Italy Archbishop Vito Rallo was appointed as Apostolic Nuncio to Morocco

Italy Archbishop Antonio Sozzo resigned as Apostolic Nuncio to Morocco

2015.05.10

France Cardinal Dominique François Joseph Mamberti took possession as Cardinal-Deacon of S. Spirito in Sassia

2015.04.28

France Cardinal Dominique François Joseph Mamberti, Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of the Vatican City State, was appointed as President of Commission for Advocates

2015.02.14

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Titular Archbishop of Sagone, Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of the Vatican City State, was created Cardinal-Deacon of S. Spirito in Sassia

2015.01.15

Italy Archbishop Vito Rallo resigned as Apostolic Nuncio to Burkina Faso and Apostolic Nuncio to Niger

2015

Morocco Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth. resigned as President of Regional Episcopal Conference of North Africa

2014.11.08

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe, was appointed as Prefect of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President of Supreme Court of the Vatican City State

2014.08.23

Spain Cardinal Carlos Amigo Vallejo, O.F.M., Cardinal-Priest of S. Maria in Monserrato degli Spagnoli and Metropolitan Archbishop emeritus of Sevilla (Spain), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Spain)

2012.11

Morocco Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth., Archbishop of Rabat (Morocco), was appointed as President of Regional Episcopal Conference of North Africa

2012.01

Morocco Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth. resigned as President of Regional Episcopal Conference of North Africa

2010.03.25

Morocco Archbishop José Antonio Peteiro Freire, O.F.M., Archbishop emeritus of Tanger (Morocco), passed away at 73

2009.11.05

Spain Cardinal Carlos Amigo Vallejo, O.F.M. resigned as Metropolitan Archbishop of Sevilla (Spain)

2007.10.28

Italy Msgr. Vito Rallo was consecrated as Titular Archbishop of Alba, Apostolic Nuncio to Niger and Apostolic Nuncio to Burkina Faso

2007.06.17

Morocco Fr. Santiago Agrelo Martínez, O.F.M. was consecrated as Archbishop of Tanger (Morocco)

2007.06.12

Italy Msgr. Vito Rallo, Permanent Observer to Council of Europe, was elected Apostolic Nuncio to Burkina Faso, Apostolic Nuncio to Niger and Titular Archbishop of Alba

2007.04.11

Morocco Fr. Santiago Agrelo Martínez, O.F.M. was elected Archbishop of Tanger (Morocco)

2007.02.26

France Archbishop Bernard Henri René Jacqueline, Apostolic Pro-Nuncio emeritus to Morocco, passed away at 88

2006.12.15

France Bishop Guy André Marie de Kérimel, Bishop of Grenoble (France), was appointed as Bishop of Grenoble–Vienne (France)

2006.09.16

Tunisia Archbishop Domenico De Luca, Apostolic Nuncio emeritus to Morocco, passed away at 78

2006.09.15

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Nuncio to Eritrea, was appointed as Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicasterial Commission for the Church in Eastern Europe

2006.06.10

France Bishop Guy André Marie de Kérimel succeeded as Bishop of Grenoble (France)

2005.10

Morocco Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth., Archbishop of Rabat (Morocco), was appointed as President of Regional Episcopal Conference of North Africa

2005.03.23

Morocco Archbishop José Antonio Peteiro Freire, O.F.M. resigned as Archbishop of Tanger (Morocco)

2004.05.14

Morocco Archbishop Hubert Louis Marie Félix Michon, Archbishop emeritus of Rabat (Morocco), passed away at 76

2004.05.06

France Bishop Guy André Marie de Kérimel, Titular Bishop of Casæ medianæ and Auxiliary Bishop of Nice (France), was appointed as Coadjutor Bishop of Grenoble (France)

2004.04.27

Spain Cardinal Carlos Amigo Vallejo, O.F.M. took possession as Cardinal-Priest of S. Maria in Monserrato degli Spagnoli

2004.02.19

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti, Apostolic Nuncio to Sudan, was appointed as Apostolic Nuncio to Eritrea

2004.02.07

France Cardinal Philippe Christian Ignace Marie Barbarin took possession as Cardinal-Priest of SS. Trinità al Monte Pincio

