GCatholic.org


Recent Events

in Latvia

Latvia
DateDescendingRecent Events
2019.08.06

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2019.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe, was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2019.05.04

Latvia Fr. Andris Kravalis was consecrated as Titular Bishop of Migirpa and Auxiliary Bishop of Riga (Latvia)

2019.03.08

Latvia Fr. Andris Kravalis was elected Titular Bishop of Migirpa and Auxiliary Bishop of Riga (Latvia)

2019.03.04

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2019.02.17

Latvia Bishop Antons Justs, Bishop emeritus of Jelgava (Latvia), passed away at 87

2018.12.18

Latvia Bishop Jānis Bulis resigned as President of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Bishop Edvards Pavlovskis, Bishop of Jelgava (Latvia), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Bishop Viktors Stulpins, Bishop of Liepāja (Latvia), was appointed as President of Episcopal Conference of Latvia

2018.11.30

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen resigned as Apostolic Nuncio to Austria

2017.11.21

Armenia Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M., Coadjutor Ordinary emeritus of East Europe of the Armenians (Armenia), passed away at 84

2016.12.30

Estonia Archbishop Justo Mullor García, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 84

2015.10.01

Iran Archbishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Patriarchal Administrator of Ispahan of the Armenians (Iran)

2015.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, was appointed as Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe

2015.03.21

Iran Archbishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece)

2014.03.22

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2014.03.08

Spain Archbishop Pedro López Quintana was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2013.12.18

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2013.12.17

Latvia Bishop Ārvaldis Andrejs Brumanis, Bishop emeritus of Liepāja (Latvia), passed away at 87

2013.09.28

Spain Archbishop Pedro López Quintana resigned as Apostolic Nuncio to Canada

2013.09.07

Latvia Fr. Viktors Stulpins was consecrated as Bishop of Liepāja (Latvia)

2013.07.20

Latvia Bishop Edvards Pavlovskis resigned as Apostolic Administrator of Liepāja (Latvia)

Latvia Fr. Viktors Stulpins was elected Bishop of Liepāja (Latvia)

2012.06.20

Latvia Bishop Vilhelms Toms Marija Lapelis, O.P., resigned as Bishop of Liepāja (Latvia) and Secretary General of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Bishop Edvards Pavlovskis, Bishop of Jelgava (Latvia), was appointed as Apostolic Administrator of Liepāja (Latvia)

2011.12

Latvia Bishop Antons Justs resigned as President of Episcopal Conference of Latvia

2011.10.18

Latvia Bishop Jānis Bulis, Bishop of Rēzekne–Aglona (Latvia) and Vice-President of Episcopal Conference of Latvia, was appointed as President of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Archbishop Zbigņevs Stankevičs, Metropolitan Archbishop of Riga (Latvia), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Latvia

2011.09.10

Latvia Fr. Edvards Pavlovskis was consecrated as Bishop of Jelgava (Latvia)

2011.07.22

Latvia Bishop Antons Justs resigned as Bishop of Jelgava (Latvia)

Latvia Fr. Edvards Pavlovskis was elected Bishop of Jelgava (Latvia)

2011.07.16

Armenia Msgr. Raphaël François Minassian was consecrated as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia) and Titular Archbishop of Cesarea in Cappadocia of the Armenians

2011.06.24

Armenia Msgr. Raphaël François Minassian, Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan), was elected Titular Archbishop of Cesarea in Cappadocia of the Armenians and Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

Armenia Fr. Vahan Ohanian resigned as Apostolic Administrator of East Europe of the Armenians (Armenia)

2011.06.01

Latvia Bishop Jānis Bulis, Bishop of Rēzekne–Aglona (Latvia), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Bishop Antons Justs, Bishop of Jelgava (Latvia), was appointed as President of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Bishop Vilhelms Toms Marija Lapelis, O.P., Bishop of Liepāja (Latvia), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Latvia

2010.11.14

Latvia Cardinal Jānis Pujats, Cardinal-Priest of S. Silvia, Metropolitan Archbishop emeritus of Riga (Latvia) and former President of Episcopal Conference of Latvia, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Latvia)

2010.08.08

Latvia Fr. Zbigņevs Stankevičs was consecrated as Metropolitan Archbishop of Riga (Latvia)

2010.06.19

Latvia Cardinal Jānis Pujats resigned as Metropolitan Archbishop of Riga (Latvia) and President of Episcopal Conference of Latvia

Latvia Fr. Zbigņevs Stankevičs was elected Metropolitan Archbishop of Riga (Latvia)

2010.03.27

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, was appointed as Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates

2010.01.23

Bosnia and Herzegovina Msgr. Petar Rajič was consecrated as Titular Archbishop of Sarsenterum, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Bahrain and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula

2010.01.06

Iran Archbishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

Armenia Fr. Vahan Ohanian was appointed as Apostolic Administrator of East Europe of the Armenians (Armenia)

2009.12.10

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2009.12.02

Bosnia and Herzegovina Msgr. Petar Rajič was elected Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula and Titular Archbishop of Sarsenterum

2009.03.25

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Latvia

2009.03.14

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania

2009.01.14

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2007.10.15

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender resigned as Apostolic Nuncio to Germany

2007.10.13

Estonia Archbishop Justo Mullor García resigned as President of Pontifical Ecclesiastical Academy

2006.12.24

Armenia Archbishop Nerses Der Nersessian, C.A.M., Ordinary emeritus of East Europe of the Armenians (Armenia), passed away at 86

2006

Armenia Fr. Raphaël François Minassian was appointed as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2005.04.02

Armenia Archbishop Nerses Der Nersessian, C.A.M., resigned as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

Iran Bishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., Bishop of Ispahan of the Armenians (Iran) and Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece), was promoted as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia), Patriarchal Administrator of Ispahan of the Armenians (Iran) and Titular Archbishop of Adana of the Armenians

Armenia Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M., resigned as Coadjutor Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

2005.03.23

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen resigned as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

2004.03.30

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Haiti, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2003.11.25

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Czech Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Germany

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up