2004.01.28

Italy Msgr. Vito Rallo was appointed as Permanent Observer to Council of Europe

2004.01.17

France Archbishop Dominique François Joseph Mamberti resigned as Apostolic Delegate to Somalia

2003.10.21

Spain Archbishop Carlos Amigo Vallejo, O.F.M., Metropolitan Archbishop of Sevilla (Spain), was created Cardinal-Priest of S. Maria in Monserrato degli Spagnoli

France Archbishop Philippe Christian Ignace Marie Barbarin, Metropolitan Archbishop of Lyon (France), was created Cardinal-Priest of SS. Trinità al Monte Pincio

2003.07.17

Tunisia Archbishop Domenico De Luca resigned as Apostolic Nuncio to Morocco

Italy Archbishop Antonio Sozzo, Apostolic Nuncio to Costa Rica, was appointed as Apostolic Nuncio to Morocco

2002.07.16

France Bishop Philippe Christian Ignace Marie Barbarin, Bishop of Moulins (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Lyon (France)

2002.07.03

France Fr. Dominique François Joseph Mamberti was consecrated as Titular Archbishop of Sagone, Apostolic Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Somalia

2002.05.18

France Fr. Dominique François Joseph Mamberti was elected Apostolic Delegate to Somalia, Apostolic Nuncio to Sudan and Titular Archbishop of Sagone

2001.06.17

France Fr. Guy André Marie de Kérimel was consecrated as Titular Bishop of Casæ medianæ and Auxiliary Bishop of Nice (France)

2001.05.05

Morocco Archbishop Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth. succeeded as Archbishop of Rabat (Morocco)

Morocco Archbishop Hubert Louis Marie Félix Michon resigned as Archbishop of Rabat (Morocco)

2001.02.19

France Fr. Guy André Marie de Kérimel was elected Titular Bishop of Casæ medianæ and Auxiliary Bishop of Nice (France)

2000.04.15

France Bishop Michel Marie Jacques Dubost, C.I.M., Military Ordinary of France (France), was appointed as Bishop of Évry–Corbeil-Essonnes (France)

2000.02.26

Morocco Fr. Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth. was consecrated as Coadjutor Archbishop of Rabat (Morocco)

1999.12.03

Morocco Fr. Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. di Béth. was elected Coadjutor Archbishop of Rabat (Morocco)

1998.11.22

France Fr. Philippe Christian Ignace Marie Barbarin was consecrated as Bishop of Moulins (France)

1998.10.01

France Fr. Philippe Christian Ignace Marie Barbarin was elected Bishop of Moulins (France)

1998.05.23

Italy Archbishop Antonio Sozzo, Apostolic Nuncio to Algeria and Apostolic Nuncio to Tunisia, was appointed as Apostolic Nuncio to Costa Rica

1998.03.07

France Bishop Michel Marie Jacques Dubost, C.I.M. resigned as Titular Bishop of Oëa

1996.01.16

France Archbishop Jean-Berchmans-Marcel-Yves-Marie-Bernard Chabbert, O.F.M. resigned as Archbishop-Bishop of Perpignan–Elne (France)

1995.10.14

Italy Fr. Antonio Sozzo was consecrated as Titular Archbishop of Concordia, Apostolic Nuncio to Tunisia and Apostolic Nuncio to Algeria

1995.08.05

Italy Fr. Antonio Sozzo was elected Apostolic Nuncio to Algeria, Apostolic Nuncio to Tunisia and Titular Archbishop of Concordia

1993.07.03

Tunisia Msgr. Domenico De Luca was consecrated as Titular Archbishop of Teglata in Numidia and Apostolic Nuncio to Morocco

1993.05.22

Tunisia Msgr. Domenico De Luca, Head of Protocol of Secretariat of State, was elected Apostolic Nuncio to Morocco and Titular Archbishop of Teglata in Numidia

France Archbishop Bernard Henri René Jacqueline resigned as Apostolic Pro-Nuncio to Morocco

...

as of 2018.11.02

© 2018 GCatholic.org

Up